Ibis skalní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxIbis skalní
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

kriticky ohrožený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádbrodiví (Ciconiiformes)
Čeleďibisovití (Threskiornithidae)
Rodibis (Geronticus)
Binomické jméno
Geronticus eremita
(Linnaeus, 1758)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ibis skalní (Geronticus eremita) je vzácný brodivý pták z čeledi ibisovitých.

Obývá neúrodné, suché, skalnaté krajiny. Dorůstá 70-80 cm a je celý leskle černý s neopeřenými lícemi a čelem a dlouhým, růžovým, na konci směrem dolů zahnutým zobákem. Hnízdí v koloniích na skalních útesech, kde si staví jednoduché hnízdo z větví, do kterého následně klade 2-3 vejce. Živí se zejména plazy, hmyzem a jinými malými živočichy.

V minulosti ibis skalní obýval Střední východ, sever Afriky a jih Evropy, podle fosilií zde navíc žil již před 1,8 miliony lety. Z Evropy byl zcela vyhuben zhruba před 300 lety a v současné době je řazen do kategorie kriticky ohrožených druhů. Jeho volně žijící populace je dnes odhadována na 500 jedinců v jižním Maroku a méně než 10 dalších v Sýrii, kde byl jeho výskyt nově objeven teprve v roce 2002. Stále se přitom jedná o ubývající druh, a to i přes nedávno prováděné reintrodukční programy v Turecku, Rakousku, ve Španělsku a v severním Maroku.

Důvody dlouhodobého úpadku početnosti tohoto druhu nejsou stále objasněny, je však jisté, že v posledních letech mohl za rychlé ztráty celých kolonií zejména lov, ztráta přirozeného biotopu a otrava pesticidy.

Zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Northern Bald Ibis na anglické Wikipedii.

Šablona:Sisterlinks

Šablona:Link FA