Husa kuří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Husice kuří)
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxHusa kuří
alternativní popis obrázku chybí
Husa kuří
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď kachnovití (Anatidae)
Tribus Cereopsini
Rod Cereopsis
Binomické jméno
Cereopsis novaehollandiae
Latham, 1802
Rozsíření husy kuří
Rozsíření husy kuří
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husa kuří (Cereopsis novaehollandiae), někdy též husice kuří, je velký pozemní pták z řádu vrubozobých (Anseriformes), který se vyskytuje na jihu Austrálie. Živí se travou. Patrně je geneticky příbuznější husicím než pravým husám.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Husa kuří dosahuje velikosti husy domácí, má však vyšší nohy a kratší krk, délka jejího těla činí 80-100 cm a hmotnost 3,5 až 6,8 kg. Má robustní stavbu těla, díky hustému a jemnému peří působí ještě zavalitěji. Peří je světle šedé, někdy s malými černými skvrnami, nohy mají růžové zbarvení. Krátký a vysoký zobák bývá černý s nápadným žlutozeleným ozobím, které ho kryje skoro celý až po špičku. Její dlouhé nohy jsou opatřeny malou plovací blánou, ze všech druhů vrubozobých tráví čas nejvíce na souši. Samec se od samice liší pouze hlasem - na rozdíl od samice, jež tiše chrochtá, vydává troubivé zvuky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Husa kuří se vyskytuje v jižní části Austrálie, na malých ostrovech v Bassově průlivu a na Tasmánii, lidmi byla vysazena na Novém Zélandu. Obývá hlavně travnaté pláně a bažinaté oblasti, často i velmi daleko od vody.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

V Austrálii hnízdí v květnu (počátkem australské zimy) a nejčastěji zahnízdí na ostrůvcích v Bassově průlivu mezi Austrálií a Tasmánií, kde jsou mláďata v bezpečí před predátory. Husa snáší jen 3 - 6 vajec a sedí na nich 35-37 dnů. Mláďata jsou černobíle strakatá a vodí je oba rodiče. Když začnou létat, rodiče se s nimi vracejí na pevninu. Mláďata zůstávají s rodiči celý rok až do dalšího hnízdění a dospívají ve věku 3 let. Houser je zejména v době hnízdění velmi teritoriální a útočí na jiné živočichy v okolí hnízda.

Husa kuří v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

Husa kuří je často chována v zoo, v Česku ji chová zoo Praha, Zlín-Lešná, Plzeň, Chleby a Jihlava.[2],[3] Jedná se o nenáročný druh, který dobře snáší evropskou zimu. Problémem je pouze to, že v Evropě hnízdí v zimě, takže je nutné husy v době hnízdění zavírat do vnitřních ubikací.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]
  2. http://www.zoojihlava.cz/cz/katalog/210-husa-kuri
  3. http://www.zoochleby.cz/husa-kuri-6063/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]