Sealand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
„Knížectví Sealand“
Vlajka knížectví Sealand Znak knížectví Sealand
Národní motto: E mare libertas
(Latinsky: Svoboda z moře)
Sealand fortress.jpg
Map of Sealand.png
Oficiální jazyk Angličtina
Vládci Kníže a Kněžna
Roy Bates a Joan Bates
Předseda vlády Princ Regent Michael Bates
Rozloha
 550 m²
Obyvatelstvo  27 (tvrdí se)
Založení
 – Deklarace
 – Uznání

 2. září 1967
 žádné
Měna Sealandský dolar s pevným kurzem k americkému dolaru
Časové pásmo UTC

Sealand je svémocně vyhlášené knížectví, rozkládající se na 550 m² velké umělé plošině z časů 2. světové války, stojící v Severním moři 10 km od pobřeží východní Anglie. Má jen několik trvalých obyvatel.

Od roku 1967 je v držení Paddyho Roye Batese a jeho rodiny. Třebaže si činí nárok na státní svrchovanost, mezinárodně není nikým uznáváno. Má vlastní měnu, vládu, vlajku i poštovní známky. Vládnoucí rodina provozuje také hostingovou firmu HavenCo Ltd.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1942, v průběhu II. světové války, HM Fort Roughs byla vystavěna Spojeným Královstvím (Velké Británie) jako jedna z "Maunsell Forts", hlavně na obranu proti německým letadlům kladoucím miny, které mohly být zaměřeny na ústí řek, což byly důležité části lodních cest. Tvořena je potopenou pontonovou základnou s nadstavbou dvou dutých věží, na nichž byla připevněna paluba. Na tuto palubu mohly být přidávány další stavby. Pevnost byla tažena do pozice nad písečným prahem "Rough Sands", kde byla základna záměrně zatopena aby umožnila potopení na její finální pozici na písečném prahu. Pozice byla zvolena v mezinárodních vodách zhruba 6 mil od pobřeží Suffolku mimo třímílové pásmo teritoriálních vod patřících Spojenému Království. Zařízení (nazývané "Roughs Tower" nebo "HM Fort Roughs") bylo obýváno 150–300 osob personálu Královského námořnictva v průběhu celé II. světové války. Až dlouho po válce, roku 1956, byla poslední stálá posádka odvezena z "HM Fort Roughs".

Prodej[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 se rozhodla vládnoucí rodina knížectví Sealand prodat za cenu mezi 65 000 000 a 504 000 000 librami. Jeden z vážných zájemců byl bittorrent server The Pirate Bay.

Fotbalový tým[editovat | editovat zdroj]

Sealand má i vlastní fotbalový tým (ve skutečnosti nepříliš známý dánský tým Vestbjerg Vintage Idrætsforening). Podle tiskové zprávy z roku 2004[1] byl jeden z prvních zápasů (a nejspíše i posledních) tohoto klubu zápas s Checkií - nejspíše špatný zápis Česka, přičemž výsledek byl remíza 2:2. Ale skutečným prvním zápasem bylo utkání s Alandy na jejich hřišti s výsledkem 2:2 15. května 2004.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Principality of Sealand na anglické Wikipedii.

  1. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]