Svatyně Jasukuni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatyně Jasukuni
Svatyně Jasukuni
Poloha
Adresa Kudankita, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatyně Jasukuni (japonsky 靖国神社, Jasukuni džindža) je šintoistická svatyně v Tokiu v Japonsku. Je zasvěcena vojákům i civilistům, kteří zemřeli v boji za japonského císaře. Na jejím seznamu je bezmála dva a půl miliónů jmen osob, které položily život za Japonské císařství. Jejich kami (zbožštělé duše) zde podle šintoistické víry nyní sídlí. Zároveň je zde jedno z mála japonských muzeí věnovaných druhé světové válce.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Svatyni založil císař Meidži v červnu 1869 pro vojáky z války Bošin, kteří zahynuli, aby mohlo dojít k reformám Meidži. V té době se jednalo o jednu z mnoha svatyň, které nová vláda budovala v rámci pozdvihování šintoismu na státní náboženství, ale postupně se stala nejvýznamnějším svatyní pro japonské vojáky. Jsou zde tedy vojáci z první čínsko-japonské války, rusko-japonské války, z první světové války, z Mukdenského incidentu, druhé čínsko-japonské války i z jiných bojů. Na konci prohrané druhé světové války okupační mocnosti prosadily v Japonsku oddělení náboženství a státu, svatyně se tak stala soukromou náboženskou institucí.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

S Jasukuni jsou dnes spojené některé kontroverze. Především jsou zde kami mnoha válečných zločinců z druhé světové války (například je zde Hideki Tódžó), jejichž uctívání může být vnímáno jako součást revizionismu ohledně japonského imperialismu a kolonialismu. Z revizionismu jsou také obviňovány některé expozice zdejšího muzea, které oslavují hrdiny (například kamikaze), ale nezmiňují nejhorší stránky války, válečné zločiny. Z těchto důvodů jsou ostře sledovány návštěvy svatyně význačnými osobnostmi, a takový krok bývá často interpretován jako vyjádření postoje, jako určité přihlášení se k japonskému nacionalismu, případně i jako souhlas s postupem Japonska v druhé světové válce. S návštěvami svatyně význačnými japonskými politiky nesouhlasí zejména asijské země, které s Japonskem bojovaly, především Jižní Korea a Čínská lidová republika. Když například japonský premiér Džuničiró Koizumi navštívil opakovaně Jasukuni, způsobilo to značné ochlazení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Čínskou lidovou republikou.

Samotní japonští politici obvykle obhajují svou návštěvu tím, že ji dělají jako soukromé osoby, případně že návštěvou dodržují dlouhodobou rodinnou tradici.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Homepage svatyně [online]. [cit. 2013-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • STUCHLÍK, Jan. Jasukuni: Svatyně, která umí rozčílit Asii [online]. e15.cz [cit. 2013-12-27]. Dostupné online. (česky) 
  • NEDVĚD, Radek. Jasukuni - nejkontroverznější svatyně [online]. ihned.cz [cit. 2013-12-27]. Dostupné online. (česky) 
  • Japonský premiér navštívil svatyni Jasukuni – ke vzteku Číny i Koreje [online]. ceskatelevize.cz [cit. 2013-12-27]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]