Dian Fosseyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dian Fossey
Narození16. ledna 1933
San Francisco
Úmrtí26. prosince 1985 (ve věku 52 let) nebo 27. prosince 1985 (ve věku 52 let)
výzkumná stanice Karisoke
Místo pohřbenívýzkumná stanice Karisoke
Alma materDarwin College
College of Marin
Univerzita v Cambridgi
Kalifornská univerzita v Davisu
San José State University
Lowell High School
Povoláníantropoložka, primatoložka, etoložka, zooložka, bioložka, akademička, spisovatelka a ekoložka
ZaměstnavatelCornellova univerzita
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dian Fosseyová (16. ledna 1932, San Francisco26. prosince 1985, výzkumná stanice Karisoke, Volcanoes, Rwanda) byla americká bioložka zabývající se studiem života goril horských.

Po setkaní se známým primatologem Louisem Leakeym při cestě po Africe v roce 1963 se rozhodla studovat život gorily horské v pohoří Virunga.

Po krátké zastávce v Zairu se kvůli tamním občanským nepokojům přemístila do Rwandy, kde v národním parku Volcanoes založila výzkumnou stanici Karisoke ležící mezi horami Karisimbi a Visoke. Své výzkumy začala v roce 1967 a prožila zde 18 let, které zasvětila svým milovaným gorilám. Když pytláci zabili jejího oblíbence Digita, založila Digitův fond a zahájila kampaň proti pytláctví a za záchranu goril.

Dne 26. prosince roku 1985 byla ve své chýši nalezena zavražděná. Její vražda zůstává neobjasněná. Poslední záznam v jejím deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“

Její kniha „Gorily v mlze“ byla vydána dva roky před její tragickou smrtí (Fossey, D. 1983 Gorillas in the Mist. Boston: Houghton Mifflin). Poutavý příběh byl pod stejným názvem v roce 1988 i zfilmován. Roli Dian Fosseyové zde ztvárnila Sigourney Weaver.

Ovšem pozorování Fosseyové jsou zkreslená a násilí goril se ukazuje jako běžné.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Konec mýtu o mírných gorilách? Fosseyová možná nepozorovala „normální chování“. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 2020-01-03 [cit. 2020-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]