František Skorkovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Skorkovský
Narození 1. března 1909
Terst
Úmrtí 17. listopadu 1939 (ve věku 30 let)
Praha
Alma mater Právnická fakulta Masarykovy univerzity
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Skorkovský (1. března 1909 Terst17. listopadu 1939 Praha) byl studentský funkcionář popravený 17. listopadu 1939. (Ostatními popravenými 17. listopadu 1939 byli historik a pedagog Univerzity Karlovy doc. PhDr. Josef Matoušek, Josef Adamec, ing. Marek Frauwirth, Jan Černý, JUDr. Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Václav Šaffránek a Jan Weinert.)

Život[editovat | editovat zdroj]

František Skorkovský se narodil v italském Terstu a jeho matka byla Italka. Vystudoval italské gymnázium a Právnickou fakultu MU. Od roku 1937 byl předsedou tělovýchovné jednoty Ústředního svazu československého studentstva. Angažoval se i v mezinárodních studentské organizaci Confederatión Internationale des Étudians, kde zastával funkci předsedy jedné z komisí, a často se účastnil různých mezinárodních studentských setkání. V roce 1939 působil jako předseda zahraničního odboru Národního svazu českého studentstva v Čechách a na Moravě.

Do roku 1937 působil v studentském odboru Národního sjednocení, avšak byl z něj kvůli jednomu svému hlasování vyloučen. Poté se stal členem Klubu národně socialistických akademiků. Zajímal se o dění v Itálii a byl zaměstnán u italské pojišťovny Riunione Adriatica.

V listopadu 1939 se podílel na přípravě Opletalova pohřbu, 17. listopadu 1939 byl v časných ranních hodinách zatčen gestapem a téhož dne bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]