Curriculum vitæ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Curriculum vitae (latinsky „běh života“, zkratkou CV) znamená akademický nebo profesní životopis, který se přikládá k žádostem o zaměstnání, k článkům v odborných časopisech, žádostem o granty a podobně. Obsahuje hlavní životní data, průběh vzdělání, zastávaná místa, případně i další údaje, pokud mají význam vzhledem k danému účelu. Součástí akademického CV bývá seznam publikací, grantů, přednášek a stáží.

Standardní CV nemá být delší než dvě stránky (kromě bibliografie) a události se v něm dnes obvykle řadí sestupně podle data – nejnovější jsou nahoře. V různých zemích se zavedly různé požadavky na formu CV, které se navíc mění, zejména s šířením internetové komunikace.

Strukturovaný životopis by měl obsahovat pravdivé údaje o člověku. Měl by obsahovat základní osobní údaje (jméno, věk, datum narození), kontakt (e-mail, telefon, adresa), zkušenosti, úspěchy, datum a podpis. V dnešní době je ze strany zaměstnavatelů vyžadován především právě strukturovaný životopis, který jim umožňuje prvotní výběr kandidátů.

U životopisů se nehodnotí pouze obsah, ale také forma, s jakou jej kandidát o zaměstnání vypracoval.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]