Far Cry 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Far Cry 3
Základní informace
VývojářiMassive Entertainment
Ubisoft Shanghai
Red Storm Entertainment
VydavatelUbisoft
ProducentDan Hay
ScenáristaJeffrey Yohalem
SkladatelBrian Tyler
Herní sérieFar Cry
EngineDunia Engine 2
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 3
Xbox 360
Datum vydání29. listopadu 2012
Žánryakční adventura
střílečka z pohledu první osoby
Herní módyvideohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
CERO 18 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Far Cry 3 je FPS videohra odehrávající se v otevřeném prostředí odlehlého pacifického souostroví s názvem Rook Islands. Hra byla vyvinuta a publikována společností Ubisoft Montreal ve spolupráci s Ubisoft Massive, Ubisoft Red Storm, Ubisoft Reflections a Ubisoft Shanghai. Far Cry 3 vyšlo pro platformy Microsoft Windows, Xbox 360 a PlayStation 3. Hra nijak nenavazuje na předešlé díly série. Jedná se tedy o volné, v pořadí již třetí pokračování pod společným označením Far Cry. První díl byl vyvinut společností Crytek. Vydání bylo původně naplánováno na 4. září 2012 pro Severní Ameriku a 6. září 2012 pro Evropu. Avšak z důvodů vyladění všech drobností došlo k odložení plánovaného vydání. Termín vydání se tak přesunul na 29. listopad 2012 pro Austrálii, 30. listopad pro Evropu a 4. prosinec pro Severní Ameriku.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Far Cry 3 je FPS hrou, ve které se objevují prvky RPG čítající hodnocení zkušeností, perky a systém craftování. Hráč má možnost díky postupnému navyšování svých schopností eliminovat nepřátele na několik způsobů. Jedná se například o možnost tichého zabití z výšky, z vody nebo z těsné blízkosti zpoza nepřítele. Díky fotoaparátu, který hlavní hrdina vlastní, je možné si označit a zanést na mapu pohyby nepřátel.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina hry Jason Brody je společně se svou přítelkyní a partou přátel na tropické dovolené v oblasti Tichého oceánu. Skupinka se rozhodne uskutečnit skydivingový seskok padákem, ale každý z nich přistane v odlišné části ostrova, hemžící se piráty. Jsou zajati hlavním velitelem pirátů Vaasem Montenegrem. Vaas plánuje získat výkupné od rodin zajatců, poté chce vězně prodat do otroctví. Jason se dokáže dostat ze zajetí spolu se svým bratrem Grantem. Ten je však při útěku těžce zraněn střelnou ranou do krku. Jason se snaží bratra zachránit, bohužel marně. Vaas, který Granta zastřelil, dává Jasonovi nečekanou možnost k útěku a zakřičí na něj: „Utíkej Forreste, utíkej.“ Jason se při nezdařeném útěku, během kterého je nucen zabít jednoho z pirátů, zřítí z lanového mostu do řeky. Je však zachráněn Dennisem Rogersem, jenž je členem nativního spolku domorodců kmene Rakyat. Kmen žije pod útlakem pirátů, kteří sužují život ostatním obyvatelům ostrova a přilehlých částí. Hlavní vůdkyně kmene, kněžka Citra Talugmai-Montenegro, zasvětí Jasona jako nového člena kmene a udělí mu válečná tetování. Ukáže se, že Vaas Montenegro je Citřiným bratrem, byl však zfanatizován, musí být tedy odstraněn. Jason podnikne několik výprav, při kterých postupně zachrání své přátele. Tím zároveň pomáhá kmeni Rakyat s osvobozováním zbytku ostrova od pirátů a navrácením vlastnictví ostrova do rukou původních obyvatel. Jason se také setkává s Dr. Earnhardtem, vědcem, který přišel na ostrov kvůli tragické smrti své dvouleté dcery. Earnhardt mu poskytne dočasné útočiště a přislíbí pomoc všem přeživším, které Jason přivede do opuštěné jeskyně pod jeho domem. Tam skupina postupně opraví chátrající loď, kterou se bude snažit využít při útěku z ostrova. Později také vyjde najevo, že doktor Earnhardt má silné sklony k užívání psychedelických hub a halucinogenů. Některé z nich si také pěstuje a upravuje ke svým potřebám. Během putování a zabíjení nepřátel Jason dospěje do stádia hrůzného bojovníka kmene Rakyat. Domorodci ho začnou uctívat jako jednoho z nich. Jeho zachránění přátelé jsou však velice znepokojeni poté, co jim odhalí, že nechce opustit ostrov společně s nimi, jak původně plánovali. Z Jasona se stává obávaný zabiják, který nemá chuť přestat.

Po vystopování a zabití Vaase se Jason přesouvá na jižní ostrov, který spadá pod velení Hoyta Volkera, sadistického jedince provozujícího trh s otroky. Hoyt se neštítí zabít kohokoliv, kdo vysloví opačný názor nebo bez dovolení odcizí cokoliv z jeho zásob. Jason přísahá Citře Hoytovu smrt za to, co způsobil ostrovanům a jeho bratrovi. Během působení na Hoytem ovládané části ostrova se Jason setkává se Samem Beckerem, agentem CIA v utajení. Společně přijdou s plánem na svrhnutí Hoyta. Během finální fáze, při které jsou pozvání na partičku pokeru, dojte k nečekanému zvratu. Hoyt prokoukne jejich lstivý plán a brutálně zabíjí Beckera bodnutím nože do krku. Jason dostává šanci hrát o svůj vlastní život. Po několika výhrách se karty obrací a Hoyt uřízne Jasonovi levý prsteníček, pravíc: „Jasone, teď už se nikdy neoženíme.“ Poté dává svému protivníkovy šanci bránit se jako muž. Následuje souboj s noži, ve kterém Jason Hoyata přemůže a zabije. Nyní zbývá ještě zachránit posledního člena výpravy, Jasonova mladšího bratra Rileyho. Společně se poté, za pomoci vrtulníku, dopraví k sídlu doktora Earnhardta, obydlí je ale v plamenech. Jason hledá své přátele, nachází pouze zraněného Dr. Earnhardta ležícího na terase před domem. Ten mu sdělí, že jeho přátelé byli, i přes jeho snahu o záchranu, odvlečeni bojovníky kmene Rakyat pod velením Citry. Doktor nedlouho poté umírá. Jason se vrací zpátky do chrámu, kde mu Citra sdělí, že má jeho přátele. Také mu zde vyzná lásku, vidí v něm totiž převtělení pradávných předků bojovníků jejího kmene.
Nyní se Jason musí rozhodnou, zda zachrání své přátele a společně opustí ostrov, nebo popraví svou přítelkyni (pozn. zřejmě myšleno jako zabití všech členů výpravy, není možné vidět ve hře).

V případě první volby Jason přeřízne lana a osvobodí své přátele. Citra se snaží celou situaci zvrátit. Prosí Jasona ať nechá ostatní jít, a on ať zůstane s ní. Ten má však už dost násilí a prolité krve. Na scéně se objevuje Dennis, který obhajuje Citru a její kroky vedoucí k záchraně všech zúčastněných. Pokusí se poté zabít Jasona za jeho zradu, Citra však hbitě přiskakuje do cesty, dýka tak končí v jejím těle a způsobuje fatální poranění. Citra říká, jak Jasona miluje a ať od ní neodchází. Jason to opětuje se slovy lítosti. Poté odchází, nad tělem se sklání Dennis a lituje všeho, co svým ukvapeným jednáním způsobil. Příběh končí s pohledem na noční oblohu, poté se obraz transformuje na dýku zabodnutou do písku. V pozadí odplouvá loď a hlas Jasona praví: „Zabil jsem tolik lidí, že už to ani nespočítám. Nemůžu od toho odejít, jsem monstrum, zlo je uvnitř mě. Stále tam někde ale citím i mé lepší já.“ Následují závěrečné titulky.

V druhém případě Jason podřízne hrdlo své přítelkyni, která se ještě snaží naposledy říct jeho jméno. Následuje sex s Citrou. Ta praví, že obávaný válečník nahradil místo po zesnulém zbabělci Vaasovi. Po vyvrcholení Citra pozvedá posvátnou dýku a bodá Jasona jednou ranou do hrudníku se slovy: „Ty jsi dokonalost, jediný svého druhu. Naše dítě bude vládcem kmene Rakyat. Popasuj se s temnotou, jsi bojovník, zemři jako bojovník.“ Jason umírá a Citra pronáší poslední slova: „Vyhrál si.“ Následuje záběr na posvátnou dýku zabodnutou do písku, poté se objevují závěrečné titulky.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Jason Brody – hlavní protagonista příběhu
 • Liza Snow – Jasonova přítelkyně
 • Riley Brody – Jasonův mladší bratr
 • Citra Talugmai – kněžka, velitelka kmene Rakyat
 • Vaas Montenegro – hlavní velitel pirátů, únosce
 • Dennis Rogers – člen kmene Rakyat
 • Hoyt Volker – velitel skupiny "Privateers", otrokář
 • Bambi "Buck" Hughes – žoldák na volné noze

Příběhové mise[editovat | editovat zdroj]

Herní doba příběhové linky je dle slov hlavního designéra hry Jamieho Keena 15–20 hodin. Pokud se rozhodnete zkoumat svět Rook Island i po dokončení hry, doba je neurčitá.
Rozloha ostrova a přilehlých částí činí zhruba desetinásobek velikosti původních dvou ostrovů z Far Cry 1 a 2.

 1. Make A Break For It
 2. Down In Amanaki Town
 3. Harvest The Jungle
 4. Secure The Outpost
 5. Mushrooms In The Deep
 6. The Medusa's Call
 7. Playing The Spoiler
 8. Prison Break-In // Prison Escape
 9. Island Port Hotel
 10. Keeping Busy // The Social Club (Část 1)
 11. Meet Citra
 12. Bad Side of Town
 13. Kick the Hornet's Nest
 14. A Man Named Hoyt
 15. Saving Oliver // The Social Club (Část 2)
 16. Piece of the Past
 17. Down in the Docks
 18. The Motherlode
 19. Lin Cong I Presume
 20. Unhappy Reunion // The Social Club (Část 3)
 21. This Knife's For You
 22. Ambush
 23. Warrior Rescue Service
 24. New Rite of Passage
 25. Payback
 26. Citra's Favor
 27. Fly South
 28. Three Blind Mice
 29. Doppelganger
 30. Triple Decker
 31. Defusing the Situation
 32. Deepthroat
 33. All In
 34. Paint It Black
 35. Black Gold
 36. Aced in the Hole (Last Manual Save)
 37. Betting Against the House
 38. The Doctor Is Out
 39. Hard Choices

Zbraně[editovat | editovat zdroj]

 Nože   Mačeta • Silver Dragon – posvátná dýka • Tanto-japonská dýka, odemčena po 6 nalezených "Letters of the LOST" (dopisy ztracených) 
 Pistole   Colt 1911 • 6P9 • .44 Magnum • D50 (Desert Eagle)  
 Samopaly   Agram 2000 • Heckler & Koch MP5N (Heckler & Koch MP5) • BZ19 • Škorpion Vz. 61 • TDI Vector  
 Brokovnice   SPAS-12 • Baikal MP-133 • Winchester Model 1887 
 Útočné pušky   AK-47FAMAS F1 • Galil ACE 53 • Patriot Ordinance Factory P416 • STG-90 (SIG SG 550) • Springfield Armory M1A SOCOM 16  
 Odstřelovací pušky    M-700 (Remington Model 700) • Dragunov SVD • Z93 (Zastava M93 Black Arrow) • AMR (upravená Z93, odemčena po 20 reliktech)  
 Kulomety    MKG (FN MINIMI) • Lafetovaný MKG • DShK (DShK Dushka) • PKM • U100 (STK Ultimax 100 Mark 3)  
 Odpalovací zařízení    GL-94 (GM-94) • RPG-7  
 Výbušniny    C4 • Fiktivní mina vybuchující po detekci pohybu nepřátel • Granát M67  
 Ostatní    Recurve Bow (reflexní luk) • LPO-50 Flamethrower (plamenomet) • Signální pistole • Svářecí souprava na opravu auta  

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

 Země   Quad bike (Čtyřkolka) • Buggy (Bugina) • Stryus • Darrah • Scavengers • Cargo truck (Nákladní vůz) • Armored Personnel Carrier (Obrněný transportér
 Voda   Jet ski (Vodní skútr) • RHIB (Nafukovací člun) • Patrol boat (Hlídkový člun
 Vzduch   Glider (Kluzák) • Helicopter (Vrtulník-pouze v SP jako střelec) • Wingsuit • Parachute (Padák

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]