David Attenborough

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sir David Frederick Attenborough, OM CH CVO CBE FRS FZS FSA
David Attenborough 2019.jpg
Narození 8. května 1926 (94 let)
Isleworth
Povolání herec, filmový režisér, scenárista, autor autobiografie, novinář, archeolog, biolog, režisér, moderátor, přírodovědec, televizní hlasatel a televizní režisér
Alma mater University College London
Clare College
Témata ochrana přírody a ochrana životního prostředí
Ocenění Cherry Kearton Medal and Award (1972)
komandér Řádu britského impéria (1974)
cena Kalingy (1981)
Founder’s Medal (1985)
Benjamin Franklin Medal (1990)
… více na Wikidatech
Rodiče Frederick Attenborough a Mary Clegg[1]
Příbuzní Richard Attenborough a John Attenborough (sourozenci)
Podpis Podpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Frederick Attenborough (* 8. května 1926 Londýn, Spojené království) je britský přírodovědec, popularizátor, režisér, scenárista a dokumentarista. Jeho obličej i hlas jsou již přes 60 let spjaty s popularizací přírodních krás celého světa. Jeho nejznámějším dílem je devět sérií o různorodosti života na Zemi, které vytvořil ve spolupráci s BBC Natural History Unit. Společenskou formou a obsáhle zkoumá život na naší planetě. Je také bývalý senior manager BBC, kontrolor BBC Two a ředitel programu pro BBC Television po celá 60. a 70. léta 20. století. Měl staršího bratra režiséra, producenta a herce Richarda Attenborougha.

Mládí a rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal na koleji Univerzity v Leicesteru, kde jeho otec Frederick pracoval jako ředitel. Je prostřední ze tří synů. Starší Richard pracoval u filmu a mladší John Michael Attenborough zastával pozici ředitele automobilky Alfa Romeo. Jeho rodiče v průběhu druhé světové války také adoptovali dvě židovské dívky transportované z Evropy. Své dětství trávil sbíráním fosílií, kamenů a jiných přírodnin. V sedmi letech byla jeho snaha podpořena, když mladá Jacquetta Hawkes obdivovala jeho muzeum. O několik let později mu dala jedna z jeho adoptovaných sester kousek jantaru s prehistorickým tvorem; po padesáti letech tato událost mohla být spínačem pro jeho program The Amber Time Machine.

Základní školu absolvoval na Wyggeston and Queen Elizabeth I CollegeLeicesteru a poté v roce 1945 získal stipendium na vysokou školu Clare College v Cambridge, kde ukončil studia geologie a zoologie získáním akademického titulu. V roce 1947 byl povolán na 2 roky do vojenské služby u Britského královského loďstva v severním Walesu a Firth of Forthu.

V roce 1950 se oženil s Jane Elizabeth Ebsworth Oriel; manželství trvalo až do její smrti v roce 1997. Měli dvě děti, Roberta a Susan. Robert Attenborough působí jako lektor fakulty Biologické antropologie na Australské národní univerzitěCanbeře.

První roky v BBC[editovat | editovat zdroj]

Po návratu z námořní služby editoval dětské naučné texty pro jedno nakladatelství. Brzy ho tato práce přestala naplňovat, přesto v roce 1950 chtěl svou práci šířit přes radio. Ačkoli byl tento nápad zamítnut, jeho CV později zaujal Mary Adamsovou, vedoucí zpravodajství, které bylo v BBC na začátku svého vývoje. Attenborough v té době na rozdíl od většiny Britů neměl doma televizi, přesto přijal nabídku Adamsové na tříměsíční zaškolovací kurz a v roce 1952 nastoupil do BBC na plný pracovní úvazek. Z počátku nechtěl vystupovat před kamerou, kvůli svým větším zubům, stejně se však stal producentem diskuzních pořadů, které se všechny vysílaly naživo. Jeho první projekty zahrnovaly vědomostní kvízy o zvířatech, rostlinách, minerálech a pořad Píseň lovce, který byl o folkové hudbě a který prezentoval Alan Lomax.

Attenboroughovo spojení s přírodovědnými programy bylo nastartováno vytvořením a představením třídílného pořadu The Pattern of Animals. Výběr zvířat byl vázán na sortiment, jímž oplývala Londýnská Zoo a uváděl ho Sir Julian Huxley. V pořadu byly ukázány zvířecí schopnosti maskování, varovné znaky a projevování námluv. Díky tomuto pořadu se Attenborough seznámil s Jackem Lesterem, správcem pavilonu pro studenokrevné živočichy, a dohromady se rozhodli v roce 1954 i vytvořili první vysílání o nemocných zvířatech – Zoo quest.

V roce 1957 přírodovědná část BBC byla oficiálně přeložena do Bristolu. Attenborough dostal sice nabídku na spolupráci, ale odmítl ji, neboť se nechtěl přestěhovat z Londýna, kde byla jeho mladá rodina usazená. Namísto toho rozvíjel své vlastní oddělení, Průzkumný a cestovní odbor, díky kterému mohl pokračovat v programu Zoo Quest, stejně jako vytvářet další dokumentární pořady, jmenovitě pak Travellers´ Tales a Adventure.

Na začátku šedesátých let Attenborough přestal působit v BBC kvůli postgraduálnímu studiu v oboru sociální antropologie, kterou studoval na London School of Economics. Dosažené vědomosti uplatnil v budoucích filmech. Nakonec ovšem přijal pozvání do BBC a vrátil se jako kontrolor BBC 2 předtím než vzdělání dokončil.

V administrativě BBC[editovat | editovat zdroj]

V březnu 1965 se stal kontrolorem programu BBC Two, ale ve smlouvě si nechal klauzuli, díky níž mohl nadále vytvářet i pořady. Ještě téhož roku natáčel slony v Tanzanii a v roce 1969 vytvořil třídílnou sérii o kulturní historii indonéského ostrova Bali. V roce 1971 při natáčení filmu A Blank on the Map (Bílé místo na mapě) se připojil k první západní expedici, která hledala na Nové Guineji neznámý kmen.

Program BBC Two byl spuštěn roku 1964, ale zpočátku bojoval s problémem získat si diváky. Poté co se Attenborough stal kontrolorem, změnil maskota kanálu a především jeho programovou podobu. Vysílání získalo velmi pestrou skladbu se zaměřením na hudbu, umění, zábavu, archeologii, netradiční komedii, cestování, drama, sport, ekonomiku, vědu a přírodu. Obvyklý večer nabízel bohatý mix pořadů, např. Man Alive, Call My Bluff, Chronicle, Life, One Pair of Eyes, The Old Grey Whistle Test, Monty Python's Flying Circus a The Money Programme, sportovní přenosy zahrnovaly mj. snooker a ragby. BBC Two se v roce 1967 stal prvním britským kanálem, který vysílal barevně.

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí bylo uvést 13dílný seriál o historii západního umění, který jasně demonstroval kvalitu barevného vysílání. Další důležité série, které v té době vznikly a byly odvysílány, byly Civilisation, The Ascent of Man a America.

V roce 1969 byl Attenborough povýšen do funkce programového ředitele, čímž získal vliv na oba kanály BBC. Jeho práce nabyla nyní zcela manažerskou podobu a již se vůbec nemohl podílet na přípravě pořadů. V roce 1972 byl vyzván, aby kandidoval na funkci generálního ředitele BBC, což však odmítl. Naopak začátkem roku 1973 se vzdal své pozice a vrátil se k přípravě pořadů.

Návrat k tvorbě[editovat | editovat zdroj]

Po své rezignaci se stal nezávislým komentátorem a okamžitě začal s prací. V roce 1973 se vydal do Indonésie v rámci série Eastwards with Attenborough, která se podobala dřívější Zoo Quests ale již bez sbírání zvířecích vzorků.

Následně začal svou práci na scénáři k Životu na Zemi (Life on Earth). Jelikož šlo o velmi náročný a ambiciózní projekt, BBC se rozhodla přizvat i American Network, aby zajistila dostatek finančních prostředků. Jednání probíhala a Attenborough se mezitím zabýval množstvím televizních projektů. Šlo o seriál o domorodém umění The Tribal Eye (1975) a o objevitelských cestách The Explorers (1975). Rovněž zabrousil i do kryptozoologie v pořadu Fabulous Animals (1975), kde se mimo jiné zabýval takovými legendárními zvířaty jako byli gryfkraken. Nakonec BBC podepsala koprodukci s Turner Broadcasting a Život na Zemi se v roce 1976 dostal do produkce.

Série o životě na Zemi[editovat | editovat zdroj]

Třináctidílná série Život na Zemi (Life on Earth) uvedená v roce 1979 se měla stát měřítkem kvality pro filmy o přírodě a ovlivnila generace dokumentaristů. Attenborough a jeho tým přistoupili k projektu velmi seriózně a reflektovali nejnovější výsledky vědeckého bádání, zcela v duchu evoluční biologie. Získali si na svou stranu důvěru vědců, výzkumníků a badatelů, kteří jim dovolili nahlédnout za oponu svých poznatků a odhalili mu své objevy a postupy. Týmu bylo například umožněno připojit se k výzkumu horských goril prováděném Dian Fosseyovou. Dalším faktorem úspěchu dokumentu byla inovativnost - používaly se nové filmovací techniky a zapojeno bylo i počítačové zpracování. Ačkoliv hrál Attenborough průvodce, sám se snažil omezit svou přítomnost před kamerou na nutné minimum. Dodnes je série považována za klasiku mezi přírodopisnými dokumenty, i když pochopitelně některé dílčí poznatky a postupy jsou již překonány.

Úspěch Života na Zemi podnítil i jeho volné pokračování. Vznikla dvanáctidílná Živá planeta (The Living Planet), která byla uvedena v roce 1984. Attenborough se svým týmem se tentokrát zaměřil více na ekologickou než čistě biologickou stránku života, především na adaptaci organismů na své životní prostředí. Opět se jednalo o velký úspěch, jak komerční, tak ze strany odborné kritiky.

Trilogii zkompletovala v roce 1990 série Zázraky života (The Trials of Life), která se zaměřila na zvířecí chování v různých fázích života. Dokument znovu sklidil velké uznání a vyvolal i silné reakce publika, mimo jiné díky svým záběrům lovu lachtanů kosatkami na pobřeží Patagonie a zabíjením gueréz tlupou šimpanzů.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Druhy pojmenované na jeho počest[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Attenborough na anglické Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]