Diskuse:Mikronárod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přesunutí na mikrostát je irelevantní protože mikronárody nejsou jenom státy.

Nejdřívě mě článek docela pobavil, ale poté jsem začal pátrat a zmínky o mikronárodu jsou i v tomto članku - Růžový ostrov. Jeden z Mikronárodu by měl být i Sealand, rozkládající se pouze na umělé plošině uprostřed moře.

Co já vím, tak jako mikronárody sou občas označovány miniaturní státy /Monako, San Marino.../. Pojem samozřejmě existuje, ale toto heslo je poněkdu divné. --Nolanus C E 01:20, 17. 2. 2008 (UTC)
Řekl bych že Monako, San Marino atd. jsou samozřejmě mikronárody, ale ty narozdíl od už zminovaného Sealandu (například) dosáhli samostatnosti a jako samostatné národy jsou uznávány, kdežto tyto Mikronárody ne, sice se odtrhli ale nezávislost nemají. Ale to je moje doměnka, nejsem odborník na poli státních zřízení a politologie =) Gortis 01:28, 17. 2. 2008 (UTC)

Když už po něčem někdo pátráte tak pořádně: 1) po světě je sposta mikronárodů - Sealand, Aerica, Talossa...stačí zajít do anglické verze, některé vznikly pouze virtuálně, jiné mají i území, třeba Hutt River... 2) státy jako Monako, San Marino jsou mikrostáty, tohle označení vychází spíš z jejich rozlohy než ze způsobu zřízení, popřípadě vzniku, navís státy jako Monako nebo San Marino existují stovky let, mikronárody jsou spíš něčím jako hrouDavid Červinka - SoD 20:14, 11. 3. 2008 (UTC)

České mikronárody[editovat zdroj]

Neznátě někdo jiné České mikronárody než zde uvedené? Nechtěl bych mít pocit že jsme jeden z mála mikronárodů v ČR.

Chybí základní informace[editovat zdroj]

Ten článek je esej plná číhosi "vlastního výzkumu" a kategorických tvrzení bez konkrétního relevantního zdroje, ale zcela chybí nejzákladnější encyklopedické informace, kdo vůbec ten termín "micronation" ustanovil, kdo jej propaguje a protlačuje, kdo si osobuje právo udělovat tento status některým státům a není zde ani jasně uvedeno, který relevantní publikovaný zdroj prosazuje používání českého termínu "mikronárod" ve významu anglického "micronation". Vypadá to prostě jako klasický propagační článek, kterým se někdo snaží protlačit nějaký marginální neoficiální pojem. A mezi uvedenými zdroji (reference jsou v příšerném stavu, u některých není uveden ani název, autor a datum publikace) vidím pouze jeden jediný, kde se v názvu uvádí onen termín "micronations" (John Ryan, 2006) a vůbec žádný zdroj dokládající použití a význam údajného českého výrazu „mikronárod“. Jde tedy o nějaký soukromý výraz toho Johna Ryana, pocházející z roku 2006? A jsou nějaké doklady toho, že by ten jeho termín byl v nějakém širším rozsahu akceptován dalšími autory nebo nějakou oficiální autoritou? Máme v článku nějaké nezávislé zdroje, které by Ryanovo vymezení použití tohoto termínu kriticky hodnotily, popřípadě uvedly do kontextu s případnými alternativními, staršími či novějšími pojmy s podobným významem? A máme dost pádné důvody k tomu, abychom tento Ryanův (?) termín používali jako název článku, který nepojednává o tomto termínu samotném, ale o malých, mezinárodně neuznaných státech? --ŠJů (diskuse) 12. 2. 2016, 14:42 (CET)

Přesměrování na Mikrostát místo Mikronárod[editovat zdroj]

Téma podle mého soudu určitě nepostrádá encyklopedickou významnost, ovšem prvním krokem by každopádně mělo být přejmenování článku na "Mikrostát". Totéž se týká i příslušné kategorie. Pojem "mikronárod" je zde užit nesprávně a je v rozporu s obsahem článku - viz definice pojmů stát a národ (jedním z hlavních atributů státu je příslušné státní území, kdežto národ není vymezen přesně daným územím). A pokud jde o onen obsah článku, zároveň měly následovat jeho úpravy a řádné ozdrojování.--Dirillo (diskuse) 28. 11. 2017, 07:44 (CET)

České mikronárody[editovat zdroj]

ad [1], důvod odstranění: Při pohledu na [2], resp [3], a tamní články jako https://cs.micronations.wiki/wiki/Meknijsk%C3%A9_m%C3%A9kstv%C3%AD a https://cs.micronations.wiki/wiki/St%C3%A1t_Gymn%C3%A1zium odkazuji na WP:CWN, mj. WP:CWN#Wikipedie není adresář. Pokud existují nějaké reálné české mikrostáty, s reálným dopadem a doloženou encyklopedickou významností, nechť jsou samozřejmě uvedeny. Protlačované případy jsou však na úrovni dětské hry, kdy jsme si doma v pokoji založili vlastní stát. Neubráním se ani srovnání s Necyklopedií. --Harold (diskuse) 12. 7. 2018, 11:31 (CEST)

Uváděné příklady vydávané za tzv. mikrostáty nemají ve Wikipedii co pohledávat, WP:VV, WP:OV. Téma pro Necyklopedii. --Kacir 12. 7. 2018, 13:34 (CEST)
@Kacir, Harold: Nesmysl, smazána Moravská republika (mikronárod). Blbosti nepodporovat. Mimochodem, jako děcko jsem si taky založil podobný "národ". OJJ, Diskuse 12. 7. 2018, 13:39 (CEST)
Dobrý den, jsem současný prezident jednoho z českých mikrostátů, konkrétně zmíněného Státu Gymnázium. Samozřejmě rozumím, že mikrostáty uvedené již tedy před nějakou dobou na této stránce nejsou dostatečně ozdrojovány, ani nesplňují další kritéria pro to, aby byly na Wikipedii uvedeny. Na druhou stranu, Necyklopedie není ani zdaleka místo pro tyto 'státní útvary'. Necyklopedie je založená na parodii, což mikrostáty nejsou. Mohu mluvit přinejmenším za Stát Gymnázium, osobně jsem (přes aplikaci Discord) hovořil s významnými představitely tohoto trendu, například s císařem Austenasie Jonathanem I. nebo ladonijskou královnou Carolyn. Sám také držím nezanedbatelnou pozici v komunitě mezinárodních mikrostátů. Necyklopedie tedy zdaleka není místo pro tyto mikrostáty. A věk nehraje v těchto věcech zas tak významnou roli - Kevin Baugh se svým přítelem založili mikrostát ve svých patnácti letech, a dnes se jedná o Molossii, jeden z nejslavnějších mikrostátů světa. Neberte to jako pokus sem propašovat ten seznam zpět, vláda Státu Gymnázium nikdy ani neprojevila zájem se na Wikipedii dostat. Děkuji za pochopení, a přeji hezký den. FTFcz (diskuse) 18. 8. 2019, 11:05 (CEST)

Člověk může být členem různých společenství a některá mohou být docela malá (parta kamarádů, spolek, vesnice ...), ne ale národ, do něhož se většina příslušníků - jak ukazuje etymologie - narodila. Takže "mikronárod" je v češtině nesmysl, ale mikrostát nevystihuje, oč se jedná: nejčastěji je to totiž pokus státu se zbavit, vyklouznout z něho - pro starší zbavit se daní, pro mladší oblíbená hra na vojáky. Článek míchá dohromady velmi různé věci, od historických relikvií městských států (San Marino, Seborga atd., kde ovšem platila velmi tuhá disciplina) přes naivní anarchistické pokusy (Kodaňská Christiania...) až po dětinské představy "státu" na vrtné plošině. V jednom článku jsem se dočetl, že jejich obživu tam zajišťuje "velká spižírna" - a nakupovat na pevninu zřejmě chodí maminka.

Poučný je příběh opuštěných kodaňských kasáren, které kdysi obsadili skvateři. Město Kodaň jim samozřejmě zprostředkovalo elektřinu, vodu, odvoz odpadků atd., takže "nezávislost" byla rovněž dětinská, ale pak se v této ideální čtvrti usadili dealeři drog a mezi gangy začaly bitky. Nezbylo než požádat Kodaň o pomoc městské policie, pak si obyvatelé tuhle část města regulérně koupili, takže se změnila v uměleckou čtvrť. Ale tohle všechno by si autor článku mohl přečíst na české Wiki, kdyby o to stál. V téhle podobě tu text nemá místo a do Necyklopedie se taky nehodí, protože není ani vtipný. Takže jedině smazat. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 2. 10. 2019, 18:59 (CEST)