Bír Tavíl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bír Tavíl na mapě Egypta a Súdánu

Bír Tavíl (arabsky: بير طويل‎) je území v Núbijské poušti, které leží na hranici Egypta a Súdánu, ale ani jeden stát si na ně nečiní nárok (tzv. terra nullius). Oblast je bez stálého lidského osídlení, má rozlohu 2 060 km² a tvar nepravidelného čtyřúhelníku, nevede tu žádná silnice, nejbližší asfaltová silnice je v Halaibském trojúhelníku asi 115 km daleko od její hranice. Nejvyšší bod má výšku 662 m n. m.

V roce 1899 určila britská správa jako hranici mezi Egyptem a Súdánem 22. rovnoběžku. V roce 1902 však přišla s korekcí tzv. administrativní hranice, která zohledňovala etnické složení obyvatelstva. Město Vádí Halfa a Halaibský trojúhelník, kde žijí převážně Bédžové, připadly Súdánu, kdežto Egypt získal oblast Bír Tavíl, ležící na kmenovém území Abadů.[1] V roce 1956, kdy získal Súdán nezávislost, nastal mezi oběma státy spor o Halaibský trojúhelník s velkými zásobami zlata.

Nároky na území[editovat | editovat zdroj]

Společná správa tohoto území existovala do roku 2000, kdy Egypťané využili vnitřního konfliktu v Súdánu a trojúhelník obsadili. Jako kompenzaci Súdáncům nabídli právě Bír Tavíl, ti to ale odmítli a proto ani jedna strana nepovažuje Bír Tavíl za své území.[2]

Američan Jeremiah Heaton vyhlásil v oblasti mikronárod Království severního Súdánu a v červnu 2014 vztyčil nad Bír Tavílem vlastní vlajku. Důvodem bylo přání jeho šestileté dcery, aby se stala princeznou.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bir Tawil Triangle. Google Sightseeing. 2009-11-17. Dostupné online [cit. 2017-03-19]. (anglicky) 
  2. http://www.theniles.org/articles/?id=1919
  3. Dcera chce být princeznou, otec vyhlásil „Království Severního Súdánu“. iDNES.cz [online]. 2014-07-14 [cit. 2017-03-19]. Dostupné online.