Carl Menger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Carl Menger
Datum narození23. únor 1840
Místo narozeníRakouské císařství Nowy Sącz, Rakouské císařství, (dnešní Polsko)
Datum úmrtí26. únor 1921 (ve věku 80)
Místo úmrtíRakousko Vídeň, Rakousko
NárodnostRakouská
Ekonomická školaRakouská škola
Pole působeníEkonomie
VlivyÉtienne Bonnot de Condillac
Adam Smith
Franz Brentano
OvlivnilEugen von Böhm-Bawerk
Friedrich von Wieser
Ludwig von Mises
Friedrich August von Hayek
Murray Rothbard
PříspěvkyMezní užitek
Zakladatel rakouské školy
DětiKarl Menger
RodičeAnton Menger
PříbuzníAnton Menger a Max Menger (sourozenci)
Mansuet Kosel (synovec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Menger von Wolfensgrün[1] (23. únor 184026. únor 1921) byl rakouský ekonom, jeden z hlavních představitelů tzv. marginalistické revoluce v ekonomii a zakladatel rakouské ekonomické školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Carl Menger
Old Carl Menger

Byl synem Antona Mengera, jehož rod byl od 17. století v Chebu a matky Karolíny, dcery obchodníka Josefa Jeřábka z Vysokého Mýta.[2]

Byl profesorem ekonomie na Vídeňské univerzitě, kde jeho přednášky navštěvoval i mladý Tomáš Masaryk.[3] Spolu s W. S. Jevonsem a L. Walrasem patří k prvním autorům teorie ceny a hodnoty založené na mezním užitku. Jeho přístup k meznímu užitku lze ještě hodnotit jako kardinalistický. Mýtem je snaha o integraci psychologie do ekonomie, kterou rakouští ekonomové nikdy nedělali. Byl hluboce přesvědčen o možnosti z introspektivního zkoumání individua odvodit principy platné pro celou společnost.

Statky rozlišil na statky prvního řádu, oceňované racionálním subjektem podle principů mezního užitku, a statky dalších řádů, na než je nutno "imputovat" hodnotu statků prvního řádu, jejichž tvorby se účastní. O řešení tohoto problému se pokusil jeho pokračovatel Eugen von Böhm-Bawerk a Friedrich von Wieser.

Při výkladu tržních cen vycházel z jejich tvorby na úrovni monopolu, který považoval za historicky výchozí, konkurence byla až výsledkem hospodářského vývoje. Byl iniciátorem prvního sporu o metodu, do kterého vstoupil s Gustavem von Schmollerem. Kritizoval historickou metodu a obhajoval abstraktně deduktivní metodu založenou na introspekci, která jedině byla podle jeho názoru schopna vést k vybudování ekonomické teorie.

Hlavní práce[editovat | editovat zdroj]

Untersuchungen über das Methode der socialwissenschaften und der politischen Ökonomie insbesondere, 1933
  • Grundsätze der Volkswirtschaftslehre (Zásady národohospodářské nauky, 1871)

Příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Jeho syn Karl Menger byl významným matematikem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://geschichte.univie.ac.at/de/personen/carl-menger-von-wolfensgruen
  2. MENGER, Carl. Principles of Economics. Překlad James Dingwall, Bert F. Hoselitz. Auburn, AL: The Mises Institute, 2004. 328 s. ISBN 978-1-61016-202-9. S. 15. 
  3. ČAPEK, Karel. Hovory s T. G. Masarykem. Praha: Československý spisovatel, 1990. Dostupné online. Kapitola Vídeň, s. 39. „Pilně jsem se zabýval národním hospodářem Mengrem a chodil jsem na jeho přednášky.“. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]