Dračská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dračská univerzita
Universiteti Mesjetar i Durrёsit
latinsky Universitas Studiorum Dyrrhachium
Rok založeníokolo roku 1380
Typ školystudium generale
Další informace
SídloDrač,Albánské královstvíAlbánské království Albánské království
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Středověká Dračská univerzita (albánsky Universiteti Mesjetar i Durrёsit, latinsky Universitas Studiorum Dyrrhachium, bosensky Srednjovjekovni univerzitet u Draču) [1] byla vyšší vzdělávací instituce teologického charakteru (studium generale) založená kolem roku 1380 ve městě Drač (latinsky Dyrrhachium) v dnešní Albánii, tehdy Albánském království.[2]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Středověká univerzita v Drači byla otevřena v 80. letech 14. století a je považována za první středověkou univerzitu na Balkáně a jednu z prvních univerzit v Evropě.

Středověká univerzita v Drači byla založena a spravována řádem dominikánů. V době svého založení měla devět mistrů a 100 studentů a Drač se stal střediskem vysokoškolského vzdělání nejen pro Albánii, ale také pro Bosnu, Dalmácii a Uhersko. Přednášky se konaly v paláci dominikánského řádu města Drač.

Na univerzitě promovalo mnoho doktorů věd a teologů, kteří později působili jako kněží nejen v albánských zemích, ale také v Bosně, Dalmácii, Itálii atd., např. ve městech Dubrovník, Split, Zadar, Trogir, Řím, Benátky, Padova, Brescia, Florencie, Ancona ad.

Jedním z nejznámějších absolventů univerzity byl Jan Dračský (albánsky Gjon Durrsaku), který byl 14. června 1396 jmenován rektorem univerzity v Zadaru (Universitas Jadertina). [3] [4]

Činnost Dračské univerzity byla přerušena v roce 1501, kdy osmanská armáda zaútočila na Drač. [3] [5]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Srednjovjekovni univerzitet u Draču na bosenské Wikipedii.

  1. Dr. Jahja Drançolli: Universiteti i Durrësit (Shek. XV), Buletin i Fakultetit Filozofik, Nr. XXIII/1993, Prishtinë, 1995, fq. 108
  2. Hajrullah Koliqi: Historia e arsimit dhe e mendimit pedagogjik shqiptar, Universiteti i Prishtinës & Libri shkollor, Prishtinë, 2002, fq. 53.
  3. a b Sveučilište u Zadru : O nama2016-09-29
  4. Les Lettres Albanaises, Union des écrivains et artistes d'Albanie (Lidhja e Shkrimtarëve dhe e Artistëve të Shqipërisë), Tiranë, 1984, fq. 163.
  5. Dostupné online.