Deutsche Werke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Deutsche Werke
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1925
Datum zániku 1945
Adresa sídla Berlín, Německo
Charakteristika firmy
Oblast činnosti výroba
Produkty U 1, U 2, U 3, U 4 a U 5
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deutsche Werke AG byla německá loďařská firma. Vznikla v roce 1925 sloučením Císařských loděnic v Kielu s dalšími strojařskými a zbrojními společnostmi. Sloučení bylo důsledkem omezení německého zbrojního průmyslu i námořnictva stanovených ve Versailleské smlouvě po první světové válce. Společnost vlastnila vláda Výmarské republiky a její vedení sídlilo v Berlíně.

Deutsche Werke zpočátku stavěla obchodní lodě, po převzetí moci nacisty v roce 1933 výrobu změnila na válečné lodě pro Kriegsmarine. Mezi nimi byl bitevní křižník Gneisenau, těžké křižníky Lützow a Blücher. Vznikala zde i nikdy nedokončená letadlová loď Graf Zeppelin.

Mimo válečných lodí vyráběly Deutsche Werke koncem 20. let v továrně v Erfurtu také střelné zbraně. Úspěchy zejména v USA slavily pistole zvané „Ortgies“ podle návrhu Heinricha Ortgiese, jejichž licenci firma počátkem desetiletí zakoupila.

Od roku 1935 až do konce druhé světové války společnost vyráběla také ponorky. Další činností byly opravy bojem poškozených lodí, například křižníku Scharnhorst v roce 1942 a výroba munice (pod přidělenou tovární značkou eak[1]). V roce 1941 byla v Gdyni založena pobočka Deutsche Werke Gotenhafen. Výrobní prostory a doky firmy Deutsche Werke byly těžce poškozeny bombardováním během spojeneckých náletů. Pozůstatky byly rozebrány koncem války. Některé strojírenské provozy a výrobu lokomotiv převzala společnost Maschinenbau Kiel.

V roce 1955 byly pozemky Deutsche Werke prodány firmě Howaldtswerke.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deutsche Werke na anglické Wikipedii.

  1. Válečné muzeum Sudety: Kódy výrobců munice [online]. [cit. 2007-12-11]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]