Přeskočit na obsah

Houslový koncert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První strana první věty vlastnoručního rukopisu Dvořákova Houslového koncertu

Houslový koncert je hudební dílo pocházející z oblasti klasické vážné hudby. Je určeno pro sólové housle, které doprovází symfonický orchestr nebo i menší hudební těleso. Obvykle mívá zachovánu typickou formu koncertu, to znamená tři věty, z nichž první a třetí jsou v rychlejším tempu a střední v pomalém. Hlavně ve 20. století však byla struktura houslového koncertu různě modifikována a vznikly i čtyřvěté koncerty a koncerty s větami spojenými do větších celků.

Vzájemné postavení sólového nástroje a orchestru může být různé. Některá díla jsou založena na výrazném a virtuózním houslovém partu, jako například Čajkovského Houslový koncert D dur, op. 35, jiná byla komponována spíše v symfonickém duchu s vyrovnanějším sólovým a orchestrálním partem, jako například Brahmsův koncert.

Historie houslového koncertu sahá už do období baroka, z něhož se, mimo jiné, dochovalo množství Vivaldiho houslových koncertů. Housle jako výrazný a oblíbený sólový hudební nástroj neztratily svoji popularitu ani v hudebního klasicismu. Zlatý věk houslových koncertů však přišel až v období hudebního romantismu, často ale šlo o prázdná díla určená pro předvádění technických dovedností houslových virtuosů. Tyto koncerty se však v repertoáru nezachovaly. Ve 20. století přišli s některými inovacemi houslového koncertu a houslové hry vůbec například Béla Bartók a další skladatelé.

Významné houslové koncerty

[editovat | editovat zdroj]

Nejznámějšími houslovými koncerty jsou díla Beethovenova, Mendelssohna-Bartholdyho, Brahmsova, Čajkovského a Sibeliova. Tato díla tvoří těžiště houslového repertoáru.

Klasicismus

[editovat | editovat zdroj]

Romantismus

[editovat | editovat zdroj]

20. století

[editovat | editovat zdroj]

Další významná díla pro housle a orchestr

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Husľový koncert na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]