Jaroslava Durčáková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Ing. Jaroslava Durčáková, CSc.
Narození 21. března 1941 (79 let) nebo 1941 (78–79 let)
Praha
Alma mater Vysoká škola ekonomická v Praze
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslava Durčáková (* 21. března 1941 Praha) je česká ekonomka a bývalá rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pracovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jaroslava Durčáková ukončila studium na VŠE (Fakulta financí a úvěru) v roce 1963. Po ukončení studia pracovala v Státní bance československé (do roku 1964), poté se vrátila na VŠE. Zde byla interní aspirantkou (19641968) a následně odbornou asistentkou na katedře financí a úvěrů. V letech 19901993 byla vedoucí katedry měnové politiky a v letech 19911993 proděkankou Fakulty financí a účetnictví pro zahraniční vztahy. V letech 19931999 byla prorektorkou VŠE pro zahraniční vztahy.

Ve funkci rektorky se podílela na rozhodnutí o zavádění evropských kreditů, zastavení vývoje školního informačního systému vlastními silami, během jejího funkčního období bylo zajištěno financování Rajské budovy a její stavba. Její působení ve funkci rektorky je taktéž silně spojeno s internacionalizací školy – zasloužila se o podepsání spolupráce s mnoha zahraničními univerzitami a se zajištěním zázemí pro výměnné studenty v Praze. Během jejího působení ve funkci rektorky došlo taktéž ke krizi na Fakultě národohospodářské a k omezení přístupu studentů ze Slovenska na koleje VŠE (před vstupem České republiky do Evropské unie).

Akademické hodnosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 obdržela Medaili Aloise Rašína. Je či byla členkou mnoha vědeckých rad (VŠE a Fakulta financí a účetnictví, Vysoká škola báňská, Ekonomická univerzita v Bratislavě, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Česká zemědělská univerzita v Praze).

Odborným zaměřením Jaroslavy Durčákové jsou mezinárodní finance.

Volby do funkce rektora VŠE[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 kandidovala Jaroslava Durčáková na funkci prorektorky VŠE. V tomto roce kandidovalo do funkce celkem sedm kandidátů:

V roce 2002 kandidovala do funkce rektorky doc. Durčáková spolu s doc. Pichaničem. Doc. Durčáková byla zvolena v třetím kole.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

9. rektor VŠE v Praze
Předchůdce:
Jan Seger
1. února 200031. ledna 2006
Jaroslava Durčáková
Nástupce:
Richard Hindls