Ivan Brezina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Brezina
Ivan Brezina (vpravo) s Martinem Římanem
Ivan Brezina (vpravo) s Martinem Římanem
Narození září 1967 (51 let)
Povolání spisovatel a novinář
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Brezina (* září 1967) je český novinář a publicista známý především svou kritikou environmentalismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na Přírodovědecké fakultě UK vystudoval systematickou biologii a ekologii se specializací parazitologie.[1] Později vystudoval publicistiku se specializací kultura na Fakultě sociálních věd UK a nedokončil studium české literatury na Filozofické fakultě UK.[zdroj?]

V prosinci 1989 začal psát do Studentských listů, později byl reportérem Reflexu a Lidových novin. Externě spolupracoval například s časopisem pro nezavedenou literaturu Iniciály, Revolver Revue, Literárními novinami nebo s Rádiem Mikrofórum. Pro pořady Na vlastní oči (TV Nova) a Fakta (Česká televize) připravoval investigativní reportáže. Od dubna 2000 byl redaktorem časopisu Quo, který se v roce 2003 změnil v magazín Maxim (do září 2013). Od jara 2013 do srpna 2017 byl šéfredaktorem časopisu Outdoor, zaměřeného na extrémní sporty v přírodě.

Dnes[kdy?] je Brezina redaktorem přílohy Víkend deníku Mladá fronta Dnes a webového magazínu www.g.cz. Pravidelně přispívá i do řady dalších časopisů, například Marie Claire nebo Elle. Komentáře a analýzy o ekologické tematice průběžně publikuje v Mladé frontě DNES, Lidových novinách nebo na Neviditelném psu. Dlouhodobě se věnuje také cestovatelské publicistice. Jeho články o asijských zemích se objevují třeba v časopisech Koktejl, Pátek Lidových novin nebo Travel Digest. Pro cestovatelský pořad České televize Objektiv natáčí televizní reportáže.

V květnu 1999 Brezinu tehdejší premiér Miloš Zeman nařkl z toho, že je zkorumpovaným novinářem, který píše články na podporu dostavby JE Temelín na objednávku společnosti ČEZ. Soudy všech instancí shodně konstatovaly, že jde o nepravdu, a v dubnu 2007 byl Zeman pravomocně odsouzen k omluvě.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

  • Cesta na východ – průvodce pro nezávislé cestovatele po asijských zemích (s Ivou Brezinovou, vydal Lingam 1996 a 1999)
  • Zelená apokalypsa – průvodce eko-strachem přelomu milénia (předmluvu napsal Václav Klaus, vydalo Centrum pro ekonomiku a politiku roku 2009)
  • Velká kniha fuckupů – sebrané průšvihy osobností českého byznysu, kultury a života vůbec (s Tomášem Studeníkem, vydal Jan Melvil publishing 2018)

Novinářské ceny[editovat | editovat zdroj]

  • 1. místo v soutěži Příběh uprchlíka, pořádané Vysokým komisariátem OSN pro uprchlíky (březen 1999, za reportáž o afghánských uprchlících pro Reflex)
  • 1. místo v soutěži cestovatelských filmů Go kamera (2001, za TV reportáž o indickém náboženském svátku Kumbhaméla pro pořad Objektiv České televize)
  • Čestné uznání v soutěži české asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press a slovenského žurnalistického sdružení FIJET Slovakia (leden 2019, za článek Vzhůru na slovenský Everest pro Víkend MF Dnes)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Absolventi parazitologie

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]