Jacques-Louis Lions

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jacques-Louis Lions
Jacques-Louis Lions.jpeg
Narození2. května 1928
Grasse
Úmrtí17. května 2001 (ve věku 73 let)
Neuilly-sur-Seine nebo Paříž
Alma materPřírodovědecká fakulta v Paříži (do 1955)
École normale supérieure
Univerzita v Nancy
Pařížská univerzita
Povolánímatematik, profesor a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelCollège de France (1973–1998)
OceněníPéccotův kurz (1958)
čestný doktor Univerzity Complutense v Madridu (1975)
honorary doctorate of the University of Santiago de Compostela (1989)
Harveyho cena (1991)
Japonská cena (1991)
… více na Wikidatech
DětiPierre-Louis Lions
Funkceprésident-directeur général (INRIA; 1979–1984)
prezident (Národní centrum kosmického výzkumu; 1984–1992)
prezident (Francouzská akademie věd; 1997–1998)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jacques-Louis Lions (3. května 1928, Grasse17. května 2001, Paříž) byl francouzský matematik, který mimo jiné významně přispěl k rozvoji teorie parciálních diferenciálních rovnic a stochastických procesů. V roce 1986 obdržel cenu Johna von Neumanna organizace SIAM. Jedná se o autora nebo spoluautora 20 vědeckých knih a téměř 600 článků.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrůstal v Grasse, malém městečku na jihu Francie, kde byl jeho otec starostou téměř 30 let. Za války byl aktivní v francouzském hnutí Résistance, kde se také seznámil se svou budoucí ženou Andrée. Po válce Lions studoval na École Normale Supérieure a doktorát skládal na Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), kde pracoval pod vedením Laurenta Schwartze, v té době již držitele Fieldsovy medaile. Ve své doktorské práci se věnoval lineárním eliptickým parciálním diferenciálním rovnicím.

Po studiích pracoval na univerzitě v Nancy, Pařížské univerzitě, posléze také na prestižních École Polytechnique a Collège de France. Věnoval se mnoha různým partiím analýzy parciálních diferenciálních rovnic, mezi jeho nejslavnější výsledky patří důkaz jednoznačnosti slabého řešení Navier-Stokesových rovnic ve dvou dimenzích, přispěl také ke zjednodušení Hopfova důkazu existence slabých řešení.

Spolupráce s Johnem von Neumannem ho přiměla ke studiu numerické analýzy parciálních diferenciálních rovnic a vývoji numerických metod pro jejich řešení, speciálně metody konečných prvků. Mimo to se však stále věnoval i teoretické analýze, například v oboru variačních nerovnic. Později se věnoval také stochastickým rovnicím a teorii optimálního řízení.

V průběhu celé své kariéry kladl důraz na používání matematiky v energetice a průmyslu. V letech 1984–1992 stál v čele francouzského vesmírného programu jako ředitel Centre National d'Etudes Spatiales (CNES). Lions byl zvolen prezidentem Mezinárodní Matematické Unie v roce 1991 a obdržel cenu Japonska v témže roce. V roce 1992 mu Univerzita v Houstonu udělila čestný doktorát. V roce 1996 se stal prezidentem Francouzské Akademie Věd.

Jeho syn Pierre-Louis Lions je také světoznámým matematikem, obdržel v roce 1994 Fieldsovu medaili.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]