Gundišápúr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gundišápúr
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška91 m n. m.
StátÍránÍrán Írán
Gundišápúr
Gundišápúr
Správa
Statuszaniklé sídlo
Vznik271
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gundišápúr (také psáno Gundéšápúr, Gondeshapur a mnoha jinými podobnými způsoby, syrsky Béth Lapat) bylo město na území dnešního jihozápadního Íránu, za Šápúra II. hlavní město perské říše. Jeho ruiny se nacházejí v dnešní oblasti Chúzistán nedaleko řeky Karún. Bylo intelektuálním centrem sásánovské říše (224-651 n. l.) a sídlem známé Gundišápúrské akademie. Bylo rovněž sídlem metropolitní arcidiecéze církve Východu, doložené od 3. století.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Gundišápúr byl založen v roce 271 šáhem Šápúrem I. (241-272),[1] který mu dal své jméno (název města persky znamená Šápúrova pevnost). Šápúr I. porazil římskou armádu císaře Valeriana. Zajati byli nejen vojáci, ale také inženýři a lékaři, kteří pak byli donuceni postavit nové město (budovy, mosty, hráze). Jak je uvedeno v Seertské kronice, první obyvatelé byli deportováni z Mezopotámie (byli to syrští křesťané). Vysoké duchovenstvo, počínaje biskupem Demetrianem, bylo vzato z Antiochie,[2] biskupského sídla mezopotámských křesťanů.

Několik let po založení města byl v tomto regionu uvězněn a popraven manichejský prorok Mání (276). Není jisté, že zemřel v Gundišápúru, ale rozsudek smrti byl jistě vynesen v tomto městě, protože to bylo provinční sídlo královského soudu.[3]

Šápúr II. (309-379) učinil Gundišápúr svým hlavním městem.

Ještě v 7. století město obývali převážně syrští křesťané. Sásánovská dynastie podlehla útokům muslimských vojsk v roce 638. Akademie však přežila změnu pánů a ještě po mnoho staletí působila jako islámská instituce vyššího vzdělání. Později jí konkurovala kulturní instituce založená abbásovským chalífou z Bagdádu Hárúnem al-Rašídem, významně rozšířená jeho synem al-Maʾmúnem v roce 832: slavný Bajt al-Ḥikma, „Dům moudrosti“. Tam ovšem byly metody Gundišápúru napodobovány a Dům moudrosti byl svěřen absolventům staré gundišápúrské akademie.

Význam Gundišápúru postupně upadal. Spisovatel a geograf z 10. století al-Mukaddasí, citovaný učencem Guyem Le Strangeem,[4] již popisuje město v úpadku. Dnes z Gundišápúru zbývají pouze ruiny.

Gundišápúrská akademie[editovat | editovat zdroj]

Gundišápúr byl sídlem jedné z nejznámějších nemocnic starověku a k ní náležející lékařské školy, jejíž součástí byla také knihovna. Instituci založili učenci, kteří pocházeli z Mezopotámie a Edesské školy, tedy Syřané.

Akademie zahrnovala dvě fakulty (filosofickou a lékařskou), nemocnici (považovanou za nejstarší známou univerzitní nemocnici), knihovnu a astronomickou observatoř. Učitelský sbor se dobře orientoval nejen v zoroastrovských a perských tradicích, ale vyučoval také řečtinu a indické jazyky. Podle historiků byl 6. a 7. století Íránský Cambridge nejdůležitějším lékařským centrem starověkého světa (definovaného jako území zahrnující Evropu, Středomoří a Blízký východ).[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jundishapur na italské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Recueil de pièces authentiques sur les martyrs depuis les origines du christianisme jusqu'au XX siécle [online]. Dostupné online. 
  • GYSELEN, Rika, 2003. Chrétiens en terre d'Iran: Implantation et acculturation. [s.l.]: [s.n.]. Dostupné online. 
  • FOUNDATION, Encyclopaedia Iranica. Welcome to Encyclopaedia Iranica. iranicaonline.org [online]. [cit. 2023-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  • LE STRANGE, Guy, 1905. The Lands of the Eastern Caliphate. Cambridge: CUP Archive. 238 s. 
  • KOL., 1986. The Cambridge history of Iran. 4: The period from the Arab invasion to the Saljuqs / ed. by R. N. Frye. Příprava vydání Richard Nelson Frye. 6. print. vyd. Cambridge: Cambridge Univ. Pr. ISBN 978-0-521-20093-6. S. 396. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]