Henry Hazlitt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henry Hazlitt
Datum narození28. listopad 1894
Místo narozeníUSA Filadelfie, Pensylvánie
Datum úmrtí8. červenec, 1993
Místo úmrtí(ve věku 98)
NárodnostAmerická
Ekonomická školaRakouská škola
Pole působeníEkonomie
Literární kritika
Filozofie
VlivyBenjamin Anderson, Frédéric Bastiat, David Hume, William James, Henry Louis Mencken, Ludwig von Mises, Herbert Spencer, Philip Wicksteed
OponovalJohn Maynard Keynes
OvlivnilSteve Forbes, Milton Friedman, Ron Paul, George Reisman, Murray Rothbard, Peter Schiff, Thomas Sowell, Walter E. Williams
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Hazlitt (28. listopadu 18948. července 1993) byl americký libertarianistický filosof, ekonom,[1] a novinář pro The Wall Street Journal, The New York Times, Newsweek a The American Mercury.

Život a práce[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal ve skromných poměrech. Jeho otec zemřel, když Hazlitt byl ještě dítě. Navštěvoval zdarma New York City's City College, ale po roce a půl skončil, aby se stal novinářem. Hazlitt začal svou kariéru v Wall Street Journal a ve věku 21 let napsal svou první knihu Thinking as a Science. Pracoval jako novinář pro New York Sun, The Nation, New York Times, a Newsweek. Byl vybrán nástupcem H. L. Menckena jako editor v The American Mercury, psal rubriku pod svým jménem pro Newsweek, a s Johnem Chamberlainem pracoval jako editor časopisu The Freeman.

Přisuzuje se mu za zásluhy, že zprostředkoval Rakouskou školu anglicky mluvící veřejnosti. Spolu s úsilím jeho přátel, například Johna Chamberlaina a Maxe Eastmana, je oceňován za popularizaci díla F. A. Hayeka Cesta do otroctví pro americkou veřejnost prostřednictvím jeho recenze v The New York Times. Hazlitt byl plodný spisovatel. Během svého života napsal 25 knih.[2]

Hazlitt byl rovněž zakládající vicepresident Foundation for Economic Education.

Nadace v jeho jménu[editovat | editovat zdroj]

V letech 1997 až 2002 existovala společnost nazývaná The Henry Hazlitt Foundation, která aktivně podporovala libertariánský networking, hlavně prostřednictvím webové stránky Free-Market.Net. Tato společnost byla pojmenována na jeho počest, protože byl znám svou popularizací celého spektra libertariáských myšlenek široké veřejnosti skrze svá díla a pro napomáhání vzájemného propojování obhájců volného trhu. Hazlitt například zajistil pozici na New York University pro Ludwiga von Misese a seznámil ho se spisovatelkou Ayn Rand, která ho obdivovala.

Společnost zahájila svou činnost až po Hazlittově smrti a nebyla oficiálně spojená s jeho dědictvím.

O ekonomii[editovat | editovat zdroj]

Hazlitt je proslulý svou knihou Ekonomie v jedné lekci, napsal však i další knihy, mezi nimiž bylo mnoho o etice.

Například ve svých knihách The Foundations of Morality a The Failure of the New Economics Hazlitt detailně kritizuje Keynesovy Obecné teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, které rozebral kapitolu po kapitole.

  • Z jedné parafrázoval citát připisovaný Samuelu Johnsonovi, že nebyl schopný nalézt jedinou teorii, která by byla současně pravdivá a zároveň i nová: Co je v knize nové, není pravdivé; a co je pravdivé není nové.
  • V předmluvě k Obecné teorii totiž Keynes napsal: Očekávám, že ti, kteří jsou silně oddáni tomu, co nazývám 'klasická teorie', budou váhat mezi myšlenkou, že jsem úplně chybný, nebo myšlenkou, že neříkám nic nového. Je na ostatních se rozhodnout zda se přikloní k první, či druhé variantě, nebo ke třetí možnosti, že mám pravdu.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Greaves, Bettina Bien. "Henry Hazlitt: A Man for Many Seasons." The freeman Archivováno 6. 10. 2008 na Wayback Machine.. Foundation for Economic Education. November 1989.
  2. Ludwig von Mises Institute, Henry Hazlitt: A Giant of Liberty, pp. 20-27

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]