Josef Ferdinand Bavorský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Ferdinand Bavorský
Josef Ferdinand, kurprinc bavorský na portrétu Josepha Viviena z roku 1698
Josef Ferdinand, kurprinc bavorský na portrétu Josepha Viviena z roku 1698
Narození 28. října 1692
Vídeň
Úmrtí 6. února 1699 (ve věku 6 let)
Brusel
Příčina úmrtí pravé neštovice
Místo pohřbení Brusel
Rodiče Maxmilián II. Emanuel a Marie Antonie Habsburská
Příbuzní Clemens August von Bayern, Johann Theodor von Bayern, Karel VII. Bavorský, Ferdinand Maria Inocenc Bavorský, Emmanuel-François-Joseph de Bavière, Philipp Moritz von Bayern a Maria Anna von Bayern (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Ferdinand Leopold, kurprinc bavorský (28. října 16926. února 1699 Brusel) byl předčasně zesnulý dědic španělského krále Karla II.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Josef Ferdinand se narodil z manželství bavorského kurfiřta Maximilána II. Emanuela s Marií Antonií Habsburskou. Marie Antonie byla jediným přeživším dítětem z prvního manželství císaře Svaté říše římské Leopolda I. s Markétou Terezou Habsburskou a na otcovo „přání“ se v šestnácti letech stala první ženou bavorského kurfiřta, kterému porodila tři syny. Zemřela krátce, dva měsíce, po narození Josefa Ferdinanda, nejmladšího z nich; jeho starší sourozenci zemřeli v útlém věku.

Politické plány[editovat | editovat zdroj]

Španělský král Karel II. jej ve své závěti zvolil za svého nástupce v čele španělské říše a jeho volba nalezla podporu ze strany Holandska a Anglie. Nakonec ji s velkou nechutí uznal i Ludvík XIV., který hodlal španělský trůn získat spíše pro svůj rod (ve smlouvě, kterou o této věci uzavřel v roce 1698 s Vilémem III. Oranžským, za to požadoval rozsáhlá území Španělska v Toskánsku, okolo Pyrenejí a v Itálii). Nástupnictví Josefa Ferdinanda nebylo po chuti ani Leopoldovi I., který hodlal získat španělský trůn pro svého syna Karla a navíc neměl dostat žádné kompenzace, proti spojené síle Anglie, Holandska a Francie se však postavit nemohl a následnictví Josefa Ferdinanda akceptoval. Nástupnictví ve Španělsku se tak zdálo být vyřešeno, avšak kurprinc ve věku necelých šesti a půl let při pobytu v Bruselu nečekaně onemocněl náhlou příhodou břišní (gastroenteritidou či peritonitidou) a zemřel.

Jak Francouzi, tak rakouští Habsburkové okamžitě prohlásili, že druhá strana mladého následníka otrávila, aby si uvolnila cestu ke španělskému trůnu . Jelikož se žádný další přijatelný kandidát neobjevil (nová smlouva mezi Francií a Anglií sice přidělovala Španělsko Leopoldovu synu Karlovi a Itálii Filipovi z Anjou, ale Leopold I. ji nikdy neuznal a podpis Ludvíka XIV. byl patrně jen taktický tah, neboť krátce po smrti Karla II. uznal za španělského krále Filipa), vypukly po smrti Karla II. války o dědictví španělské.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vít Vlnas: Princ Evžen Savojský. Život a sláva barokního válečníka, Ladislav Horáček - Paseka a Národní galerie v Praze 2001, ISBN 80-7185-380-1, str. 133–135

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]