Crytek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Crytek
Právní forma GmbH
Založeno 1999
Sídlo Frankfurt nad Mohanem, Německo
Klíčoví lidé Cevat Yerli, Avni Yerli
Oblast výroby Videoherní průmysl
Produkty Herní enginy
CryEngine
CryEngine 2
CryEngine 3
CryEngine (4. generace)
CryEngine V
Hry
Série Crysis
Far Cry
Warface
Ryse: Son of Rome
Arena of Fate
Zaměstnanci 700 (2014)
Dceřiné společnosti Crytek Black Sea
Crytek Budapest
Crytek Istanbul
Crytek Kiev
Crytek Seoul
Crytek Shanghai
Oficiální web Crytek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Crytek je německé vývojářské studio zabývající se počítačovými hrami. Založili jej v roce 1999 tři bratři - Cevat, Avni a Faruk Yerli. Hlavní pobočka Cryteku sídlí v německém Frankfurtu, další dvě se nacházejí v ukrajinském Kyjevě a maďarské Budapešti. V současnosti má vývojový tým 213 herních profesionálů z celého světa. Studio se zviditelnilo úspěšnou hrou Far Cry a jejím CryEnginem, později Crysis a CryEnginem 2. Crytek má uzavřené partnerství se společnostmi Electronic Arts, Ubisoft, NVIDIA, Intel, AMD, FMOD, Scaleform, Xoerax Software, Sparkasse Coburg a Rating Services.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Crytek byl založen v roce 1999 v Coburgu, v Německu. Jeho historie se začala psát s ECTS 2000. Tady ohromil všechny velké vydavatele svým technologickým demem. Pokračovali s vydáváním nových verzí dem hry nazývané X-Isle (nyní známé jako Far Cry). 2. května 2002 Crytek představil hotový CryEngine.

V roce 2003 byl Far Cry zvolen nejlepší hrou, tentýž rok byl CryEngine optimalizován pro AMD64.

V únoru 2004 do kanceláří Cryteku vtrhla německá policie kvůli podezření z pirátství. Žádné nelegální kopie softwaru se ale nenašly. Tentýž měsíc Crytek uzavřel strategické partnerství s EA.

23. ledna 2006 Crytek oficiálně oznámil vývoj hry Crysis. Ten později vyhrál několik cen na E3 a GC. O tři měsíce později se tým přestěhoval do nových prostor ve Frankfurtu.

První veřejná demonstrace CryEnginu 2 proběhla 23. ledna 2007, přesně rok od oznámení Crysis. Byl licencován mnoha společnostmi, například Avatar Reality, Entropia Universe, XLGames, Reloaded Studios, a Games Academy GmbH.

11. května 2007 Crytek ohlásil, že jeho satelitní studio v Kyjevě získává status plnohodnotného studia. To okamžitě začalo pracovat na novém titulu. Zhruba týden poté bylo oznámeno nové studio v Budapešti.

Crysis Warhead, byl odhalen 5. června 2008 a bude exkluzivně pro PC.

V červenci 2008 převzal Crytek pod svá křídla bulharské vývojáře Black Sea Studios, tvůrce her Knights of Honor a Worldshift. Nový tým dostal jméno Crytek Black Sea.

23. března 2011 byla oficiálně vydána hra Crysis 2 společně s novým herním engine CryEngine 3.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crytek na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]