Hankornie ozdobná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHankornie ozdobná
alternativní popis obrázku chybí
Hankornie ozdobná (Hancornia speciosa)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď toješťovité (Apocynaceae)
Rod hankornie (Hancornia)
Binomické jméno
Hancornia speciosa
Gomes, 1812
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hankornie ozdobná (Hancornia speciosa) je druh rostliny z čeledi toješťovité a jediný druh rodu hankornie. Je to keř nebo strom s jednoduchými vstřícnými listy a bílými či žlutými květy připomínajícími květy jasmínu. Plody jsou až 5 cm velké bobule se sladkou bílou dužninou. Druh je rozšířen v sušších oblastech Jižní Ameriky a poskytuje lahodné ovoce, známé jako mangaba.

Hankornie ozdobná

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hankornie ozdobná je keř nebo nevelký a často vícekmenný strom, dorůstající výšky 3,5 až 7, výjimečně až 15 metrů. Kmen bývá pokroucený, až 30 cm tlustý. Rostliny roní při poranění bílý latex. Větévky jsou tenké a huňaté. Listy jsou jednoduché, vstřícné, celokrajné, nahloučené na koncích větví. Čepel listů je úzce eliptická, podlouhlá nebo kopinatá, 3,5 až 10 cm dlouhá a 1,5 až 5 cm široká. Květy jsou uspořádané ve vrcholových, chudokvětých vidlanech a vzhledově připomínají květy jasmínu. Kalich je pětičetný, 2-3 mm široký. Koruna je vonná, bílá až žlutá, s 2,5-3 cm dlouhou trubkou. Korunní trubka se směrem k ústí pozvolna rozšiřuje. Korunní laloky jsou podlouhle eliptické, asymetrické. Tyčinky jsou přirostlé ke korunní trubce. Semeník obsahuje 2 komůrky, z nichž 1 v průběhu vývoje plodu zakrňuje. Čnělka je dlouhá, nitkovitá, s dvoulaločnou bliznou. Plody jsou bobulovité, kulovité až vejcovité, hladké, 2,5 až 5 cm velké, s bílou dužinou a 8 až 15 zploštělými semeny.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hankornie ozdobná pochází z tropické Jižní Ameriky. Je rozšířena v Peru, Brazílii, Bolívii a Paraguayi a roste v sušších lesnatých oblastech.[3] V Brazílii se vyskytuje zejména v biotopu známém jako cerrado.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Hancornia je v rámci čeledi Apocynaceae řazen do podčeledi Rauvolfioideae a tribu Willughbeieae. Mezi blízce příbuzné rody náleží Couma, Lacmellea a Parahancornia.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Mangaba, plody hankornie ozdobné

Hankornie poskytuje málo známé ovoce, mangaba. Dužnina plodů je sladká, lehce nakyslá. Plody se konzumují čerstvé nebo se zpracovávají na mošty, zmrzliny, likéry, džemy a podobně.[4] Mangaba je považována za jedno z nejlahodnějších divoce rostoucích ovocí. Konzumují se pouze plně zralé plody, neboť nezralé jsou považovány za jedovaté.[1] Listy, kůra, latex i nezralé plody jsou využívány v domorodé medicíně.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DAHLGREN, B.E. Tropical and subtropical fruits. Chicago, USA: Chicago Natural History Museum, 1947. (anglicky) 
  2. Food and fruit-bearing forest species: Examples from Latin America. FAO Forestry paper. Food & Agriculture Organisation, 1986, čís. 44(3). Dostupné online. ISBN 9251023727. (anglicky) 
  3. a b GRANDTNER, M.M.; CHEVRETTE, Julien. Dictionary of trees. Volume 2. South America. [s.l.]: Elsevier, 2014. ISBN 978-0-12-396490-8. (anglicky) 
  4. a b CARDOSO, Leandro de Morais et al. Mangaba (Hancornia speciosa Gomes) from the Brazilian Cerrado: nutritional value, carotenoids and antioxidant vitamins. Fruits. 2014, čís. 69(2). Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]