John Pius Boland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Pius Boland
Rodné jménoJohn Mary Pius Boland,
Narození16. září 1870
Dublin
Úmrtí17. března 1958 (ve věku 87 let)
Westminster
Alma materChrist Church
Londýnská univerzita
Povolánítenista a politik
Politická stranaIrish Parliamentary Party
DětiBridget Boland
FunkceČlen 27. parlamentu Spojeného království (1900–1906)
Člen 28. parlamentu Spojeného království (1906–1910)
Člen 29. parlamentu Spojeného království (1910)
Člen 30. parlamentu Spojeného království (1910–1918)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Tenis na LOH
zlato 1896 Athény dvouhra muži
zlato 1896 Athény čtyřhra muži

John Mary Pius Boland (16. září 1870, Dublin, Spojené království Velké Británie a Irska17. března 1958, Westminster, Londýn, Spojené království) byl irský politik a tenista, poslanec Dolní sněmovny britského parlamentu a člen irské parlamentní strany Irish Nationalist Party za South Kerry v letech 19001918.

Stal se dvojnásobným olympijským vítězem ve dvouhře i čtyřhře na prvních obnovených Letních olympijských hrách 1896 v Athénách.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině pekaře v Dublinu. Jeho otec pekl Boland’s Biscuits, značku dodnes v Irsku známou. Již ve 12 letech osiřel. Adoptivní rodiče (strýc) ho učili hrát tenis, kriket i ragby. Boland vystudoval dvě privátní katolické školy, jednu irskouCatholic University School v Dublinu, druhou anglickouThe Oratory School v Birminghamu a jeho život a rozvoj byl ovlivňován Johnem Henrym, pozdějším kardinálem. Středoškolské vzdělání na dvou školách obou stran Irského moře mu pomohlo dát základy politiky a zároveň mu umožnily porozumět jí natolik, aby mohl hrát vlivnou roli v politice Velké Británie a Irska na začátku 20. století, kdy byl členem irské strany Irish Nationalist Party, která se snažila o získání ústavní autonomie. Boland poté studoval právo na Christ Church v Oxfordu a také studoval na Rheinische Friedrich-Wilhelms Universität v Bonnu (Německo), kde byl členem K.D.St.V. Bavaria Bonn, studentského bratrství, které je členem Cartellverband der katholischen deutschen Studentenverbindungen (CV). Byl generálním sekretářem Catholic Truth Society (19261947) a členem zakladatelského výboru National University of Ireland.

Úspěch na prvních olympijských hrách[editovat | editovat zdroj]

Tenisové finále Athény 1896, zápas Boland-Kadsaglis

Boland byl prvním olympijským vítězem v tenisu za Spojené království Velké Británie a Irska na první moderní olympiádě, která se konala v Athénách v roce 1896. Do Athén přijel na pozvání svého známého Thrasyvoula Manose cestou přes Mnichov, Vídeň, Štýrský Hradec, Terst a řecké město Patra. Manos, který byl člen pořadatelského výboru, přihlásil Bolanda do tenisového turnaje. Boland, bez mezinárodních zkušeností, vyhrál turnaj ve dvouhře, když porazil Friedricha Trauna z Německa v prvním kole, Evangela Rallise z Řecka ve druhém, Konstantina Paspatise z Řecka v semifinále a Dionysia Kasdaglise z Řecka ve finále. Boland pak vyhrál i čtyřhru společně s Traunem, německým běžcem, kterého porazil v prvním kole. Porazili Aristidise a Konstantina Akratopoulosovi z Řecka v prvním kole, v semifinále měli volný los a ve finále porazili pár Demetrios Petrokokkinos (Řecko) a Dionysios Kasdaglis (Egypt).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Pius Boland na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]