Diskuse k šabloně:Infobox - hudební umělec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zastaralá šablona[editovat zdroj]

To: Wikipedista:Sevela.p Musím tě pochválit za novou šablonu, i když jsem měl výhrady (viz Wikipedie:Potřebuji pomoc #Šablona:Zastaralá šablona) k tomu, že jsi ve článcích neumístil informaci, kde najít šablonu novou. V té nové bych doporučil změnit Žánr (-y) na pouhé Žánr, myslím, že nebude vadit, když u žánr bude uvedeno víc jak jeden, stejně jako tomu je u políčka Vydavatel. --Aqualung 12:40, 12. 11. 2007 (UTC)

Děkuji za pochvalu, ty zastaralé šablony označím a s těmi žánry máš asi pravdu. To, že jsem tu šablonu označil neznamená, že ji budu editovat jenom já, takže příště to klidně uprav ty.--Sevela.p 13:33, 12. 11. 2007 (UTC)
"Infobox Hudební umělec" je příšerné, snad bychom nemuseli při přebírání z en: :-) otrocky překládat i název. Nešlo by to zjednodušit na Infobox hudebník? To IMHO česky zahrnuje i zpěváky. A jelikož nemluvíme anglicky, proč by vlastně mělo být H velké? --Kalupinka 15:37, 12. 11. 2007 (UTC)
Jak jsem již psal Pod lípou na názvu vůbec nelpím, já jsem tu šablonu prakticky otrocky přeložil z angličtiny. Ten název se mi ale zdá výstižný, protože se ta šablona vztahuje také na producenty, textaře aj., které považuji spíše za hudební umělce než za hudebníky. Navíc je to vyložená formalita, stejně to nikdo nebude do článku opisovat, ale zkopíruje kód a vyplní parametry. To velké H tam je, protože jsem vypozoroval, že u většiny infobox šablon následuje po slově infobox velké písmeno a zdá se mi to tak lepší, ale zase...formalita.--Sevela.p 20:51, 12. 11. 2007 (UTC)

Přidání parametru[editovat zdroj]

Možná by bylo dobré přidat parametr "Sbormistr" - hodilo by se pro klasické hudební soubory. TKraus 11:48, 20. 1. 2008 (UTC)

Parametr jsem přidal, pokud chcete uvést jméno sbormistra přidejte před složené závorky }} parametr:
|    sbormistr = 
--Sevela.p 17:02, 20. 1. 2008 (UTC)

Zlepšení překladu[editovat zdroj]

Myslím že výraz 'aktivní roky' by bylo vhodnější nahradit výrazem např. 'aktivní působení'. Výraz 'dřívější členové' by mohl být nahrazen výrazem 'bývalí členové'.

Ještě mám dojem že 'jinak zvaný' a 'přezdívka' je defacto totéž, ale to je drobnost.

Pěkný den, Spock [lone wolf] 09:23, 20. 4. 2008 (UTC)

Obluda v případě absence obrázku[editovat zdroj]

Prosím, vylepšete podobu infoboxu v případě, kdy není k dispozici svobodný obrázek. Není potřeba mít v infoboxu obrovskou šedou siluetu s obřím nápisem. Dejte tam třeba malinkatou a text vedle ní. V šablonách lze mít podmínky. --Adam Hauner 16. 9. 2008, 12:19 (UTC)

Šablona pro klasické hudební skladatele[editovat zdroj]

Myslím, že by se takový infobox hodil. Kdyby se toho někdo technicky zdatný ujmul... --Zik 4. 1. 2010, 21:37 (UTC)

Nefunguje odkaz na web[editovat zdroj]

Mám pocit, že se přestal objevovat odkaz na webové stránky, i když je do infoboxu v pořádku zadán. A opravit to neumím... --Byrnjolf 2. 8. 2010, 21:01 (UTC)

Opraveno --Jakub Onderka 12. 8. 2010, 18:40 (UTC)
Díky! --Byrnjolf 24. 8. 2010, 00:19 (UTC)

Ocenění[editovat zdroj]

Co myslíte, bylo by užitečné přidat položku ocenění? Např. v obdobné šabloně {{Infobox Herec}} je těchto položek konkrétních několik + další ceny, zde by mohla stačit položka jedna, univerzální. --Gumruch 1. 1. 2011, 02:26 (UTC)

Souhlasím a myslím si, že by to byla užitečná věc, mít v infoboxu hudební umělec jednu univerzální položku, naopak v {{Infobox Herec}} bych ty všechny ceny za dabing a různé jiné vypustil a místo nich zavedl jiné položky, jak jsem o tom psal v diskuzi k této šabloně zde: Příbuzenstvo --Bohemianroots 1. 1. 2011, 09:38 (UTC)

Automatická kategorizace článků bez obrázku[editovat zdroj]

Kdo si na to troufáte, upravte prosím šablonu tak, aby články, v nichž je vložena a dostává v nich některé konkrétní nebo žádné hodnoty parametru obrázek= (např. No female portrait cs.svg), automaticky kategorizovala do Kategorie:Články bez obrázků. Je divné, když v článku je upozornění na chybějící obrázek dvakrát, jednou v infoboxu, podruhé i šablonou {{Požadavek na obrázek}}, přičemž až druhá šablona vkládá zmíněnou skrytou kategorii. Viz např. Jiřina Fikejzová. --Milda (diskuse) 1. 12. 2012, 23:14 (UTC)

Široký obrázek[editovat zdroj]

Zadejte ano, pokud používáte úzký, nízký obrázek. Výška obrázku (raději než výška) bude omezena na 200 pixelů. 

tohle mi v dokumentaci moc nesedí, nemá tam být Šířka obrázku (raději než výška)? --Lukazuko (diskuse) 18. 12. 2012, 10:12 (UTC)

Wikidata[editovat zdroj]

Až někdo bude infobox propojovat s Wikidaty, zde jsou parametry a vlastnosti na WD, které k sobě patří:

 • „jméno“ − label AnoAno
 • „obrázek“ − P18 AnoAno
 • „barva pozadí“ − to asi těžko budeme přebírat KomentářKomentář proč ne? Pokud existuje pravidlo...
 • „rodné jméno“ − P513 AnoAno
 • „jinak zvaný“ − (možná „alias“?) KomentářKomentář Aliasů může být víc, navíc jsem zatím neviděl způsob, jakým se přebírají... nicméně to v úvahu připadá i pro jiné iboxy, dobrý nápad!
 • „přezdívka“ − (nenalezeno)
 • „původ“ − (nenalezeno) KomentářKomentář Existují P27, P172
 • „narození“ − pravděpodobně bude chtít rozdělit na „datum narození“ (P569) a „místo narození“ (P19) AnoAno Spisovatel toto taky podstoupil
 • „úmrtí“ − dtto (P570 a P20) AnoAno
 • „nástroj“ − P1303 AnoAno
 • „hlasový obor“ − P412 AnoAno
 • „žánr“ − P136 AnoAno
 • „povolání“ − P106 AnoAno
 • „aktivní roky“ − nenalezeno / možná nějak s P580 (start date) a P582 (end date), ale těžko říct NeNe Jako samostatné vlastnosti určitě ne, protože dané vlastnosti se používají pouze jako vymezení. Pokud by však byla vlastnost, na kterou by se navázaly, za určitou dobu by šlo přebírat i vymezení
 • „vydavatel“ − P264 AnoAno
 • „příbuzná témata“ − (nenalezeno)
 • „web“ − P856 AnoAno
 • „podpis“ − P109 AnoAno
 • „významný nástroj“ − (nenalezeno)
 • „současní členové“ − P527 (v této vlastnosti ale jsou jak současní, tak i dřívější členové) KomentářKomentář za nějakou dobu to budeme schopni rozdělit...
 • „dřívější členové“ − dtto
 • „sbormistr“ − (nenalezeno)
 • „významná díla“ − P800 AnoAno

Také je výše zmíněno „ocenění“ (P166) AnoAno, které by bylo možné sem vložit, a dále existuje pár věcí, o kterých jen dávám vědět, kdyby náhodou někdo byl pro zařazení těchto parametrů do infoboxu:

 • „příčina úmrtí“ − P509 (dost hudebníků zemřelo například kvůli drogám) AnoAno
 • „vzdělání“ − P69 (převážně u klasických hudebníků by to byla důležitá informace, u nějakého popu moc lidí hudební vzdělání asi nemá) KomentářKomentář Je vzdělání a více méně škola to samé?

Nevím, do jaké míry by sem patřila také rodina dané osoby, ale ta možnost tady je. Zatím jsem se snažil upravit položku Q45909 (John Cale), které jsem se při vypracovávání tohoto seznamu držel. --Marek Koudelka (diskuse) 29. 7. 2014, 11:02 (UTC)

Velké díky, okomentoval jsem to. Některé vlastnosti jsem vůbec neznal a jiným, převedeným už infoboxům se určitě budou hodit.
S rodinou není problém, vlastnosti na rodinu si pamatuju skoro zpaměti. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 29. 7. 2014, 11:41 (UTC)
Odpovědi: ad „původ“: To je právě převážně u skupin a má tam být místo, kde daná skupina zahájila svou činnost, tj. The Velvet Underground --> New York atd. Ad „alias“: Ano, vím, tam jsou asi i (ne)přechýlené verze jmen atd., chápu, není to zrovna nejlepší nápad. Ad „aktivní roky“: myslel jsem si, že to nepůjde. Ad „vzdělání“: Já nevím; jak jsi to dělal u ostatních infoboxů? Ta rodina − nevím, jak je to důležité, ale třeba John Cale má dceru, která tady článek má, bývalou manželku, která tady článek má… a mnozí populární hudebníci se k hudbě dostali přes své slavné rodiče, takže být to na mě, klidně bych to tak udělal. --Marek Koudelka (diskuse) 29. 7. 2014, 11:48 (UTC)
„vzdělání“: {{infobox - spisovatel}} má jak vzdělání, tak školu, a vlastnost je spíše pro školu (instituci). „původ“ – místo vzniku? Taková vlastnost se určitě najde. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 29. 7. 2014, 12:00 (UTC)
To je vlastně pravda, s tou školou / vzděláním. Někde jsem ale v Kategorie:Údržba:Doplnit štítek na Wikidatech narazil (nevím kde, už to tam nejspíš není, průběžně štítky doplňuji), že byly v obojím školy, takže v tom asi na WD je zmatek… Ad „místo vzniku“ --> P740. --Marek Koudelka (diskuse) 29. 7. 2014, 12:06 (UTC)
@Marek Koudelka: Přebírání již existujících hodnot hotovo, přidání dalších hodnot se udělá později. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 29. 7. 2014, 13:17 (UTC)

@JAn Dudík:Pro robota je vytvořený příkaz pro import, ale bot nejdříve musí rozdělit co nejvíce parametrů {{{narození}}} ({{{úmrtí}}}) na {{{datum narození}}} ({{{datum úmrtí}}}) a {{{místo narození}}} ({{{místo úmrtí}}}). Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 29. 7. 2014, 13:57 (UTC)


Za chvíli nechám běžet robota na {{{narození}}} a {{{úmrtí}}}. Další poznámky:

 • do šablony jsem přidal parametry {{{ocenění}}} (P166), {{{příčina úmrtí}}} (P507), {{{choť}}} (P26), {{{partner}}} ({{{partnerka}}}, P451), {{{rodiče}}} (P22 a P25), {{{děti}}} (P40) a {{{příbuzní}}} (P7 a P9)
 • členové: šlo by to vyřešit pomocí postavení/hodnocení/ranku nebo pomocí vymezení u P527 (což by se ale muselo naprogramovat v modulu) ← k diskusi jak, co
 • „významný nástroj“: zobrazí se tvrzení P1303 s preferovaným postavením
 • „aktivní roky“: u skupin by šlo použít P571 a P576
 • nutno vyřešit zmatečné vertikální seřazení parametrů

Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 27. 10. 2014, 08:44 (UTC)

ad {{{ocenění}}}: Koukni třeba do článku John Cale, to „doctor honoris causa“ tam příliš dobře nevypadá, potřebuje to upřesnění (např. maďarská Wikipedie to má vyřešené mnohem líp). ad {{{významný nástroj}}}: Tady si nejsem jist, protože v parametru mají být značky/typy nástrojů, na které daný umělec hraje (podle ukázkového infoboxu v dokumentaci) − viz opět ten John Cale. Aktivních roků tvým způsobem bych se asi trochu bál, protože velké množství skupin vzniklo, pak zaniklo a později bylo znovu obnoveno, případně několikrát (např. Iron Butterfly). Jinak, je mi to celkem jedno, ale ten {{{web}}} vypadal podle mě líp před {{{významný nástroj}}} / {{{současní členové}}} / {{{dřívější členové}}}. --Marek Koudelka (diskuse) 27. 10. 2014, 09:19 (UTC)
@Marek Koudelka: Lepší? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 27. 10. 2014, 09:31 (UTC)
Adrian Belew. Hmm, asi ne… --Marek Koudelka (diskuse) 27. 10. 2014, 09:32 (UTC)
Typo, snad OK. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 27. 10. 2014, 09:39 (UTC)

@Matěj Suchánek: Ta ocenění pořád nejsou dobře; je tam potřeba uvést vedle data ještě místo, neboť jde o čestný doktorát a musí tam být uveden název university, která mu ocenění udělila. Bez toho to nedává smysl. Nicméně chápu, že v některých případech je to místo poněkud zbytečné… --Marek Koudelka (diskuse) 28. 10. 2014, 09:37 (UTC)

@Marek Koudelka: Které z těch vymezení je důležitější. Mám zatím verzi modulu, která zobrazí druhé vymezení pouze, pokud existuje to první. Takže máme volitelně zobrazovat čas, nebo místo? Případně to můžu ještě přepsat, aby na sobě vymezení nezávisela, což stejně asi bude později nutné. Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 28. 10. 2014, 10:43 (UTC)
@Matěj Suchánek: Tak když tam máš doctor honoris causa, tak těžko pochopíš, co to vlastně je; když tam k tomu dáš datum, moc si nepomůžeš, ale když je tam místo, tak se to celé vysvětluje. Takže důležitější je podle mě místo. --Marek Koudelka (diskuse) 28. 10. 2014, 13:39 (UTC)

Významná díla z WD[editovat zdroj]

Tak koukám na reálné fungování přebírání {{{významná díla}}} z WD a moc dobře to nevypadá. Na WD se té položce nikdo moc systematicky nevěnuje (a pokud tak spíš robotickému přidávání z položek děl), takže reálně jde většinou o několik náhodných děl, než o opravdu díla významná. Nejsem si tedy jistý, jaká je hodnota takové informace pro čtenáře a jestli je tedy vhodné za této situace tuto položku z WD přebírat. --Jklamo (diskuse) 30. 12. 2014, 20:06 (CET)[odpovědět]

Souhlasím. Měli bychom tuto položku (zatím) vypnout. Významných děl by měl být jen nejužší výčet, např. ibox Lady Gaga vypadá jak kompletní diskografie, na 1 parametr obsahuje obludně mnoho textu.--Kacir 30. 12. 2014, 20:12 (CET)[odpovědět]
Také souhlasím. Někde je toho vážně příliš (obzvláště u populárních zpěváků/zpěvaček). --Marek Koudelka (diskuse) 30. 12. 2014, 20:40 (CET)[odpovědět]
Nejsem proti, ale podotýkám, že přebírání se dá přizpůsobit (limit=7, withqualifier= atd.) Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 30. 12. 2014, 21:35 (CET)[odpovědět]
Withqualifier= asi v tomto případě moc nepomůže, ale rozumné nastavení limit= by mohlo pomoci (s významností děl nikoliv, s přebujelostí však ano). Což třeba 5 ? --Jklamo (diskuse) 30. 12. 2014, 23:47 (CET)[odpovědět]
Tak omezení počtu položek cca na 5 by věc řešilo, ale jen do jisté míry, protože by se asi jednalo o prvních 5 položek v seznamu, tedy nemusely by to být zrovna ty skutečně nejvýznamnější. withqualifier= nevím co je.--Kacir 30. 12. 2014, 23:58 (CET)[odpovědět]

Nástroje[editovat zdroj]

@Matěj Suchánek:Když G3ron1mo sjednocoval infoboxy, asi omylem upravil parametr „nástroj“ na „nástroje“, což nefunguje (viz například zde Speciální:Diff/10801076). Asi je zbytečné to plošně opravovat, jen bych pro ten parametr udělal druhou možnost v šabloně (v množném čísle). Ujme se toho někdo technicky zdatnější? --Marek Koudelka (diskuse) 18. 1. 2015, 17:20 (CET)[odpovědět]

@Marek Koudelka: Funguje? Matěj Suchánek (diskuse | příspěvky) 18. 1. 2015, 17:47 (CET)[odpovědět]
Ano, díky. --Marek Koudelka (diskuse) 18. 1. 2015, 17:52 (CET)[odpovědět]

Dřívější členové[editovat zdroj]

Nešlo by změnit podnadpis Dřívější členové u už neaktivní skupiny? Takto to vypadá, že to byli předchozí členové a že tam chybí ti "současní", alias poslední známé. Viz např. heslo Abba. Když by bylo vyplněn rok rozpuštění/rozpad, tak by nepsalo "dřívější členové", ale např. "poslední složení". Má to tak německý infobox Band de:Vorlage:Infobox_Band, je tam podmínka: {{#if: {{#if:{{{Auflösung|}}}||1}} {{{Neugründung|}}}|Aktuelle Besetzung|Letzte Besetzung}} Aha, tak náš infobox nemá extra pole založení a ukončení. Tak by se to muselo buď robotem rozdělit na 2 pole a nebo nějak složitěji hledat v poli aktivní roky. --Pavouk (diskuse) 27. 11. 2015, 16:39 (CET)[odpovědět]

Také mě tento popis zarazil. Myslím, že s rozlišením by si robot byl schopen poradit. --Otaznick (diskuse) 12. 7. 2018, 13:24 (CEST)[odpovědět]

Šířka infoboxu[editovat zdroj]

Tento infobox má šířku 230 px, kdežto například {{Infobox - umělec}} jen 225 px. Což se ovšem jeví jako standard, jestli se nepletu. Opraví zde někdo nestandardní šířku na oněch standardních 225 px? Dík. --Franta Oashi (diskuse) 23. 8. 2016, 23:21 (CEST)[odpovědět]

A třeba {{Infobox - osoba}} má 225px jako šířku obrázku v něm, nikoli samotného boxu. --Bazi (diskuse) 23. 8. 2016, 23:30 (CEST)[odpovědět]

Položka člen skupiny[editovat zdroj]

Chybí mi tu něco na způsob informace ve které skupině nebo kapele hudebník vystupoval. Nebo špatně koukám? Zelenymuzik (diskuse) 1. 11. 2017, 12:32 (CET)[odpovědět]

místo pohřbení[editovat zdroj]

proč prosím v tomto druhu iboxu nejde vložit parametr - místo pohřbení. Hudební umělci jsou smrtelní a někde musí spočinout. Lze tam tento parametr přidat? děkuji--Martin wolf (diskuse) 23. 3. 2019, 09:07 (CET)[odpovědět]

místo pohřbení[editovat zdroj]

Tento parametr nelze do infoboxu zadat. Mě by to připadalo příhodné, hudební umělci jsou lidé, nežijí věčně a někde spočinout musí. Jde tam přidat? --Martin wolf (diskuse) 22. 9. 2019, 22:21 (CEST)[odpovědět]

Zkusil jsem položku připsat. Měla by se ideálně čerpat z wikidat. --Petr Urbanec (diskuse) 23. 9. 2019, 12:11 (CEST)[odpovědět]

Udělal bych to sám, ale nevím jak. Díky.--Martin wolf (diskuse) 24. 9. 2019, 09:22 (CEST)[odpovědět]

Velikost obrázku[editovat zdroj]

@Matěj Suchánek: Ahoj, parametr „velikost obrázku“ je nefunkční, i když jej kód obsahuje; vidím, že jsi obrázek formátoval na převod z WD, takže dávám echo.--Kacir 12. 8. 2020, 06:56 (CEST)[odpovědět]

@Kacir: Dobrý postřeh! Tehdy jsem kód jenom překopíroval beze změny, problém je hlouběji. Parametr je nefunkční v tom smyslu, že u ostatních infoboxů běžný vstup 260px (obecně #px) u tohoto nefunguje. To kvůli konstrukci (nacházející se snad v jediném infoboxu nebo jen pár dalších), která částečně rozhoduje za editora, jestli jeho vstup použít nebo ignorovat (což udělá i v případě, že to není jen číslo), a rozhodnutí navíc upravuje podle parametru široký obrázek = ano. Takže máme na výběr:
 1. Zavést hack, který by číslo ve vstupu našel. (Nejspíš pomocí Modul:String a regexu.)
 2. Vynucovat číselný vstup a v článcích roboticky převést. Vím, že @Dvorapa infoboxy a články sjednocoval, takže to by teď byla šílenost, aby se to ve všech ostatních infoboxech zadávalo nějak, zatímco v tomto (jediném?) jinak.
 3. Vynucovat číselný vstup pouze, když je široký obrázek = ano, v ostatních případech použít vstup od uživatele (nebo výchozí hodnotu). Poněkud nekonzistentní, ale mohlo by fungovat za předpokladu, že uživatel vkládající široký obrázek = ano vždy „ví, co dělá“.
 4. Zrušit tuhle konstrukci a parametr široký obrázek odstranit bez náhrady. Je (co do počtu infoboxů) vzácná a částečně rozhoduje za uživatele, což je matoucí. Parametr má hodnotu ano v 1257 článcích, takže zásah by to byl možná značný.
--Matěj Suchánek (diskuse) 13. 8. 2020, 17:46 (CEST)[odpovědět]
Díky za vyčerpávající odpověď. Jako technický laik sleduji jediný cíl, funkční velikost obrázku. Jak se k tomu dojde, je druhotné. Asi bych preferoval 4. variantu, tj. široký obrázek odstranit a botem danou položku v článcích nahradit položkou velikost obrázku = 280 či 290 px, což by mělo zajistit větší šířku.--Kacir 13. 8. 2020, 23:20 (CEST)[odpovědět]