Al-Ma’mún

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Al-Ma’mún
Leo together with the caliph Al Mamun from the Chronicle of John Skylitzes.jpg
Narození 13. září 786
Bagdád
Úmrtí 9. srpna 833 (ve věku 46 let)
Bagdád
Rodiče Hárún ar-Rašíd a Marajil
Příbuzní Al-Amin
Al-Mu’tasim
Al-Qasim ibn Harun al-Rashid
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Al-Ma’mún (المأمون) nebo Abú Džafár al-Ma’mún ibn Hárún ar-Rašíd nebo Abd Alláh al-Ma’mún ibn Hárún ar-Rašíd (* 786 Bagdád833) byl sedmý chalífa dynastie Abbásovců.

Al-Ma'mún se narodil v září 786 v Bagdádu jako syn legendárního chalífy Hárúna ar-Rašída a perské matky.

Chalífa Hárún ar-Rašíd nařídil, aby se po jeho smrti stal chalífou starší syn Al-Amin a Al-Ma'mún měl být guvernérem Chorásánu a východního Íránu. Po Al-aminově smrti měl nastoupit na trůn jeho bratr. Chalífa Al-Amin však obešel svého bratra a nařídil, že nástupcem se má stát jeho syn Musa. To vedlo ke konfliktu mezi bratry, Al-Ma'mún napadl Bagdád vojskem pod vedením generála Tahira ibn Husajna a zvítězil. Po uzurpaci chalífskeho trůnu vládl nějaký čas z města Merv v Chorásánu, později však byl nucen vrátit se do Bagdádu.

Táhir ibn al-Husajn byl za své zásluhy jmenován guvernérem Chorásánu, jeho politická moc však nebezpečně vzrůstala, navzdory Al-Ma'múnovým snahám o centralizaci moci. Táhirovci založili dynastii, která formálně podléhala chalífátu, ale ve skutečnosti ovládala Chorásán a přilehlé území v letech 821 - 873.

Za vlády Al-Ma'muna dosáhl chalífát Abbásovců svůj kulturní vrchol. V roce 832 založil Al-Ma'mún v Bagdádu instituci zvanou Dům moudrosti (Bajt al-Hikma), ve které vznikaly překlady řeckých děl z oblasti filosofie, medicíny a přírodních věd. Zejména překlady filozofických děl přispěly k výkladu koránu.

V roce 832 dal otevřít (nabourat do ní otvor) Cheopsovu pyramidu v Gíze.

Následníkem Al-Ma'múna se stal jeho bratr Al-Mu'tasim.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Al-Ma’mún na slovenské Wikipedii.