Medaile cti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Medal of Honor. O sérii videoher pojednává článek Medal of Honor (série).
Medaile cti
Medaile cti, zleva pro pěchotu, námořnictvo a letectvo
Medaile cti, zleva pro pěchotu, námořnictvo a letectvo
Základní info

Medaile cti (v originále Medal of Honor) je nejvyšší vojenské vyznamenání udělované jménem Kongresu prezidentem Spojených států amerických. Je udělována příslušníkům amerických ozbrojených sil, kteří riskovali život vysoko nad rámec svých povinností během akce proti nepřátelům Spojených států. Vzhledem k velice přísným podmínkám udělení je velice často předávána posmrtně. Existují tři varianty medaile. Jedna se uděluje členům Armády Spojených států amerických, druhá příslušníkům Letectva Spojených států amerických a třetí členům Námořnictva Spojených států amerických. Příslušníci Námořní pěchoty a Pobřežní stráže Spojených států amerických získávají verzi určenou pro námořnictvo.

Vznikla v roce 1861 jako Medaile za chrabrost pro příslušníky námořnictva. O rok později vznikla armádní verze nazvaná Medaile cti.[1] Později se oba názvy sloučily v jeden. První předávání medailí se uskutečnilo v roce 1863. Do poloviny roku 2016 ji obdrželo celkem 3515 osob, přičemž více než polovina celkového počtu udělených medailí byla rozdělena v 19. stol.[2] Jelikož je medaile udílena jménem Kongresu, často se jí proto říká "Kongresová Medaile cti". O výjimečnosti medaile svědčí i zvyk salutovat jejímu držiteli jako první bez ohledu na hodnost. Nejvíce medailí obdrželi příslušníci Armády (2449 oceněných), nejméně členové Pobřežní hlídky (1 oceněný).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Medal of Honor na anglické Wikipedii.

  1. Medal of Honor.. www.gpo.gov [online]. [cit. 2017-01-13]. Dostupné online. 
  2. Medal of Honor » Medal of Honor Historical Society of the United States. www.mohhsus.com [online]. [cit. 2017-01-13]. Dostupné online.