David Attenborough

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sir David Attenborough, OM CH CVO CBE FRS FZS FSA
Weston Library Opening by John Cairns 20.3.15-139 David Attenborough.jpg
Narození8. května 1926 (95 let)
Londýn
Povoláníherec, filmový režisér, scenárista, autor autobiografie, novinář, biolog, režisér, moderátor, přírodovědec, televizní moderátor, televizní režisér a ochránce životního prostředí
Alma materUniversity College London
Clare College
Wyggeston Grammar School for Boys
Tématakonzervace a ochrana životního prostředí
OceněníCherry Kearton Medal and Award (1972)
komandér Řádu britského impéria (1974)
cena Kalingy (1981)
Founder’s Medal (1985)
Benjamin Franklin Medal (1990)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Jane Elizabeth Ebsworth Oriel (od 1950)
RodičeFrederick Attenborough[1] a Mary Clegg[2]
PříbuzníRichard Attenborough[1] a John Attenborough (sourozenci)
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Frederick Attenborough (* 8. května 1926 Londýn, Spojené království) je britský přírodovědec, popularizátor, režisér, scenárista a dokumentarista. Jeho obličej i hlas jsou již přes 60 let spjaty s popularizací přírodních krás celého světa. Jeho nejznámějším dílem je devět sérií o různorodosti života na Zemi, které vytvořil ve spolupráci s BBC Natural History Unit. Společenskou formou a obsáhle zkoumá život na naší planetě. Je také bývalý senior manager BBC, kontrolor BBC Two a ředitel programu pro BBC Television po celá 60. a 70. léta 20. století. Měl staršího bratra režiséra, producenta a herce Richarda Attenborougha.

Mládí a rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal na koleji Univerzity v Leicesteru, kde jeho otec Frederick pracoval jako ředitel. Je prostřední ze tří synů. Starší Richard pracoval u filmu a mladší John Michael Attenborough zastával pozici ředitele automobilky Alfa Romeo. Jeho rodiče v průběhu druhé světové války také adoptovali dvě židovské dívky transportované z Evropy. Své dětství trávil sbíráním fosílií, kamenů a jiných přírodnin. V sedmi letech byla jeho snaha podpořena, když mladá Jacquetta Hawkes obdivovala jeho muzeum. O několik let později mu dala jedna z jeho adoptovaných sester kousek jantaru s prehistorickým tvorem; po padesáti letech tato událost mohla být spínačem pro jeho program The Amber Time Machine.

Základní školu absolvoval na Wyggeston and Queen Elizabeth I CollegeLeicesteru a poté v roce 1945 získal stipendium na vysokou školu Clare College v Cambridge, kde ukončil studia geologie a zoologie získáním akademického titulu. V roce 1947 byl povolán na 2 roky do vojenské služby u Britského královského loďstva v severním Walesu a Firth of Forthu.

V roce 1950 se oženil s Jane Elizabeth Ebsworth Oriel; manželství trvalo až do její smrti v roce 1997. Měli dvě děti, Roberta a Susan. Robert Attenborough působí jako lektor fakulty Biologické antropologie na Australské národní univerzitěCanbeře.

První roky v BBC[editovat | editovat zdroj]

Po návratu z námořní služby editoval dětské naučné texty pro jedno nakladatelství. Brzy ho tato práce přestala naplňovat, přesto v roce 1950 chtěl svou práci šířit přes radio. Ačkoli byl tento nápad zamítnut, jeho CV později zaujal Mary Adamsovou, vedoucí zpravodajství, které bylo v BBC na začátku svého vývoje. Attenborough v té době na rozdíl od většiny Britů neměl doma televizi[3], přesto přijal nabídku Adamsové na tříměsíční zaškolovací kurz a v roce 1952 nastoupil do BBC na plný pracovní úvazek.[4] Z počátku nechtěl vystupovat před kamerou, kvůli svým větším zubům, stejně se však stal producentem diskuzních pořadů, které se všechny vysílaly naživo. Jeho první projekty zahrnovaly vědomostní kvízy o zvířatech, rostlinách, minerálech a pořad Píseň lovce, který byl o folkové hudbě a který prezentoval Alan Lomax.

Attenboroughovo spojení s přírodovědnými programy bylo nastartováno vytvořením a představením třídílného pořadu The Pattern of Animals. Výběr zvířat byl vázán na sortiment, jímž oplývala Londýnská Zoo a uváděl ho Sir Julian Huxley. V pořadu byly ukázány zvířecí schopnosti maskování, varovné znaky a projevování námluv. Díky tomuto pořadu se Attenborough seznámil s Jackem Lesterem, správcem pavilonu pro studenokrevné živočichy, a dohromady se rozhodli v roce 1954 i vytvořili první vysílání o nemocných zvířatech – Zoo quest.

V roce 1957 přírodovědná část BBC byla oficiálně přeložena do Bristolu. Attenborough dostal sice nabídku na spolupráci, ale odmítl ji, neboť se nechtěl přestěhovat z Londýna, kde byla jeho mladá rodina usazená. Namísto toho rozvíjel své vlastní oddělení, Průzkumný a cestovní odbor, díky kterému mohl pokračovat v programu Zoo Quest, stejně jako vytvářet další dokumentární pořady, jmenovitě pak Travellers´ Tales a Adventure.

Na začátku šedesátých let Attenborough přestal působit v BBC kvůli postgraduálnímu studiu v oboru sociální antropologie, kterou studoval na London School of Economics. Dosažené vědomosti uplatnil v budoucích filmech. Nakonec ovšem přijal pozvání do BBC a vrátil se jako kontrolor BBC 2 předtím než vzdělání dokončil.

V administrativě BBC[editovat | editovat zdroj]

V březnu 1965 se stal kontrolorem programu BBC Two, ale ve smlouvě si nechal klauzuli, díky níž mohl nadále vytvářet i pořady. Ještě téhož roku natáčel slony v Tanzanii a v roce 1969 vytvořil třídílnou sérii o kulturní historii indonéského ostrova Bali. V roce 1971 při natáčení filmu A Blank on the Map (Bílé místo na mapě) se připojil k první západní expedici, která hledala na Nové Guineji neznámý kmen.

Program BBC Two byl spuštěn roku 1964, ale zpočátku bojoval s problémem získat si diváky. Poté, co se Attenborough stal kontrolorem, změnil maskota kanálu a především jeho programovou podobu. Vysílání získalo velmi pestrou skladbu se zaměřením na hudbu, umění, zábavu, archeologii, netradiční komedii, cestování, drama, sport, ekonomiku, vědu a přírodu. Obvyklý večer nabízel bohatý mix pořadů, např. Man Alive, Call My Bluff, Chronicle, Life, One Pair of Eyes, The Old Grey Whistle Test, Monty Python's Flying Circus a The Money Programme, sportovní přenosy zahrnovaly mj. snooker a ragby. BBC Two se v roce 1967 stal prvním britským kanálem, který vysílal barevně.

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí bylo uvést 13dílný seriál o historii západního umění, který jasně demonstroval kvalitu barevného vysílání. Další důležité série, které v té době vznikly a byly odvysílány, byly Civilisation, The Ascent of Man a America.

V roce 1969 byl Attenborough povýšen do funkce programového ředitele, čímž získal vliv na oba kanály BBC. Jeho práce nabyla nyní zcela manažerskou podobu a již se vůbec nemohl podílet na přípravě pořadů. V roce 1972 byl vyzván, aby kandidoval na funkci generálního ředitele BBC, což však odmítl. Naopak začátkem roku 1973 se vzdal své pozice a vrátil se k přípravě pořadů.

Návrat k tvorbě[editovat | editovat zdroj]

Po své rezignaci se stal nezávislým komentátorem a okamžitě začal s prací. V roce 1973 se vydal do Indonésie v rámci série Eastwards with Attenborough, která se podobala dřívější Zoo Quests ale již bez sbírání zvířecích vzorků.

Následně začal svou práci na scénáři k Životu na Zemi (Life on Earth). Jelikož šlo o velmi náročný a ambiciózní projekt, BBC se rozhodla přizvat i American Network, aby zajistila dostatek finančních prostředků. Jednání probíhala a Attenborough se mezitím zabýval množstvím televizních projektů. Šlo o seriál o domorodém umění The Tribal Eye (1975) a o objevitelských cestách The Explorers (1975). Rovněž zabrousil i do kryptozoologie v pořadu Fabulous Animals (1975), kde se mimo jiné zabýval takovými legendárními zvířaty jako byli gryfkraken. Nakonec BBC podepsala koprodukci s Turner Broadcasting a Život na Zemi se v roce 1976 dostal do produkce.

Série o životě na Zemi[editovat | editovat zdroj]

Třináctidílná série Život na Zemi (Life on Earth) uvedená v roce 1979 se měla stát měřítkem kvality pro filmy o přírodě a ovlivnila generace dokumentaristů. Attenborough a jeho tým přistoupili k projektu velmi seriózně a reflektovali nejnovější výsledky vědeckého bádání, zcela v duchu evoluční biologie. Získali si na svou stranu důvěru vědců, výzkumníků a badatelů, kteří jim dovolili nahlédnout za oponu svých poznatků a odhalili mu své objevy a postupy. Týmu bylo například umožněno připojit se k výzkumu horských goril prováděném Dian Fosseyovou. Dalším faktorem úspěchu dokumentu byla inovativnost - používaly se nové filmovací techniky a zapojeno bylo i počítačové zpracování. Ačkoliv hrál Attenborough průvodce, sám se snažil omezit svou přítomnost před kamerou na nutné minimum. Dodnes je série považována za klasiku mezi přírodopisnými dokumenty, i když pochopitelně některé dílčí poznatky a postupy jsou již překonány.

Úspěch Života na Zemi podnítil i jeho volné pokračování. Vznikla dvanáctidílná Živá planeta (The Living Planet), která byla uvedena v roce 1984. Attenborough se svým týmem se tentokrát zaměřil více na ekologickou než čistě biologickou stránku života, především na adaptaci organismů na své životní prostředí. Opět se jednalo o velký úspěch, jak komerční, tak ze strany odborné kritiky.

Trilogii zkompletovala v roce 1990 série Zázraky života (The Trials of Life), která se zaměřila na zvířecí chování v různých fázích života. Dokument znovu sklidil velké uznání a vyvolal i silné reakce publika, mimo jiné díky svým záběrům lovu lachtanů kosatkami na pobřeží Patagonie a zabíjením gueréz tlupou šimpanzů.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Druhy pojmenované na jeho počest[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Attenborough na anglické Wikipedii.

  1. a b Who’s Who. Dostupné online.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. Jak mizí divočina: Sir Attenborough ukazuje, že k úpadku stačil jeden lidský život. Aktuálně.cz [online]. 2020-10-05 [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. (česky) 
  4. Legendární popularizátor přírody David Attenborough slaví 90. narozeniny - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]