Hideki Tódžó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hideki Tódžó
Narození 30. prosince 1884
Čijoda
Úmrtí 23. prosince 1948 (ve věku 63 let)
Tošima
Příčina úmrtí oběšení
Alma mater Akademie japonské císařské armády
Povolání politik, diplomat a vojenská osoba
Ocenění Řád vycházejícího slunce 1. stupně
Politická strana Taisei Jokusankai
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kaligrafický symbol
Článek obsahuje japonský text.
Bez vhodného fontu nejspíš místo kandži nebo kany uvidíte otazníky, obdélníčky či jiné znaky.
V tomto japonském jméně je rodové jméno Tódžó (東條).

Hideki Tódžó (japonsky: 東條 英機, Tódžó Hideki; 30. prosince 1884, Tokio23. prosince 1948, Tokio) byl japonský generál a politik. Je také znám pod přezdívkou „Břitva“. Narodil se v Tokiu 30. prosince 1884. Byl synem důstojníka japonské císařské armády a dcery buddhistického kněze.

V 15 letech nastoupil do vojenské přípravky a absolvuje vojenskou službu v Mandžusku. Po jejím skončení nastoupil na vojenské akademii, kterou absolvoval v roce 1905. Po I. světové válce sloužil jako vojenský přidělenec ve Švýcarsku a Německu. Když se roku 1922 vracel zpět do Japonska, strávil nějaký čas v USA.

Roku 1937 byl jmenován náčelníkem štábu Kuantungské armády v Mandžusku a o rok později byl jmenován náměstkem ministra války. Díky zvláštnímu výnosu císaře Hirohita mohl souběžně vykonávat civilní (náměstek) i vojenské (generál) funkce. V letech 19401941 byl ministrem války. 17. října 1941 rezignuje premiér princ Fumimaro Konoe. Tódžó nastoupil na jeho místo a setrval v něm do roku 1944, kdy byl donucen k rezignaci po pádu ostrova Saipan. Po japonské kapitulaci 2. září 1945 se neúspěšně pokusil spáchat sebevraždu zastřelením a byl zatčen spojenci. V Tokijském procesu jej soudní tribunál uznal vinným z válečných zločinů. Byl odsouzen k trestu smrti a 23. prosince 1948 v Tokiu oběšen.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]