Indigofereae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxIndigofereae
alternativní popis obrázku chybí
Indigovník Indigofera heterantha
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Podčeleď Faboideae
Tribus Indigofereae
Benth., 1865
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Detail květenství Cyamopsis tetragonoloba

Indigofereae je tribus (seskupení rodů) čeledi bobovité dvouděložných rostlin. Zahrnuje téměř 800 druhů v 7 rodech, z nichž největší je rod indigovník. Zástupci tribu jsou dřeviny převážně se zpeřenými listy a motýlovitými květy v hroznech. Jsou rozšířeny v tropech a subtropech celého světa, zejména v Africe. Z indigovníku pravého se získávalo barvivo indigo, jiné druhy mají využití v medicíně. Asijský druh Cyamopsis tetragonoloba je zdrojem guarové gumy a používá se jako zelenina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci tribu Indigofereae jsou keře a stromy. Rostliny jsou často šedavě nebo stříbřitě chlupaté, chlupy mají tvar T. Listy jsou nejčastěji lichozpeřené, řidčeji trojčetné, jednolisté nebo bez lístků. Palisty jsou obvykle drobné. Květy jsou motýlovité, uspořádaní v úžlabních hroznech. Koruna je obvykle růžová, červená nebo purpurová, řidčeji bílá nebo žlutá. Tyčinky jsou převážně dvoubratré s 1 tyčinkou volnou, výjimečně všechny srostlé. Semeník obsahuje 1 až mnoho vajíček. Plodem je lusk pukající 2 chlopněmi, řidčeji jsou plody kožovité a nepukavé. Mezi semeny jsou přehrádky. Semena jsou kulatá nebo hranatá.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tribus Indigofereae zahrnuje asi 768 druhů v 7 rodech. Největší rody jsou indigovník (Indigofera, asi 700 druhů) a Microcharis (36 druhů).

Tribus je rozšířen v tropech a subtropech celého světa, největší druhová diverzita je v tropické Africe (včetně Madagaskaru) a v Asii. V Americe a Austrálii se vyskytuje pouze rod indigovník a pantropický druh Indigastrum parviflorum, v Asii od Pákistánu po Indonésii navíc kulturní druh Cyamopsis tetragonoloba. Některé africké rody zasahují do Arábie. Rody Phylloxylon a Vaughania je endemické rody Madagaskaru.[2][3]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Indigovník pravý (Indigofera tinctorium) je stará kulturní rostlina, z níž se získávalo modré barvivo indigo. Některé druhy indigovníku mají využití v medicíně nebo se pěstují jako okrasné keře. Ze semen Cyamopsis tetragonoloba se získává guarová guma a mladé lusky slouží v Asii jako zelenina.[4][5][6][7]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Cyamopsis, Indigastrum, Indigofera, Microcharis, Phylloxylon, Rhynchotropis, Vaughania[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. XINFEN, Gao; SCHRIRE, Brian D. Flora of China: Indigofereae [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Legumes of the World [online]. Kew Royal Botanical Gardens. Dostupné v archivu pořízeném dne 11-02-2014. (anglicky) 
  3. International Legume Database: GENUS [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. (česky) 
  5. KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. (česky) 
  6. DUKE, James A. et al. Duke's Handbook of Medicinal Plants of Latin America. London: CRC Press, 2009. ISBN 978-1-4200-4316-7. (anglicky) 
  7. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5. (anglicky)