Rockall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rockall
Obrázek útesu
Obrázek útesu
Location map Rockall.jpg
Lokalizace 500 km západně od Velké Británie,
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Topografie
Rozloha 0,0007843 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol  (17,15 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 0
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rockall je skalisko vyčnívající z vod Atlantského oceánu necelých 500 km západně od Velké Británie. Dosahuje výšky asi 17 m. Až na několik bezobratlých živočichů, nemá žádné obyvatele ani zdroj sladké vody – je to pouze holý kus skály. Jakožto vrcholek vyhaslé sopky má naprosto unikátní geologické složení.

Územní spor[editovat | editovat zdroj]

Skalisko bylo považováno za strategicky bezvýznamné a z toho důvodu žádnou zemí nenárokované až do začátku Studené války. Spojené království mělo testovací raketovou základnu na jednom z ostrovů Vnějších Hebrid a vojenské vedení se obávalo, že by si Sovětský svaz mohl Rockall zabrat a získat tak záminku pro svou přítomnost v okolních vodách, včetně špionážního průzkumu. Z toho důvodu doporučilo královně Elizabetě II., aby si Rockall nárokovala, k čemuž dala souhlas a skalisko bylo 18. září 1955[1] anektováno Spojeným královstvím[2] (coby její posledně zabrané území). Po letech vyjednávání, v roce 1977, si Spojené království chtělo u UNCLOS (mezinárodní organizace, rozhodující o mořském právu) nárokovat pro Rockall exkluzivní ekonomickou zónu. Tento požadavek byl ale sporný, protože Rockall nesplňuje definici ostrova z pohledu rozhodování o výsostných vodách (skalisko nemá vegetaci, zdroj pitné vody, nepodporuje dlouhodobé soběstačné obývání, a další). Spojené království z tohoto nároku ustoupilo v roce 1997.

Později se Rockall stal předmětem mezinárodního sporu, když byla pod plošinou Rockall Plateau, jejímž jediným výběžkem je právě toto skalisko, nalezena ložiska ropy. Čtyři okolní státy, kromě Spojeného království také Irsko, Island a Dánskem zastoupené Faerské ostrovy vyjádřily zájem o její těžbu.

Návštěvy[editovat | editovat zdroj]

Skalisko není trvale obydlené a n, ale je občas navštěvováno. V minulosti byl krátkodobě obydleno, ale vždy pouze na několik dní.

Prvním dokumentované přistání na ostrůvku provedla posádka britské fregaty HMS Endymion 8. července 1810, resp. 8. září 1811 (údaje se liší).[3] V roce 1997 skálu na protest proti záměru těžit v oblasti ropu zabrali aktivisté skupiny Greenpeace, kteří zde vyhlásili stát pojmenovaný Waveland. Jejich pobyt zde trval 42 dní.[2] Britská vláda se vyjádřila, že ostrov je součástí Skotska a každý na něj může svobodně vstoupit a zůstat tam, jak dlouho chce.[4] Nejdéle na ostrově bydlel Nick Hancock, který zde měl v roce 2013 v plánu bydlet 60 dní v malém domku připomínajícím nádrž na kapaliny, s jedním malým oknem. Vydržel zde nakonec 45 dní.[5]

Ztroskotání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1686 ztroskotala španělská nebo francouzská rybářská loď po nárazu do skaliska Rockall. Část posádky se zachránila na člunu a dosáhla ostrovů St. Kilda.

V roce 1824 loď Helen of Dundee, plující do Quebecu, narazila do skal Helen’s Reef.

V roce 1904 dánská loď Norge ztroskotala na skalách u Rockallu. Zahynulo více než 600 lidí, zachránilo se 160.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Why the UK Desperately Wants This Rock to Be Inhabitable
  2. a b Adventurer Nick Hancock sets sail for 60 day Rockall attempt. BBC [online]. 2013-05-29 [cit. 2016-11-04]. Dostupné online. 
  3. Fisher, James (1957). Rockall. The Country Book Club. pp. 23–35.
  4. A hard place for a protest as invaders raise the flag on Rockall. Dostupné online.
  5. http://www.rockallsolo.com/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]