Jesús Huerta de Soto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jesús Huerta de Soto
Jesús Huerta de Soto v roce 2014
Jesús Huerta de Soto v roce 2014
Datum narození23. prosince 1956 (67 let)
Místo narozeníŠpanělsko Madrid, Španělsko
Národnostšpanělská
Ekonomická školaRakouská škola
VlivyLudwig von Mises, Carl Menger, Eugen von Böhm-Bawerk, Friedrich Hayek, Murray Rothbard, Israel Kirzner
PříspěvkyRakouská teorie hospodářského cyklu
OceněníKing Juan Carlos International Prize for Economics, Adam Smith Prize, Franz Čuhel Prize for Excellence in Economic Education
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jesús Huerta de Soto Ballester (* 23. prosince 1956 Madrid) je španělský ekonom a politický filosof patřící k předním evropským autorům píšícím v tradici moderní Rakouské ekonomické školy. V současnosti působí jako profesor politické ekonomie na Universidad Rey Juan Carlos v Madridu.

Život a přínos[editovat | editovat zdroj]

Jesús Huerta de Soto Ballester (Madrid, 1956) je jeden z největších představitelů moderní rakouské ekonomické školy a španělský politický filozof. V současné době působí jako profesor politické ekonomie na madridské universitě Universidad Rey Juan Carlos. Má dva doktoráty – z práva (1984) a z ekonomie (1992) – oba z univerzity Universidad Complutense v Madridu. Díky stipendiu od Španělské centrální banky studoval de Soto na Stanfordově univerzitě a získal zde titul MBA. V roce 1979 se stal profesorem politické ekonomie na Právnické fakultě madridské Universidad Complutense. Od roku 2000 působí jako profesor politické ekonomie na Fakultě práva a společenských věd na Universidad Rey Juan Carlos. Snaží se šířit rakouské paradigma nejen v Evropě, ale po celém světě. Od října 2007 učí v jediném oficiálním magisterském programu, zaměřeném na rakouskou ekonomii, který byl akreditován a je tudíž platný v celé Evropské unii. V květnu 2004 se stal zakládajícím editorem akademického časopisu Procesos de Mercado: revista europea de economía política [Tržní procesy: Evropský žurnál politické ekonomie], kde působí dodnes. Časopis publikuje dvakrát do roka články zabývající se rakouskou školou, a to v oficiálních jazycích Evropské unie. Mezi hlavní vědecké příspěvky Huerta de Sota patří jeho kniha Planes de pensiones privados [Soukromé důchodové plány], za kterou dostal od krále Juana Carlose v roce 1983 mezinárodní cenu Premio Internacional de Economía.

Huerta de Soto je členem Ludwig von Mises Institute, patronem Fundación Instituto Madrileño de Estudios Avanzados (IMDEA) Ciencias Sociales [Madridského institutu pokročilých studií, společenských věd] a v letech 2000–2004 byl viceprezidentem Montpelerinské společnosti. Je členem ediční rady Quarterly Journal of Austrian Economics, Journal of Markets and Morality, a časopisu New Perspectives on Political Economy[1]. Byl spoluzakladatelem Sociedad para el Estudio de la Acción Humana [Společnosti pro studium lidského jednání]. Intenzivně spolupracuje s madridským Juan de Mariana Institute. V roce 2009 udělila Francisco Marroquin University Huertu de Sotovi jeho první čestný doktorát. Následovaly další z rumunské Universitatea Alexandru Ioan Cuza v Iaşi (2010) a z moskevské Financial University under the Government of the Russian Federation[2] (2011), instituce založené v roce 1919 V. I. Leninem. Z dalších mezinárodních cen obdržel od bruselského CNE Adam Smith Award (2005), dále Franz Cuhel Memorial Prize for Excellence in Economic Education na Vysoké škole ekonomické v Praze (2006)[3], Gary G. Schlarbaum Prize for Liberty v Salamance (2009) a v Barceloně medaili Foment del Treball Nacional (2009). Konečně 21. června 2013 byl oceněn zlatou medailí Gold Hayek Medal na německé univerzitě v Göttingenu[4].

Mezi de Sotovy nejvýznamnější intelektuální příspěvky patří jeho studie o podnikání a nemožnosti socialismu, kterou představil ve své knize Socialism, Economic Calculation, and Entrepreneurship (2010), rozpracování rakouské teorie hospodářského cyklu v jeho knize Money, Bank Credit, and Economic Cycles a teorie dynamické efektivnosti, která se objevila v jeho knize The Theory of Dynamic Efficiency. Huerta de Soto je přesvědčen, že k analýze společenské reality je zapotřebí vhodně kombinovat tři přístupy: teoretický (von Misesův), historicko-evoluční (Hayekův) a etický (Rothbardův). Práce Jesúse Huerta de Soto byly přeloženy do 21 jazyků včetně ruštiny, čínštiny, japonštiny a arabštiny. Z ideologického hlediska zastává profesor Huerta de Soto názor, že anarchokapitalismus je teoreticky nadřazen klasickému liberalismu. Je rovněž obhájcem potřeby kompletní ekonomické liberalizace a naprosté, klíčové změny současného finančního systému: návratu ke zlatému standardu a požadavku stoprocentního krytí rezerv v bankovnictví. Spolu s ostatními mysliteli jako je Murray Rothbard sdílí názor, že Salamancká škola v době španělského zlatého věku byla filozofickým, právním a ekonomickým předchůdcem rakouské školy jako takové, především pak ekonomické liberalizace. Že šlo o kolébku toho, čemu dnes říkáme „ekonomická věda“. Na poli aplikované ekonomie je všeobecně známá Huerto de Sotova obhajoba eura[5], které podle něj funguje jako analogie zlatého standardu a které dokáže disciplinovat politiky, úředníky a zájmové skupiny.

Huerta de Soto vytvořil významnou skupinu mladých akademiků a vlastních následovníků, která vedle velké řady dalších vědců zahrnuje i Philippa Baguse, Miguela Ángela Alonsa Neira, Davida Howdena, Gabriela Calzada, Javiera Aranzadi del Cerro, Óscara Vara Crespo, Adriána Raviera, Juana Ramóna Rallo, Miguela Anxo Bastose Boubeta a María Blanco. Od roku 2011 je Huerta de Soto členem Partido de la Libertad Individual (P-Lib) [Strany pro individuální svobodu].

Knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Planes de pensiones privados (1984)
 • Lecturas de economía política, ed. (3 vols., 1984–1987)
 • Socialism, Economic Calculation, and Entrepreneurship (2010)
 • Estudios de economía política (1994)
 • Money, Bank Credit, and Economic Cycles (2006), česky Peníze, banky a hospodářské krize. Liberální institut a Wolters Kluwer Czech Republic, 2009
 • The Austrian School: Market Order and Entrepreneurial Creativity (2008), česky Rakouská škola: Tržní řád a podnikatelská tvořivost. CEVRO Institut Academic Press a Dokořán, 2011
 • Nuevos estudios de economía política (2002)
 • Ahorra y previsión en el seguro de vida (2006)
 • The Theory of Dynamic Efficiency (2009), česky Teorie dynamické efektivnosti. CEVRO Institut Academic Press a Dokořán, 2013

Knihy Huerta de Sota (online)[editovat | editovat zdroj]

Peníze, banky a hospodářské krize. Liberální institut a Wolters Kluwer Czech Republic, 2009

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archiv časopisu New Perspectives on Political Economy. www.cevroinstitut.cz [online]. [cit. 2013-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-10-29. 
 2. Čestný doktorát z Financial University under the Government of the Russian Federation. en.fa.ru [online]. [cit. 2013-10-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-29. 
 3. Video z výroční přednášky v rámci Prague Conference on Political Economy[nedostupný zdroj]
 4. Udělení zlaté medaile F. A. Hayeka na Georg-August-Universität v Göttingen
 5. Huerto De Sotova obhajoba eura

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]