Slunéčko východní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Harmonia axyridis)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Slunéčko východní

alternativní popis obrázku chybí
Harmonia axyridis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Čeleď: slunéčkovití (Coccinellidae)
Rod: slunéčko (Harmonia)
Binomické jméno
Harmonia axyridis
Pallas, 1773
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slunéčko východní (Harmonia axyridis) je druh slunéčka z rodu Harmonia původem z východní Asie. Byl však zavlečen do Severní Ameriky i Evropy. V Česku nyní běžný druh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělí jedinci měří 7 až 8 milimetrů. Základní zbarvení krovek je červené se symetricky rozloženými černými skvrnami. Jejich počet je proměnlivý a může dosáhnout až devatenácti. Jiné formy mají krovky černé s červenými skvrnami nebo čistě červené. Pohlavní dimorfismus je poměrně nevýrazný – samičky se vyznačují bílým horním pyskem, zatímco samečci jej mají černý.

Tento druh má vysokou rozmnožovací schopnost – samičky za svůj život nakladou až dva tisíce vajíček. Larvy i polymorfní kukly jsou zbarveny převážně černě s oranžovým vzorkem. Živí se zejména mšicemi různých druhů. Při poklesu stavu mšic, zejména na podzim, jim potravu poskytuje zejména zralé ovoce. V zimě se v původním asijském prostředí shromažďují na vrcholcích skal a ukrývají se zde do štěrbin.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

2012 Larve 3.JPG

V 80. letech 20. století bylo slunéčko uměle vysazeno v Severní Americe jako přirozený nepřítel zemědělských škůdců. Záhy se rozšířilo po kontinentu přes USA i do jižní Kanady podobně jako předtím slunéčko sedmitečné. V řadě míst se tak stalo nejpočetnějším druhem hmyzu. Z některých přirozených biotopů pak začalo vytlačovat jiné původní druhy slunéček živící se mšicemi. V oblastech pěstování vinné révy jsou slunéčka sklízena s hrozny jimiž se živí; úrodu tak znehodnocují hořkými a páchnoucími látkami které obsahují.

Počátkem 21. století byl druh uměle vysazen i v Evropě – zprvu v Německu a zemích Beneluxu. Z polí a skleníků se postupně začalo slunéčko rozšiřovat do volné přírody. Roku 2004 se přes Lamanšský průliv dostalo poprvé do Velké Británie. V Česku bylo pozorováno poprvé v roce 2006. Nyní[kdy?] už se vyskytuje na celém území republiky, mnohdy masově. Na podzim nalétávají tato slunéčka ve velkých počtech na budovy, ve snaze zde přezimovat. Sledováním jejich výskytu v Česku se zabývá Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]