Přeskočit na obsah

Jiří Antonín Benda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jiří Antonín Benda
Jiří Antonín Benda
Jiří Antonín Benda
Narození30. června 1722
Staré Benátky
České královstvíČeské království České království
Úmrtí6. listopadu 1795 (ve věku 73 let)
Bad Köstritz
SaskoSasko Sasko
Povoláníhudební skladatel, klavírista a houslista
DětiFriedrich Ludwig Benda
Heinrich Benda
Justina Benda
Christian Hermann Benda
Carl Ernst Eberhard Benda
RodičeJan Jiří Benda
PříbuzníFrantišek Benda, Jan Jiří Benda, Josef Benda a Anna Františka Hatašová (sourozenci)
Funkcecourt chapel master (od 1750)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Antonín Benda (30. června 1722 Staré Benátky[1]6. listopadu 1795 Bad Köstritz, Sasko) byl významný český skladatel období klasicismu.

Životopis

Studoval u piaristů v Kosmonosích a u jezuitů v Jičíně. V obou kolejích se tradičně pěstovala hudba a Benda si odtud odnesl též znalost působivého řečnického projevu a zásad správné deklamace, což velmi ovlivnilo jeho hudební zaměření. V roce 1742 se odstěhoval do Berlína, kam byl pozván i s rodiči pruským králem Friedrichem II., jenž byl obdivovatelem jeho bratra, skladatele a houslového virtuóza Františka Bendy. Roku 1750 se Jiří Antonín stal rovněž kapelníkem a to u durynského vévody Friedricha v Gotě. Krátce byl ředitelem hudby hamburského divadla. V roce 1781 navštívil Paříž, kde měla premiéru jeho opera Romeo a Julie. V Německu pobýval až do roku 1778, kdy se pokusil získat ve Vídni místo kapelníka u německé opery, kterou chtěl zřídit Josef II. Vkusu vídeňského publika však nevyhověl a roztrpčen neúspěchem rezignoval na skladatelskou dráhu a zbytek života strávil putováním z místa na místo a věnoval se plně filosofickým úvahám.[2]. Není bez zajímavosti, že byl členem zednářské lóže.

Charakteristika díla

Význam Jiřího Antonína Bendy spočívá především v oboru melodramatu, jehož byl zakladatelem. Zvláště jeho první díla Ariadna na Naxu a Medea reprezentují tuto hudební formu. Myšlenku střídání hudby a mluveného slova přejal od J. J. Rousseaua, prakticky i umělecky ji však uvedl v život. Rousseau chtěl ovšem hudbou vytvářet podklad pro pohybovou stránku hercova projevu, Bendovým základním požadavkem byla dramatická pravdivost – chtěl vytvořit nové hudební drama. V nejrozšířenější hudebně dramatické formaci té doby – italské opeře – dominovala hudba a všechny ostatní složky se jí podřizovaly. Průkopníci nových uměleckých snah usilovali o vývoj směrem k větší životnosti, k realismu. Benda vykonal na této cestě nejradikálnější krok. Spojil hudbu a slovo takovým způsobem, aby byla slovu v největší možné míře uchována jeho sdělovací schopnost. Hudba se tím ovšem ocitla v postavení podřízené složky, jejímž hlavním úkolem bylo podporovat dramatický účinek textu. Své kompoziční zkušenosti z dramatické oblasti přenášel Benda i do děl instrumentálních, skládal především symfonie (30), cembalové koncerty, kantáty (přes 100), komorní skladby, opery, klavírní sonáty a scénickou hudbu.

Opery

  • Xindo riconosciuto (libreto Giovanni Andrea Galletti, opera seria, 1765, Gotha)
  • Il buon marito (libreto Galletti, Intermezzo, 1766, Gotha)
  • Il nuove maestro di capella (Intermezzo, 1766, Gotha)
  • Ariadne auf Naxos (libreto Šablona:Ill, melodrama, 1775, Gotha)
  • Der Jahrmarkt (Der Dorfjahrmarkt/Lukas und Bärbchen) (libretto Friedrich Wilhelm Gotter, Singspiel, 1775, Gotha)
  • Medea (libreto Gotter, melodrama, 1775, Leipzig)
  • Walder (libretto by Gotter, Singspiel, 1776, Gotha)
  • Romeo und Julie (libreto Gotter, Singspiel, 1776, Gotha)
  • Der Holzhauer oder Die drey Wünsche (libretto by Gotter, Singspiel, 1778, Gotha)
  • Pygmalion (libreto by Gotter, melodrama, 1779, Gotha)
  • Philon und Theone, revised as Almansor und Nadine, (libreto neznámé, 1779, Gotha)
  • Das tartarische Gesetz (libreto Gotter, Singspiel, 1787, Mannheim)

Ohlasy díla

Přes zmíněný vídeňský neúspěch se však Benda dočkal ocenění u mnoha význačných osobností uměleckého života, jeho skladby výrazně zapůsobily např, na Mozarta, který obě výše uvedené skladby zbožňoval natolik, že je neustále vozil s sebou. Rovněž básník Friedrich Schiller uvádí, že Bendova Ariadna je výjimečné dílo, které se ho zcela zmocnilo. Benda zpracoval též Shakespearovu tragédii Romeo a Julie.

Jméno skladatele Jiřího Antonína Bendy nese český Bendův komorní orchestr.

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. BARTOŠ, Josef; KOVÁŘOVÁ, Stanislava; TRAPL, Miloš. Osobnosti českých dějin. Olomouc: ALDA, 1995. ISBN 80-85600-39-0. Kapitola Benda Jiří Antonín, s. 16. 

Literatura

  • Josef Hutter, Zdeněk Chalabala: České umění dramatické, Část II. – zpěvohra, Šolc a Šimáček, Praha, 1941, str. 33–5
  • Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918 / (Pavel Augusta … et al.). 4. vyd. Praha: Libri, 1999. 571 s. ISBN 80-85983-94-X. S. 33–34. 
  • Osobnosti - Česko : Ottův slovník. Praha: Ottovo nakladatelství, 2008. 823 s. ISBN 978-80-7360-796-8. S. 43. 
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 3. sešit : Bas–Bend. Praha: Libri, 2005. 264–375 s. ISBN 80-7277-287-2. S. 368. 

Externí odkazy