Joe Foss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joe Foss
Joe Foss DM-SD-03-09574.JPG
Narození 17. dubna 1915
Sioux Falls
Úmrtí 1. ledna 2003 (ve věku 87 let)
Scottsdale
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Místo pohřbení Arlingtonský národní hřbitov
Povolání důstojník, pilot, politik a spisovatel
Alma mater University of South Dakota
Augustana University
Ocenění Distinguished Flying Cross
Medaile cti
National Aviation Hall of Fame
Politická příslušnost Republikánská strana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Jacob Foss „Joe“ (17. dubna 1915 Sioux Falls, Jižní Dakota, USA1. ledna 2003 Scottsdale, Arizona, USA) byl předním americkým leteckým esem druhé světové války z řad Námořní pěchoty Spojených států. Major Foss byl v roce 1943 díky své významné roli v bitvě o Guadalcanal oceněn nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním – Medailí cti.

V poválečném období působil jako generál Letecké národní gardy (Air National Guard), poté byl zvolen 20. guvernérem svého domovského státu Jižní Dakota. Po zkončení svého volebního období působil jako vůbec první předseda nově vzniklé American Football League (AFL), kterou pomáhal přímo zakládat a zasazoval se o její propagaci. Na přelomu 60. a 70. let 20. století působil jako televizní hlasatel v televizní stanici ABC. Mezi lety 19721978 pak působil jako ředitel oddělení vnějších vztahů nizozemské letecké společnosti KLM Royal Dutch Airlines.

Foss byl také autorem či spoluautorem několika knih o letectví, např. Joe Foss: Flying Marine, Top Guns nebo A Proud American, kterou napsala jeho manželka, Donna Wild Fossová.

Joe Foss zemřel roku 2003 po sérii několika těžkých cévních mozkových příhod a je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]