Josef Matoušek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o historikovi, popraveném nacisty (synovi politika Josefa Matouška). Další významy jsou uvedeny v článku Josef Matoušek (rozcestník).
Josef Matoušek
Narození 13. ledna 1906
Hořice
Úmrtí 17. listopadu 1939 (ve věku 33 let)
Praha
Zaměstnavatel Univerzita Karlova
Rodiče Josef Matoušek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska (Praha-Smíchov, Švédská 1084/31)

Doc. PhDr. Josef Matoušek (13. ledna 1906 Hořice17. listopad 1939 Praha) byl český historik a vysokoškolský pedagog popravený 17. listopadu 1939. (Ostatními popravenými 17. listopadu 1939 byli Josef Adamec, ing. Marek Frauwirth, Jan Černý, JUDr. Jaroslav Klíma, JUDr. František Skorkovský, Bedřich Koula, Václav Šaffránek a Jan Weinert.)

Život[editovat | editovat zdroj]

Josef Matoušek byl synem někdejšího národně demokratického ministra průmyslu, obchodu a živností Josefa Matouška.

Vystudoval Vančurovo reálné gymnázium[1] na Smíchově a poté historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl žákem Josefa Šusty. V roce 1931 začal pracovat v Archivu země České. Badatelsky se zajímal zejména o 15. a 16. století a české dějiny v 19. století.

Politicky byl činným v Československé národní demokracii a poté v Národním sjednocení. Kritizoval Benešovu politiku a požadoval lepší vztahy s tehdejším Polskem a Itálií. V mnoha svých názorech se shodoval s Karlem Kramářem. Během Mnichovské krize jednoznačně podporoval obranu země a byl i spoluautorem manifestu českých historiků, který byl adresován historikům francouzským.

Po německé okupaci se stal členem Národního souručenství a Českého svazu pro spolupráci s Němci, který však na rozdíl od kolaborantské Česko-německé společnosti odmítal proněmecký aktivismus. Ve svých článcích se Matoušek zastával Čechů v okupovaném pohraniční, kladl důraz za ochranu českého jazyka, národního hospodářství a kultury a taktéž požadoval větším míru autonomie. Měl i podíl vydání Balbínovy Obrany jazyka slovanského, zvláště českého. Ve svých politických názorech byl pořád českým nacionalistou. Vedl korespondenci se svými známými ze studií v Římě, kteří byli fašisticky zaměření, ale nesouhlasili s italským spojenectvím s nacistickým Německem.

V listopadu 1939 se podílel na přípravě Opletalova pohřbu, 16. listopadu vymohl studentům audienci u prezidenta Háchy, ke které však vzhledem k následujícím událostem již nedošlo. 17. listopadu 1939 byl okolo čtvrté ráno zatčen gestapem v bytě svých rodičů a téhož dne bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách. Popraven byl jako první z popravených toho dne.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Úsilí o český deník roku 1860 a založení Národních listů (1928)
  • Karel Sladkovský a český radikalismus za revoluce a reakce (1929)
  • Kurie a boj o konsistoř pod obojí za administrátora Rezka (1931)
  • Cancellaria Arnesti a dvě sbírky formulářového století patnáctého (1933)
  • Z nejnovějších studií o italských o risorgimentu (1933)
  • Turecká válka v evropské politice v letech 1592-1594 (1935)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Škola nyní existuje pod názvem Gymnázium Na Zatlance.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]