Dobětice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dobětice
Sídliště Dobětice od průmyslové školy
Sídliště Dobětice od průmyslové školy
Lokalita
Charakter část města
Obec Ústí nad Labem
Okres Ústí nad Labem
Kraj Ústecký kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 6 418 [pozn. 1]
Dobětice
Dobětice
Další údaje
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Část původní obce Dobětice

Dobětice jsou čtvrť na levém břehu Labe v Ústí nad Labem. Patří do obvodu Ústí nad Labem-Severní terasa a sousedí se Stříbrníky a Krásným Březnem. Nedaleko se také nachází osada Mlýniště a obec Žežice. První zmínky o obci pochází z let 13811444 v souvislosti s panským sídlem.[1] V 80. a na začátku 90. let se jižně od původní obce postavilo velké sídliště navazující na již existující sídliště Stříbrníky. Na tomto sídlišti se dnes nachází supermarket, školky, základní škola, střední průmyslová škola, domov důchodců, zdravotnické středisko a další.

Sídliště Dobětice[editovat | editovat zdroj]

Výstavba v oblasti Dobětic byla plánována původně až po roce 1990, avšak kvůli rychlému tempu výstavby v Krásném Březně se přistoupilo k zpracování plánů již v 70. letech. Ten počítal s bydlením pro 7 600 obyvatel a byl hotov v roce 1976. Autorem je ústecký architekt Mojmír Böhm. Výstavba byla zahájena roku 1985 a pokračovala i po Sametové revoluci. Stavěno bylo s pomocí soustav T 06 B a později OP 1.21 zde typickou hnědě zbarvenými panely s kamínkovým povrchem.[2] Panelové domy byly stavěny převážně ve výškách osmi a dvanácti pater, dále pak šestipatrové. Zároveň byly postaveny objekty občanské vybavenosti, například objekt základní devítileté školy, domova důchodců a dnešní střední průmyslové školy. [3]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Středem celé čtvrti prochází ulice Šrámkova. Na tu navazují na konci sídliště ulice Na Návsi a Výstupní, které vedou dále do dalších čtvrtí a centra. Sídliště je obsluhováno trolejbusovými (53,54) a autobusovými (5, 23) linkami. Také se zde nachází konečná zastávka Dobětice točna. [4]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Původní obec stojí pod vrchem s Erbenovou vyhlídkou a vrchem přímo nazvaným Dobětická výšina. Vesnicí protéká Dobětický potok pokračující do údolí pojmenovaného též podle obce. Sídliště se pak nachází mezi vrchem s Erbenovou vyhlídkou a kopcem Hůrka. Jižně jsou louky Mariánského vrchu.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Součtem základních sídelních jednotek Dobětice, Sídliště Dobětice, Sídliště Dobětice-západ a Nad Březnem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Obec na webu Severní Polabí
  2. PŘIBYL, Pavel; PLICHTA, Petr. Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář. iDnes.cz [online]. Mafra, 2019-01-19 [cit. 2019-12-05]. Dostupné online. 
  3. KREJČÍ, Václav. Ústí nad Labem - rozvoj města: 1950-2010. [s.l.]: Ústí nad Labem : Statutární město Ústí nad Labem, 2013. 341 s. S. 103–104. 
  4. schéma DPMÚL

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]