Opatství Northanger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opatství Northanger
Titulní strana prvního vydání románu z roku 1818
Autor Jane Austenová
Původní název Northanger Abbey
Překladatel Eva Kondrysová
Země Spojené království Velká Británie
Jazyk angličtina
Žánry román rodinného života
Vydavatel John Murray, Albemarle-Street
Datum vydání 1818
Česky vydáno 1983, 1994, 2005, 2007, 2008
Počet stran ca 204
ISBN [[Speciální:Zdroje knih/ISBN 80-202-0489-X
(česky, 1994)|ISBN 80-202-0489-X
(česky, 1994)]]
Předchozí dílo Emma
Následující dílo Anna Elliotová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opatství Northanger (pův. název Northanger Abbey) je román anglické spisovatelky Jane Austenové, vydaný poprvé až po smrti autorky, v roce 1818.

Úvod do děje[editovat | editovat zdroj]

Opatství Northanger vypráví příběh dívky Catherine Morlandové s bujnou fantazií a zálibou v romantických a hororových knihách, která žije se svou početnou rodinou na poklidném a trochu nudném anglickém venkově. Zlom v jejím životě nastane, když ji rodinní přátelé vyzvou, aby je jako jejich společnice doprovázela do města Bath. Zde je Catherine uvedena poprvé do společnosti a setkává se se sympatickým Henrym Tilneym a jeho sestrou Eleanor, jejichž otec ji pozve na rodinné sídlo, opatství Northanger. Strašidelné a pochmurné sídlo opředené, jak se Catherine domnívá, hroznými tajemstvími způsobí, že její představivost začne pracovat na plné obrátky a způsobí jí nemalé potíže – ale jiného druhu, než se domnívala…

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Catherine Morlandová – Sedmnáctiletá dívka, ze středně majetné rodiny. Pochází z Fullertonu. Je romantická, naivní a dobrosrdečná. Ráda čte romány od paní Radcliffové, zájmeno Udolfo.
  • Paní Allenová – Dáma ze společnosti a dobrá známá paní Morlandové. To ona vzala Catherine do Bathu spolu s panem Allenem. Zajímá se o módu a nakupování.
  • Pan Allen – Obchodník který zbohatl a vzal si za manželku paní Allenovou. Nemají spolu žádné děti a proto se předpokládalo že po něm bude dědit Catherine.
  • Isabella Thorpová – Zlatokopka, z chudé společnosti. Ráda by ulovila majetného ženicha, a mezitím předstírá náklonnost Catherininu bratru Jamesovi.
  • John Thorpe – Bratr Isabelly Thorpové. Dělá si zálusk na Catherine a lží se ji snaží přesvědčit že Tilneyovi nejsou tak čestní jak se zdá.
  • Henry Tilney – Syn generála Tilneye. Je to vzdělaný a pozorný gentleman. Paní Allenovou si získal postřehy o mušelínu. Je také velmi vtipný a má ironický humor s nádechem sarkasmu. Jeho otec mu svěřil faru ve Woodstonu kde vykonává funkci pastora.
  • Eleanor Tilneyová – Jemná mladá dáma s nelehkým osudem. Její milovaný muž je pouze druhý syn a její otec jí brání v jejich sňatku. Nakonec dojde štěstí. Stane se z ní velmi dobrá přítelkyně Catherine.
  • Frederick Tilney – Sukničkářský kapitán Tilney je pravý opak svého mladšího bratra Henryho. Miluje milostná dobrodružství a ženy.
  • Generál Tilney – Je chladný a krutý muž. Považuje za úspěch pouze sňatek který rodině přinese bohatství. Je velmi bezohledný.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Northangerské opatství (Northanger Abbey) britské romantické drama z roku 2007, v hlavních rolích Felicity Jones, Geraldine James, Sophie Vavasseur, JJ Feild