Hradčanské náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pohled na severní a jižní stranu náměstí - vpravo Arcibiskupský palác, vlevo Salmovský a Schwarzenberský palác
Pohled na severní a východní stranu náměstí - vlevo Mariánský morový sloup, uprostřed Arcibiskupský palác, vpravo pohled na Pražský hrad
Pohled na jižní stranu náměstí - vlevo křídlo Pražského hradu, uprostřed vyhlídková terasa a socha Tomáše Garrigue Masaryka, vpravo Salmovský palác
Toskánský palác na západní straně náměstí

Hradčanské náměstí je veřejné prostranství nacházející se v centru Hradčan v městské části Praha 1 v bezprostřední blízkosti Pražského hradu. Jedná se o hlavní náměstí Hradčan, které z východní strany navazuje na I. hradní nádvoří a západní vstupní bránu a západní průčelí Pražského hradu. Na jižní straně vyúsťuje Královská cesta ulicí Ke hradu (směrem od horního konce Nerudovy ulice), zde se nachází vyhlídková terasa resp. Hradní rampa s nádherným výhledem na Prahu, nedaleko odtud byla umístěna i socha 1. československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka u příležitosti 150. výročí jeho narození.

Přístupové cesty

Památky

východní strana

jižní strana

západní strana

severní strana

Sochařská výzdoba

Společenské a sportovní akce

Barack Obama s manželkou na Hradčanském náměstí v Praze v dubnu 2009

Náměstí plní také významné společenské funkce. Kromě velice čilého turistického ruchu se zde často koná i vítání oficiálních státních návštěv a další akce. Na náměstí se například v prosinci 2007 konal závod světového poháru v běhu na lyžích nebo v dubnu 2009, kdy zde při oficiální státní návštěvě České republiky pronesl projev americký prezident Barack Obama.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Hradčanské náměstí na Wikimedia Commons

Reference

  1. a b c EKERT, František. Posvátná místa královského hlavního města Prahy. Svazek I. Praha: Dědictví sv. Jana Nepomuckého / fotoreprint Volvox Globator, 1884 / 1996. ISBN 80-7207-040-1. S. 114. 
  2. POLLAK, Oskar. Johann und Ferdinand Maximilisn Brokoff. Prag: J. G. Calve, 1910. (německy) 
  3. MÁDL, Karel B. Oltář Ferd. Brokova ve Vídni. Světozor. 1883, roč. 17, čís. 35, s. 407. Dostupné online. 
  4. BLAŽÍČEK, Oldřich J. Ferdinand Brokof. Praha: Odeon, 1986. S. 111. 

Související články

Šablona:Geo cz