Přeskočit na obsah

Jindřich Valšík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
univ. prof. MUDr. et RNDr. Jindřich Antonín Valšík, DrSc.
Narození25. srpna 1903
Praha
Úmrtí10. února 1977 (ve věku 73 let)
Bratislava
Alma mater1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Povolánívysokoškolský učitel, medic a antropolog
ZaměstnavatelPřírodovědecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě
RodičeAntonín Valšík​
PodpisJindřich Antonín Valšík – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich Antonín Valšík (25. srpen 1903, Praha10. únor 1977, Bratislava)[1] byl lékař, antropolog, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského

Po absolvování Lékařské a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pracoval jako dětský lékař v Praze Vysočanech. Současně se intenzivně zajímal o pedoantropologii a humánní genetiku.

V letech 19391945 působil jako vedoucí pražské poradenské péče o matku a dítě. Navzdory nedostatku potravin a další negativům války se mu podařilo snížit kojeneckou úmrtnost na polovinu. Současně byl i úspěšným dětským lékařem v Praze-Vysočanech.

V roce 1945 se aktivně zúčastnil Pražského povstání.

Po roce 1948 se stal šéfem školní zdravotní služby v Brně. Ihned po nastoupení do funkce prosadil její reorganizaci. V Brně se také zasloužil i o znovuvybudování Antropologického ústavu. V letech 19461953 byl jeho ředitelem.

V roce 1954 začal zde působit jako docent na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Z malého antropologického oddělení postupně vytvořil velkou a mezinárodně úspěšnou katedru antropologie a genetiky.

Prováděl výzkumy v Sedlčanech (rod Pejšů), Varnsdorfu (Lužičtí Srbové), Mikulově (řecké děti), Jevišovicích (reemigranti z Bulharska) a v Dolním Benešově (Hlučíňané). Na Slovensku se zajímal o problematiku dospívání na Horním Liptově, na Horehroní a v trnavské nížině. Výzkumné cesty podnikl do Černé Hory, do Rumunska, také do Egypta a Hongkongu.

Uveřejnil přes 200 původních vědeckých prací. Napsal řadu popularizujících článků do slovenských a českých periodik, vystupoval v rozhlase a televizi..

Stal se členem mnoha významných zahraničních i našich vědeckých společností i expertem UNESCO pro otázky lidských ras.

Byl nositelem mnoha vyznamenání.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  1. Profil v databázi Národních autorit ČR. [cit. 17. 3. 2021]