Fryštát (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fryštát
Zámek Fryštát
Zámek Fryštát
Základní informace
Slohempír
Poloha
AdresaFryštát, ČeskoČesko Česko
UliceMasarykovo nám.
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky12082/8-772 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek FryštátKarviné-Fryštátě je jediné Piastovské sídlo v Česku, pozdější sídlo hrabat Larisch-Mönnichů. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Doba Piastovců[editovat | editovat zdroj]

Lottyhaus
Karviná
Gotická podoba zámku Fryštát kolem roku 1450

Zámek Fryštát je rezidenční část původního Fryštátského hradu, který dal roku 1288 postavit kníže Měšek I. z těšínského knížecího rodu Piastovců jako první stavbu nového Fryštátu, který sem byl přesunut z břehu řeky Olše. V první polovině 15. století kněžna Eufemie Mazovská započala jeho přestavbu na rezidenční sídlo. Reprezentativní zámek až do roku 1572 Piastovci využívali jako své druhé sídlo, hned po těšínském hradu. Sídlilo zde několik knížat – Boleslav II., Kazimír II., Bedřich Kazimír a Václav III. Adam. Rovněž vdovy kněžny Eufemie Mazovká nebo kněža Anna. V bezprostřední blízkosti zámku současně  postaven kostel Povýšení svatého kříže. Areál celého hradu byl obklopen městskou zdí a valem s vodním příkopem. Zámek sloužil vždy jen jednomu potomku – dědicovi – Piastovských knížat a jeho rodině. Zámek měl také charakter vdovského sídla. Celkově měl za vlády Piastovců okázalý a reprezentativní vzhled, třebaže nebyl příliš rozlehlý. Roku 1511 z velké části vyhořel takže se z něj zachovala jen palácová budova. Ta byla renesančně opravena, ale již ztratila okázalý vzhled. Protože gotická věž nebyla k zámku obnovena, byla roku 1515 postavena zcela nová gotická věž k přilehlému kostelu. V roce 1552 na zámek přesídlil kníže Václav III. Adam po vyhoření hradu v Těšíně. Roku 1560 se zámek stal sídlem posledního fryštátského knížete Fridricha Bedřicha Kazimíra Piasta Fryštátského. O tři roky později se zde na počest příjezdu jeho manželky kněžny Kateřiny z Lehnice konaly velkolepé oslavy zakončené rytířským turnajem. V roce 1543 se na zámku ubytovala s celou družinou Alžběta, dcera krále Ferdinanda I. Habsburského, která cestovala do Krakowa, na svůj sňatek s polským králem Zigmundem II. Augustem Jagellonským. Slezský hejtman na její počest zorganizoval na zámku velkolepou hostinu. Koně z průvodu byly ustájeni v knížecích stájích, které se nacházely buďto přímo v budově dnešní Staré pošty nebo těsně poblíž.

Zámek v době tzv. status minor[editovat | editovat zdroj]

Po smrti fryštátského knížete Bedřicha Kazimíra (1571) byl zámek s panstvím vyčleněn z područí těšínských Piastovců a vzniklo zde zvláštní území, tzv. Status Minor. Na zámku se až do roku 1792 střídala různá šlechta, nejvýznamnější byl irský hraběcí rod Taafů, který zde zanechal až do dnešních dnů stopy irské kultury. (Dnešní hotel, restaurace a konírna „Dvůr Olšiny“ je bývalý zámecký statek hrabat Taafů z 18. století) Za jeho držení zámek navštívil mimo jiné i švédský král.

Doba Larisch-Mönnichů[editovat | editovat zdroj]

Erb Larisch-Mönnichů na zámku Fryštát

Zámek Fryštát, tak jak jej známe dnes, je stopou hraběcího rodu Larisch-Mönnichů, který se na zámku po jeho rekonstrukci usadil (1792). Zámek byl přestavěn na původních piastovských základech do nádherné empírové podoby a byl spojen s přilehlým (již katolickým) kostelem v jeden stavební celek, přičemž kostel si zachoval svou gotickou podobu. Také přestavbou bývalých měšťanských domů byla k zámku postavena budova Lottyhausu, i tato budova je se zámkem propojena chodbou v prvním patře. V roce 1804 dal Larisch-Mönnich vybudovat rozsáhlý zámecký park s jezírkem a konírnou. V této době zámek navštívilo mnoho panovníků Evropy včetně rakousko-uherského císaře a také prince Rudolfa. Larisch-Mönnichové pobývali na zámku až do roku 1945, kdy byl zámek s parkem zkonfiskován a připadl Československému státu.

Zámek po roce 1945[editovat | editovat zdroj]

Piastovský zámek Fryštát v Karviné

Po roce 1945, kdy zámek připadl státu, byl nejprve sídlem OKD – Ostravsko-karvinských dolů a později byl na zámku zřízen Městský Národní výbor Karviná. Po roce 1989 se dnešní Magistrát města Karviné přestěhoval zpět do budovy Radnice a zámek prošel významnou rekonstrukcí, aby byl v roce 1997 zpřístupněn veřejnosti, nejprve hlavní budova a v roce 2003 i budova Lottyhausu. Právě v Lottyhausu se nachází pobočka Národní galerie v Praze se stálou expozicí českého vrcholného uměleckého díla 19. a 20. století, která je pro návštěvníky otevřena celoročně. Zámek Fryštát v Karviné má další dva prohlídkové okruhy, které jsou veřejnosti přístupné v sezóně od března do října.

Návštěvnost zámku[2]
Rok Počet návštěvníků
2015 13 254
2016 17 198
2017 18 723

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-06-30]. Identifikátor záznamu 118686 : zámek Fryštát (Larischův). Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Návštěvnost památek v krajích ČR v roce 2015–2017 [PDF online]. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu [cit. 2020-03-11]. S. 57. Dostupné v archivu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]