František Josef Jiří z Valdštejna-Vartenberka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Josef Jiří z Valdštejna-Vartenberka
Narození 24. dubna 1709
Praha
Úmrtí 2. února 1771 (ve věku 61 let)
Mnichovo Hradiště
Děti Emanuel Filibert z Valdštejna-Vartenbergu
Jiří Kristián z Valdštejna-Vartenberka
Rodiče František Josef z Valdštejna a Marie Markéta z Valdštejna
Příbuzní Johann Friedrich von Waldstein-Wartenberg, František Adam Waldstein, Ferdinand Arnošt z Valdštejna-Vartenberku a Marie-Anne Waldstein (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Josef Jiří hrabě z Valdštejna-Vartenberka (24. dubna 1709 Praha2. února 1771 Mnichovo Hradiště), německy Franz Joseph Georg Graf von Waldstein-Wartenberg, celým jménem Franz de Paula Joseph Georg Hermann Adalbert Norbert Ignaz Franz Seraphicus Wenzel Johann Baptist Johann Nepomuk Leonhard Graf von Waldstein-Wartenberg, byl český šlechtic z rodu Valdštejnů. Narodil se jako syn Františka Josefa z Valdštejna a jeho manželky Marie Margarety Černínové.

Život[editovat | editovat zdroj]

Založil duchcovsko-litomyšlskou linii rodu Valdštejnů, která vymřela roku 1901 po meči. Od císařovny Marie Terezie získal 16. srpna 1758 spolu s bratrem Vincencem privilegium k užívání titulu pán z Vartenberka (od té doby titul Valdštejn-Vartenberk). Štít v rodovém erbu tím byl polepšen dvěma vartenberskými zlato-černě polcenými oválnými štítky, které obtočí zelený drak, dále modrým a zlatým lvem jako štítonošů a modrým hraběcím pláštěm, jenž splývá z hraběcí koruny, nad kterou jsou tři přilbice s klenoty.

František Josef se zamiloval do nejmladší dcery svého přítele Františka Václava z Trauttmansdorffu Marie Františky, která byla dokonce o pět let starší. 24. dubna 1729 se ve Vídni konala svatba a nevěstě šel za svědka dokonce slavný vojevůdce Evžen Savojský. Během svatebních oslav v Litomyšli zahráli studenti piaristického gymnázia představení Věrnost manželská. Tímto sňatkem vyženili Valdštejnové-Vartenberkové litomyšlský zámek a panství.

Do manželství se narodili dva synové – starší Emanuel Filibert získal duchcovské panství, mladší Jiří Kristián zdědil panství Litomyšl – a šest dcer. Marie Josefa zemřela v roce 1757 a dva a půl roku poté vstoupil František Josef do kapucínského kláštera v Českých Budějovicích, kde dožil zbytek života.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BLATTNÝ, Pavel. Valdštejnská obrazárna v Chebském muzeu. Katalog stálé expozice. Chebské muzeum, Cheb 1999. Dostupné online
  • MAREŠOVÁ, Marie. Evžen Savojský píše litomyšlskému pánu Františku Václavovi z Trauttmansdorffu. Edice osmi dopisů z let 1718–1726. Prameny k dějinám Pardubického kraje, sv. 3. Pardubice 2007. Dostupné online
  • NEJEDLÝ, Zdeněk. Litomyšl: tisíc let života českého města. I. a II. díl. Výstavní výbor města Litomyšl, Litomyšl 1934. Státní nakladatelství politické literatury, Praha 1954.
  • SKŘIVÁNEK, Milan. Litomyšl 1259–2009: město kultury a vzdělávání. Město Litomyšl, Litomyšl 2009. ISBN 978-80-254-5129-8 Město Litomyšl, Litomyšl 2016. ISBN 978-80-905821-4-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]