Crytek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Crytek
Právní forma GmbH
Založeno 1999
Sídlo Frankfurt nad Mohanem, Německo,
Klíčoví lidé Cevat Yerli, Avni Yerli
Oblast výroby Videoherní průmysl
Produkty Game engines
CryEngine
CryEngine 2
CryEngine 3
CryEngine (4th generation)
Games
Crysis series
Far Cry
Warface
Ryse: Son of Rome
Arena of Fate
Zaměstnanci 700 (2014)
Oficiální web Crytek

Crytek je německé vývojářské studio zabývající se počítačovými hrami. Založili jej v roce 1999 tři bratři - Cevat, Avni a Faruk Yerli. Hlavní pobočka Cryteku sídlí v německém Frankfurtu, další dvě se nacházejí v ukrajinském Kyjevě a maďarské Budapešti. V současnosti má vývojový tým 213 herních profesionálů z celého světa. Studio se zviditelnilo úspěšnou hrou Far Cry a jejím CryEnginem, později Crysis a CryEnginem 2. Crytek má uzavřené partnerství se společnostmi Electronic Arts, Ubisoft, NVIDIA, Intel, AMD, FMOD, Scaleform, Xoerax Software, Sparkasse Coburg a Rating Services.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Crytek byl založen v roce 1999 v Coburgu, v Německu. Jeho historie se začala psát s ECTS 2000. Tady ohromil všechny velké vydavatele svým technologickým demem. Pokračovali s vydáváním nových verzí dem hry nazývané X-Isle (nyní známé jako Far Cry). 2. května 2002 Crytek představil hotový CryEngine.

V roce 2003 byl Far Cry zvolen nejlepší hrou, tentýž rok byl CryEngine optimalizován pro AMD64.

V únoru 2004 do kanceláří Cryteku vtrhla německá policie kvůli podezření z pirátství. Žádné nelegální kopie softwaru se ale nenašly. Tentýž měsíc Crytek uzavřel strategické partnerství s EA.

23. ledna 2006 Crytek oficiálně oznámil vývoj hry Crysis. Ten později vyhrál několik cen na E3 a GC. O tři měsíce později se tým přestěhoval do nových prostor ve Frankfurtu.

První veřejná demonstrace CryEnginu 2 proběhla 23. ledna 2007, přesně rok od oznámení Crysis. Byl licencován mnoha společnostmi, například Avatar Reality, Entropia Universe, XLGames, Reloaded Studios, a Games Academy GmbH.

11. května 2007 Crytek ohlásil, že jeho satelitní studio v Kyjevě získává status plnohodnotného studia. To okamžitě začalo pracovat na novém titulu. Zhruba týden poté bylo oznámeno nové studio v Budapešti.

Crysis Warhead, byl odhalen 5. června 2008 a bude exkluzivně pro PC.

V červenci 2008 převzal Crytek pod svá křídla bulharské vývojáře Black Sea Studios, tvůrce her Knights of Honor a Worldshift. Nový tým dostal jméno Crytek Black Sea.

23. března 2011 byla oficiálně vydána hra Crysis 2 společně s novým herním engine CryEngine 3.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crytek na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]