Emma (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emma
Titulní strana prvního vydání románu z roku 1816
Titulní strana prvního vydání románu z roku 1816
Autor Jane Austenová
Původní název Emma
Země Spojené království Velká Británie
Jazyk angličtina
Žánry román rodinného života
Vydavatel John Murray, Albemarle-Street
Datum vydání 1816
Počet stran
Předchozí a následující díl
Mansfieldský park Opatství Northanger
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emma je romantický román anglické spisovatelky Jane Austenové, který vydala v roce 1816.

Román vypráví o životě v uzavřeném venkovském společenství a o psychologii nezávislé, ale sobecké a snobské hrdinky, Emmy Woodhousové. Ta je sice bohatá a vzdělaná, ale navíc i přehnaně sebevědomá. Život v poklidném prostředí ji totiž dosud nevyvrátil její naivní představy o vlastní neomylnosti. Když se pak rozhodne zasahovat do osudů lidí kolem sebe, čeká ji mnoho nepříjemných překvapení. Ze svých chyb se ale nakonec dokáže poučit a objevit, co je pro ni skutečně důležité.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V úvodu příběhu řeší Emma velmi nemilou situaci. Její guvernantka, a zároveň nejmilejší společnice, se totiž vdala. A Emma tedy nemá s kým by sdílela svůj čas. Tento problém však brzy vyřeší. Objeví totiž Harriet. Chudou dívku ze sousedství. Ta sice intelektem ani vzděláním nemůže konkurovat ztracené přítelkyni, ale Emma se jí rozhodne být učitelkou a rádkyní. Sama sebe přesvědčí, že jí k tomu vedla obava o Harrietinu budoucnost a ne vlastní nuda.

Svou novou roli však bere Emma až příliš vážně. A jak rostou Harrietny vědomosti, rostou i Emminy požadavky na případného Harrietina ženicha. Proto svou přítelkyni přemluví, ať se již nestýká s panem Martinem, přestože ji k němu již poutají jisté sympatie. Dle názoru Emmy je však pro Harriet nevhodný. A tak mu nepomůže ani fakt, že sám Harriet velmi obdivuje a miluje.

Emma však pro ni hledá ženichy jinde. A proto Harriet přesvědčí o náklonnosti pana Eltona. Prostá dívka bezmezně důvěřuje úsudku své zkušenější přítelkyně. Proto také brzy nachází na chování pana Eltona tolik kladných vlastností, že se do něj trochu i zamiluje. Avšak čas přinese oběma dívkám velice nepěkné překvapení. Pan Elton se totiž neucházel o Harriet, nýbrž o Emmu! A ta ho odmítne. Pan Elton však ani potom nezaměří svou pozornost k dívčině družce, nýbrž si z pobytu v lázních přiváží novopečenou paní Eltonovou. Emma je zdrcena. Nejen, že se zmýlila, ale navíc tím ublížila Herriet.

Brzy však obrátí svou pozornost k jinému muži. Je jím Frank Churchil. Nevlastní syn její bývalé guvernantky. Časem dokonce začne váhat, jestli by nebyl dokonce vhodným partnerem pro ni samotnou. Avšak ani zde její plány nevyjdou. Neboť Frank Churchil je již delší čas tajně zasnouben s dcerou Emminy sousedky, s Jane Fairfaxovou.

Avšak když se rozhodne své přítelkyni tuto nemilou zprávu sdělit, Harriet ji velice překvapí. Prohlásí totiž, že o Franka Churchila nikdy nestála. A Emma zjistí, jak velkou chybu udělala, když učila svou přítelkyni takové sebedůvěře. Harriet si totiž celou dobu myslela na Emmina švagra - na pana Knightleyho, a ne na Franka Churchila. A Emma ke svému úžasu zjišťuje, že žárlí. Teprve teď si uvědomuje, že si přeje, aby pan Knightley požádal o ruku ji a ne její přítelkyni. Přesto, nebo možná právě proto, že ji nikdy nezahrnoval planými lichotkami a ke všemu co dělala, byl dosti kritický.

Emma proto ani nemůže uvěřit svému štěstí, když ji nakonec pan Knightley o ruku požádá. Neví, že ji její švagr již dlouho obdivuje a miluje. A že právě proto se ji vždy snažil usměrňovat, čímž jí byl neskutečně protivný. Dobrého konce se dočká i osud Harriet, která po náhodném setkání s panem Martinem poznává, že se její city k němu vůbec nezměnily. A i Emma po bližším seznámení s ním musí uznat, že přes nedostatek vzdělání je to velmi milý a příjemný člověk. Když se tedy nakonec pan Martin konečně osmělí požádat Harriet o ruku, již nic nebrán jejich svatbě.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Emma Woodhousová - velmi bohatá a vzdělaná dívka, která je však příliš přesvědčená o vlastní dokonalosti. Sestra Isabely Knightleyové a ochránkyně Herriet Smithové. Její matka zemřela, když byla malá, a proto se o ni starala guvernantka, slečna Taylorová
 • slečna Taylorová - dívčí jméno bývalé guvernantky Emmy Woodhousové. Po svatbě s panem Westonem ji však opustila, aby se starala o vlastní domácnost
 • Harriet Smithová - chráněnkyně Emmy Woodhousové, která se pro ni snaží najít vhodného ženicha
 • George Knightley - švagr Emmy Woodhousové, který ji a jejího otce velmi často navštěvuje
 • Frank Churchill - syn z prvního manželství pana Westona. Nežije však s otcem, neboť ho adoptovala jeho bohatá prateta
 • Jane Fairfaxová - neteř a vnučka Batesových, kterou její rodina bez ustání opěvuje. Její otec padl v boji když byla miminko, její matka zemřela krátce po otci, ujala se jí její rodina, později si jí vzal za chráněnku pan Campbell s manželkou
 • pan Woodhouse - otec Emmy Woodhouseové
 • pan Elton - mladý farář
 • Robert Martin - mladý farmář
 • rodina Campbellových - pan Campbell znal otce Jane Fairfaxové, který mu zachránil život na bojišti když se o něj postaral. Vzal si Jane k sobě jako svou svěřenku, aby jí dopřál vzdělání a tím jí zaopatřil
 • rodina Batesových - rodina žijící nedaleko sídla Emminy rodiny. Babička a teta Jane Fairfaxové
 • manželé Westonovi - bývalá guvernantka Emmy Woodhouseové, dřívější slečna Taylorová, se svým manželem
 • manželé Knightleyovi - sestra Emmy Woodhouseové, Isabela Knightleyová se svým manželem

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]