Jiří Válek (1940)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Válek
Základní informace
Narození4. června 1940 (81 let)
Olomouc
Povoláníhudební skladatel, pedagog a flétnista
Nástrojeflétna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Válek (* 4. června 1940 v Olomouci) je český flétnista, hudební skladatel a pedagog.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V letech 19541959 studoval hru na flétnu na Vyšší hudební škole v Kroměříži u Roberta Slámy. Na AMU, kde absolvoval v roce 1964, byl žákem Josefa Boka a Františka Čecha. V letech 19752006 byl sóloflétnistou orchestru České filharmonie.

Již během studií se výrazně uplatňoval jako sólista. Vystupoval na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, v abonentních cyklech České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, s Pražským komorním orchestrem i se zahraničními ansámbly.

Věnoval se také komorní hře: v letech 19641975 byl členem Českého noneta a od sedmdesátých let souboru Ars rediviva.

S oběma těmito ansámbly i jako sólista realizoval řadu nahrávek pro Supraphon, Panton, Chandos, Naxos, Vanguard Classics, Pony Canyon, Nippon a některé další hudební vydavatelství a také pro české i zahraniční rozhlasové a televizní stanice. Jeho souborná nahrávka flétnových sonát Georga Friedricha Händela byla v roce 1978 oceněna Zlatou deskou Supraphonu i zahraniční odbornou kritikou (podrobněji Diskografie Ars rediviva).

Významně se uplatnil také v oblasti jazzu. Napsal a nahrál několik desítek skladeb a spolupracoval s předními osobnostmi tohoto žánru.

Je renomovaným pedagogem. Od sedmdesátých let vyučuje na pražské AMU, v roce 1997 byl jmenován profesorem její Hudební fakulty. Pravidelně působí jako docent interpretačních kurzů a v porotách mezinárodních interpretačních soutěží (soutěž Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Linec, Ženeva).

Jeho žáky jsou např. Roman Novotný, Jaroslav Pelikán, Jana Brejchová, Hana Knauerová.

Pro své brilantní technické dispozice, kultivovanost a stylovou dokonalost je pokládán za jednoho z nejvýraznějších představitelů české flétnové školy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lexikon der Interpreten klassischer Musik (Laffont/Bärenreiter 1992)
  • Baker’s Biographical Dictionary of 20th Century Classical Musicians (1997)
  • Československý hudební slovník osob a institucí (autor hesla Petar Zapletal), viz externí odkazy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]