The Pirate Bay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Pirate Bay
Logo
Charakter stránkyIndexace torrentů
V jazyce
AutořiGottfrid Svartholm, Fredrik Neij a Peter Sunde
URLhttp://thepiratebay.org
Datum spuštěníListopad 2003, Švédsko
Aktuální stavonline
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Pirate Bay (česky: Pirátská zátoka) je švédská webová stránka, která indexuje digitální obsah zábavních médií a softwaru. Jde o největší světovou databázi torrentových souborů a 93. nejpopulárnější webovou stránku dle serveru Alexa.com[kdy?]. Stránky jsou primárně financovány z reklamy, která se zobrazuje při vyhledávání. Prvně spuštěn byl server v listopadu 2003 Anti-copyrightovou společností Piratbyrån, avšak v posledních pěti letech[kdy?] byl provozován jednotlivci.

Provoz stránky je financován převážně díky reklamám, které se na stránce nacházejí. Ovšem stránka také nabízí možnost přispět stránce díky kryptoměnám Bitcoin, Bitcoin cash, Litecoin a Monero (tu v jednu dobu díky JavaScriptové knihovně CoinHive těžilo na počítačích návštěvníků).[1]

Spory se zákonem[editovat | editovat zdroj]

Protože server nepřímo nabízí nelegální software, stal se za celou dobu své existence terčem různých soudních sporů a také trnem v oku velkým mediálním společnostem, jako např. Warner Bros, Sony Music Entertainment, EMI a dalších. Z tohoto důvodu se provozovatelé serveru rozhodli v roce 2007 koupit ostrov v mezinárodních vodách, kde neplatí autorský zákon.

Kvůli věčným sporům se zákonem se server musel několikrát stěhovat a dokonce byl i na nějakou dobu od roku 2006 pozastaven.

Sealand[editovat | editovat zdroj]

Roku 2007 si organizátoři vytipovali za ideální místo pro další existenci serveru The Pirate Bay bývalou britskou námořní plošinu.[2]

Pomocí sbírky se snažili získat peníze na plošinu, kterou si majitelé cenili na 750 milionů . Ale majitel odmítnul prodat plošinu z důvodu umístění serverů s částečně "nelegálním" obsahem.

Zatčení zakladatelů Pirate Bay[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2009 byla čtveřice zakládajících členů serveru odsouzena k jednoletému trestu vězení za šíření nelegální hudby a filmů. Provozovatelé serveru navíc musí mediálním společnostem, které údajně poškodili, vyplatit cca 30 milionů švédských korun[3].

Zajímavostí je, že server provozovatelů The Pirate Bay byl roku 2008 zabaven policií a v dubnu 2009 koupen Švédským národním muzeem za 2 000 švédských korun (cca 5 000 )[4]. Muzeum server vystavilo v sekci vynálezů, které ovlivnily život lidí.

Fredrik Neij - zakladatel serveru Pirate Bay

V Kultuře[editovat | editovat zdroj]

TPB AFK - Dokument o zakladatelích The Piratebay - dostupné na youtube

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Pirate Bay na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]