Hanka Krawcec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hanka Krawcec
Hanka Krawcec.jpeg
Narození 13. března 1901
Drážďany
Úmrtí 19. října 1990 (ve věku 89 let)
Jiříkov
Bydliště Varnsdorf (1947–1986)
Rodiče Bjarnat Krawc
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska na domě, kde ve Varnsdorfu žila a tvořila Hanka Krawcec

Hanka Krawcec (13. března 1901, Drážďany, Německé císařství19. října 1990, Filipov (Jiříkov), Československo) byla lužickosrbská výtvarnice – grafička a malířka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Drážďanech jako dcera lužickosrbského skladatele Bjarnata Krawce. Grafické vzdělání získala v Drážďanech a v Praze na Umělecko-průmyslové škole u Františka Kysely. Po návratu do Německa (1928) pracovala do konce 2. svět. války v reklamním ateliéru v Berlíně a po válce v Budyšíně v lužickosrbské organizaci Domowina. V roce 1947 přesídlila za otcem do Varnsdorfu a zůstala zde až do roku 1986. Zemřela v domově důchodců ve Filipově.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Autorka grafických listů, ilustrací, užité grafiky (plakáty, diplomy, exlibris, loga), maleb (kvaš, tempery, malba na skle) a návrhů loutek. Za nejvýznamnější je považován grafický cyklus Člověk by člověku světlem měl být (1961–1975).

Její dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, Národního muzea ad. Značná část jejího díla je uložena ve varnsdorfské pobočce Oblastního muzea Děčín a v Lužickosrbském muzeu v Budyšíně (Serbski muzej, Budyšin). Je považována za první profesionální lužickosrbskou výtvarnici.

Literatura[editovat | editovat zdroj]