John Pius Boland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Pius Boland
Narození 16. září 1870
Dublin
Úmrtí 17. března 1958 (ve věku 87 let)
Westminster
Alma mater Christ Church
Londýnská univerzita
Povolání tenista a politik
Politická strana Irish Parliamentary Party
Děti Bridget Boland
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Tenis na letních olympijských hrách
zlato Athény – 1896 dvouhra muži
zlato Athény – 1896 čtyřhra muži

John Mary Pius Boland (16. září 1870, Dublin, Spojené království Velké Británie a Irska17. března 1958, Westminster, Londýn, Spojené království) byl irský politik a tenista, poslanec Dolní sněmovny britského parlamentu a člen irské parlamentní strany Irish Nationalist Party za South Kerry v letech 19001918.

Stal se dvojnásobným olympijským vítězem ve dvouhře i čtyřhře na prvních obnovených Letních olympijských hrách 1896 v Athénách.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině pekaře v Dublinu. Jeho otec pekl Boland’s Biscuits, značku dodnes v Irsku známou. Již ve 12 letech osiřel. Adoptivní rodiče (strýc) ho učili hrát tenis, kriket i ragby. Boland vystudoval dvě privátní katolické školy, jednu irskouCatholic University School v Dublinu, druhou anglickouThe Oratory School v Birminghamu a jeho život a rozvoj byl ovlivňován Johnem Henrym, pozdějším kardinálem. Středoškolské vzdělání na dvou školách obou stran Irského moře mu pomohlo dát základy politiky a zároveň mu umožnily porozumět jí natolik, aby mohl hrát vlivnou roli v politice Velké Británie a Irska na začátku 20. století, kdy byl členem irské strany Irish Nationalist Party, která se snažila o získání ústavní autonomie. Boland poté studoval právo na Christ Church v Oxfordu a také studoval na Rheinische Friedrich-Wilhelms Universität v Bonnu (Německo), kde byl členem K.D.St.V. Bavaria Bonn, studentského bratrství, které je členem Cartellverband der katholischen deutschen Studentenverbindungen (CV). Byl generálním sekretářem Catholic Truth Society (19261947) a členem zakladatelského výboru National University of Ireland.

Úspěch na prvních olympijských hrách[editovat | editovat zdroj]

Tenisové finále Athény 1896, zápas Boland-Kadsaglis

Boland byl prvním olympijským vítězem v tenisu za Spojené království Velké Británie a Irska na první moderní olympiádě, která se konala v Athénách v roce 1896. Do Athén přijel na pozvání svého známého Thrasyvoula Manose cestou přes Mnichov, Vídeň, Štýrský Hradec, Terst a řecké město Patra. Manos, který byl člen pořadatelského výboru, přihlásil Bolanda do tenisového turnaje. Boland, bez mezinárodních zkušeností, vyhrál turnaj ve dvouhře, když porazil Friedricha Trauna z Německa v prvním kole, Evangela Rallise z Řecka ve druhém, Konstantina Paspatise z Řecka v semifinále a Dionysia Kasdaglise z Egypta ve finále. Boland pak vyhrál i čtyřhru společně s Traunem, německým běžcem, kterého porazil v prvním kole. Porazili Aristidise a Konstantina Akratopoulosovi z Řecka v prvním kole, v semifinále měli volný los a ve finále porazili pár Demetrios Petrokokkinos (Řecko) a Dionysios Kasdaglis (Egypt).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Pius Boland na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]