Pablo de Sarasate

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pablo de Sarasate
Sarasate.gif
Základní informace
Narození 10. března 1844
Pamplona
Úmrtí 20. září 1908 (ve věku 64 let)
Biarritz
Příčina úmrtí bronchitida
Žánry klasická hudba
Povolání hudební skladatel a houslista
Nástroje housle
Významná díla Zigeunerweisen
Ocenění Velkokříž Občanského řádu Alfonsa XII. (1907)
velkokříž Řádu Isabely Katolické
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pablo de Sarasate, celým jménem Pablo Martín Melitón de Sarasate y Navascués (10. březen 1844 Pamplona20. září 1908 Biarritz) byl španělský houslista a hudební skladatel romského původu. Ve své době patřil k nejznámějším houslovým virtuózům.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pablo Sarasate byl synem kapelníka vojenské dechovky. Na veřejnosti poprvé vystoupil v osmi letech; studoval nejdříve v Madridu, později na Pařížské konzervatoři ve třídě J. Massarta. Již v patnácti letech, roku 1859, podnikl koncertní turné po Evropě, severní a jižní Americe.

Dílo Pabla Sarasate tvoří vesměs brilantní skladby jejichž účelem bylo nechat vyniknout autorovu virtuozitu. Jeho vynikající hudbu dodnes s oblibou interpretují největší housloví virtuózové z celého světa. Mezi nejznámějšími díly patří například Zigeunerweisen (1878), skladba pro dvoje housle s názvem Navarra, anebo Habanera. Jinou známou skladbou je fantazie pro housle a orchestr z roku 1883 na témata z opery Carmen G. Bizeta. Sarasate také pro housle přepsal několik děl jiných skladatelů. Počátkem 20. století realizoval několik gramofonových nahrávek.

Americký malíř James McNeill Whistler vytvořil roku 1884 portrét Pabla de Sarasate nazvaný Arrangement in Black: Pablo de Sarasate. Sarasatemu byla věnována některá hudební díla, např. Španělská symfonie od E. Lalo, houslový koncert č. 3 a Introduction et Rondo Cappricioso op. 28 od C. Saint-Saënse nebo Skotská fantazie od Maxe Brucha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]