Jane Austenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jane Austen

Jane Austenová, na portrétu nakresleném její starší sestrou Cassandrou
Narození 16. prosinec 1775
Steventon
Úmrtí 18. červenec 1817
Winchester
Povolání spisovatelka, povídkářka a romanopiskyně
Alma mater The Abbey School
Žánr milostný román a gothic fiction
Příbuzní Edward Austen Knight, Francis Austen, Cassandra Austenová, Charles Austen, George Austen, Henry Thomas Austen a James Austen
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jane Austenová (anglicky Jane Austen; 16. prosince 1775, Steventon18. července 1817, Winchester) byla anglická spisovatelka, představitelka tzv. rodinného románu (domestic novel). Ve svých dílech obvykle zachycovala život venkovských vyšších vrstev. Hlavními postavami jejích děl bývají inteligentní, morálně silné hrdinky, které ostře kontrastují s pošetilostí svého okolí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mladá léta[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Steventonu v hrabství Hampshire, v početné rodině reverenda George Austena (1731–1805) a jeho ženy Cassandry (roz. Leighové) (1739–1827). Pocházela z osmi sourozenců, sama byla druhou nejmladší. Měla šest bratrů a starší sestru Cassandru, která, jak svědčí stovka zachovaných dopisů, jí byla z celé rodiny nejbližší. Cassandra také namalovala její jediný doložený portrét (dnes v Národní portrétové galerii v Londýně). Její bratři Frank a Charles záhy odešli sloužit na moře (dotáhli to až do hodnosti admirálů) – tato jejich kariéra ovlivnila některé situace v díle Mansfieldský park.

Od roku 1783 začalo období jejího vzdělávání. Nejdříve krátce v Oxfordu u paní Cawleyové (sestry jednoho z jejích strýců) a později v Southamptonu. V letech 17851786 se vzdělávala v dívčí internátní škole v Readingu v hrabství Berkshire. Obecně tedy můžeme říct, že získala vzdělání kvalitnější než ostatní dívky v její době. Poté, co byla uvedena do společnosti, vedla až do své smrti život, který se skládal z obvyklých zábav její společenské vrstvy (a zábav, které jsou do detailů popsány v jejich dílech): plesy, návštěvy známých a příbuzných, čas od času i návštěva Londýna. Jednou z mála „událostí“ v jejím jinak klidném životě, se stalo milostné zklamání v podobě z její strany zrušeného zasnoubení s jistým mladým mužem jménem Harris Bigg-Wither. V lásce neměla štěstí a stejně jako její starší sestra zůstala neprovdána.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1801 se rodina přestěhovala do západoanglického lázeňského města Bath (toto prostředí se jí stalo inspirací pro mnohá díla). Po smrti svého otce v roce 1805 Jane, Cassandra a jejich matka žily s Frankem a jeho rodinou, a to až do roku 1809, kdy se znovu přestěhovaly, tentokrát do Chawtonu. Zde je jejich další bratr Edward usídlil v nedalekém domě (dnes zde existuje Muzeum Jane Austenové). V této době již byla etablována jako spisovatelka, pokud se to tak dá říct, protože její díla vycházela anonymně (až po její smrti bratr Henry přiznal veřejně její autorství).

Problémem se ukázalo být chatrné zdraví. Dnes převládá domněnka, že snad trpěla Addisonovou chorobou. Snaha vyléčit se ji vedla do Winchesteru, ale postup nemoci byl tak rychlý, že zemřela během dvou měsíců. Pochována je v místní katedrále.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší náčrty budoucích slavných románů vznikaly již v průběhu 90. let 18. století. Roku 1797 se Jane Austenová dokonce pokusila prodat „First Impressions“ (původní název budoucí Pýchy a předsudku) vydavateli.

Konečně v roce 1803 prodala svůj román Northangerské opatství (v té době zvaný Susan) za sumu 10 liber vydavateli, ale ten se nakonec rozhodl nic nepublikovat. V té době měla rozpracovaná i další díla, např. Rozum a cit nebo Watsonovi. Další pokus o publikaci proběhl neúspěšně roku 1809 a konečně v roce 1810 vydavatel souhlasil publikovat znovu přepracovaný Rozum a cit, a to na autorčiny náklady. Kniha vyšla v roce 1811 anonymně („By a Lady“) – jako zprostředkovatel s vydavateli fungoval bratr Henry. Nicméně nejbližší rodina o jejím autorství věděla. Kniha slavila mírný úspěch (Austenová vydělala 140 liber), a proto během následujícího roku přepracovala First Impressions, které vyšlo v lednu 1813. V roce 1812 také začala pracovat na knize Mansfieldský park, který vyšel v květnu 1814 a do 6 měsíců byl vyprodán. Konečně v prosinci 1815 vyšla Emma. Ostatní díla vyšla až po její smrti.

Jestliže ve svém prvním díle Northangerské opatství (1798-1799) parodovala gotické romány Ann Radcliffové, opravdu ji proslavily až její pozdější práce výrazně odlišného charakteru. V centru dění obvykle stojí mladá žena (nebo několik mladých žen), jejíž problémy jsou typickými pro mladé, neprovdané ženy z vyšší vrstvy na začátku 19. století. Nutno říct, že většinou souvisí s možností či nemožností dosáhnout společensky vhodného sňatku. Pro dnešní emancipované čtenáře se tento přístup může zdát otrocký, ale je nutné si uvědomit, že pro soudobou ženu ze středních a vyšších vrstev byl společensky přijatelný sňatek jediným způsobem, jak dosáhnout sociálních jistot a v podstatě si i udržet společenské uznání (pokud ovšem nebyla ochotná záviset na příbuzných nebo se živit jako guvernantka). Tyto milostné problémy autorce slouží k výtečnému detailnímu popisu soudobé společnosti. Celkový pohled na popisovanou společnost se zdá být mírně satirický, ale nepřestává být laskavý, a přestože příběhy mají morální podtext, moralita vyplývá ze samotného děje – autorka nechává čtenáře, aby si ji našel, a nesklouzává k laciné didaktičnosti.

Zajímavostí je, že téměř ve všech scénách se vyskytují ženy, zřejmě proto, že ona sama nevěděla, jak muži mluví v nepřítomnosti žen.

Velkého uznání se jí dostalo od sira Waltera Scotta pro přesnost popisu charakterů a pocitů jejích postav. Stejně tak ji obdivoval i Macaulay, Samuel Taylor Coleridge, Robert Southey, Sydney Smith nebo Edward Fitzgerald. Její sláva a uznání mezi literárními kritiky od té doby jen stoupala. Je uznávána hlavně pro schopnost detailního popisu postav, hlavně ženských, velice jemnými postřehy vycházejícími z každodenního života středních a vyšších vrstev. Přes velké množství detailů si celý popis každé postavy zachovává po celou dobu celistvost a vlastní individualitu.

Dům Jane Austenové (dnes muzeum)

Romány[editovat | editovat zdroj]

Krátké a nedokončené práce[editovat | editovat zdroj]

 • Watsonovi (The Watsons), 1804, nedokončený román, román dokončila její sestřenice Catherine Anne Austenová Hubbacková pod názvem Mladší sestra
 • Sandition (Sandition), 1817 - nedokončený román, dokončila Marie Dobbsová

Rané práce - nejznámější díla[editovat | editovat zdroj]

 • Henry and Eliza
 • Tři sestry, (Three Sisters)
 • Dějiny Anglie, (The History of England)
 • Catharine neboli Altánek, (CathCatharine, or the Bower)
 • Krásná Kasandra, (The Beautiful Cassandra), 1790
 • český výběr z raných prací vydán v knize Láska a přátelství a jiné prózy (obsahuje Láska a přátelství, Jack a Alice, Frederic a Elfrida, Henry a Eliza, Tři sestry, Krásná Cassandra, Sir William Mountague, Dobrodružství pana Harleyho), Úskalí lásky (obsahuje Na hradě Lesley, Dejiny Anglie, Tři sestry, Catharine neboli Altánek, Hrstka dopisů), Hledání štěstí, rané a nevydané prózy (Jane Austenová + Charlotte Brontëová)

Životopisné filmy[editovat | editovat zdroj]

Životopisné knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Jane Austenová, autor Robert Miles, vydalo nakladatelství Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2009
 • Jane Austenová, autorka Elsemarie Maletzke (životopiskyně anglických spisovatelek 19. století, kromě Austenové napsala biografické portréty sester Brontëových (Das Leben des Brontës) a Georgie Eliot), vydalo nakladatelství H+H, 2009

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.csfd.cz/film/227532-vasen-a-cit-becoming-jane/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]