Frank Wedekind

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frank Wedekind
FrankWedekind1883.JPG
Narození 24. července 1864
Hannover
Úmrtí 9. března 1918 (ve věku 53 let)
Mnichov
Povolání dramatik, spisovatel, novinář, scenárista, herec, 'Dichterjurist' a divadelní herec
Manžel(ka) Tilly Wedekind
Děti Pamela Wedekind
Kadidja Wedekind
Příbuzní Donald Wedekind
Erika Wedekind
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tragédie 'Frühlings Erwachen (1891)'

Benjamin Franklin Wedekind (24. července 1864, Hannover9. března 1918, Mnichov) byl německý dramatik a spisovatel. Bývá řazen k expresionismu, je považován za předchůdce epického divadla i absurdního dramatu. Jeho dramata často kritizovala předsudky své doby v oblasti sexuality.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho matka, Emilie Wedekind-Kammerer (1840-1916), byla Švýcarka, ve Švýcarsku proto pobýval v letech 1872-1884. Pracoval zde v reklamním oddělení firmy Maggi. Poté pracoval i v cirkuse, což ho přivedlo k hraní a zpívání v kabaretu Die elf Scharfrichter. Do něj vnesl satiru, čímž položil základy velké tradice německého satirického kabaretu výmarské éry. Za články v satirickém týdeníku Simplicissimus strávil devět měsíců ve vězení, za "urážku majestátu". Roku 1898 se stal dramaturgem a hlavním autorem známé scény Munich Kammerspiele. V premiérách svých her často hrál hlavní role. Karl Kraus hodně pomohl k prosazení jeho her ve Vídni.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho první divadelní hra Probuzení jara (Frühlings Erwachen) z roku 1891 vzbudila šok, neboť zobrazovala do té doby tabuizované jevy dospívání jako homosexuální experimenty, kolektivní masturbaci, sado-masochismus, znásilnění, potrat i sebevraždu.

K nejznámějším hrám patří Duch Země (Erdgeist) (1895) a Pandořina skříňka (Die Büchse der Pandora) (1904), které na sebe volně navazují a bývají někde shrnovány pod společný název Lulu (ten nese například stejnojmenná opera Albana Berga či album Lou Reeda a Metallicy k Wedekindově poctě).

Text básně Der Tantenmörder využila např. německá skupina In Extremo pro svou píseň Albtraum.

Jeho novela Mine-Haha oder Über die körperliche Erziehung der jungen Mädchen z roku 1903 byla dvakrát zfilmována, roku 2004 Lucile Hadžihalilovićovou (s Marion Cotillardovou v hlavní roli)[1], o rok později Johnem Irvinem (s Jacqueline Bissetovou).[2]

Posmrtně byl vydán jeho deník Die Tagebücher: ein erotisches Leben.[3]

Rodinná fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.imdb.com/title/tt0375233/
  2. http://www.imdb.com/title/tt0425186/
  3. http://www.nytimes.com/1990/11/18/books/how-sex-killed-frank-wedekind.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Boa, Elizabeth. 1987. The Sexual Circus: Wedekind's Theatre of Subversion. Oxford and New York: Basil Blackwell. ISBN 0-631-14234-7.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]