Karl Menger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karl Menger
Narození 13. ledna 1902
Vídeň
Úmrtí 5. října 1985 (ve věku 83 let)
Chicago
Alma mater Vídeňská univerzita
Povolání matematik, filosof a profesor
Zaměstnavatelé Vídeňská univerzita
Harvardova univerzita
University of Notre Dame
Ocenění Richard Lieben prize
Rodiče Carl Menger
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Carl Menger

Karl Menger (13. ledna 1902, Vídeň5. října 1985, Highland Park v Illinois) byl rakouský matematik, jednalo se o syna ekonoma Carla Mengera.

Zabýval se oblastí algebry, topologie, teorií křivek a prostoru, a zabýval se všeobecnou teorií prostoru a prostorových útvarů. Kromě toho se zabýval i otázkou etiky a formálními studiemi lidských vztahů. Známým se stal především díky tzv. mengerově houbě, která je podle něj pojmenována. Menger se učil u Hanse Hahna a promoval v roce 1924 na Vídeňské univerzitě. Spolu s Arthurem Cayleyem založil distanční geometrii.

V roce 1927 dokázal výrok z oblasti teorie grafů o souvislosti mezi disjunktními cestami[zdroj?] a oddělenými rohovými množinami[zdroj?] v grafech, která je známá jako Mengerova věta.

Od roku 1928 do roku 1936 pracoval jako univerzitní profesor geometrie ve Vídni a byl členem Vídeňského kroužku. Mezi léty 1937 a 1946 byl profesorem matematiky na University of Notre Dame v Indiana (USA), od roku 1946 profesorem na Illinois Institute of Technology v Chicagu.

Další oblastí, kterou se ve výzkumu zabýval byly nepřesné množiny [zdroj?] (fuzzy theory). Taktéž se zabýval Petrohradským paradoxem a jeho aplikací do užité vědy a ekonomie, později přispěl s Oskarem Morgensternem k vývoji teorie her.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Karl Menger na německé Wikipedii a Karl Menger na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]