Pastala rozprostřená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Damiána)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pastala rozprostřená

alternativní popis obrázku chybí
Pastala rozprostřená
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpighiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: mučenkovité (Passifloraceae)
Rod: pastala (Turnera)
Binomické jméno
Turnera diffusa
Willd., 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pastala rozprostřená (Turnera diffusa, syn. Turnera aphorodisiaca), známá též jako damiána, je americký keř z čeledi mučenkovitých (Passifloraceae) do které byl přeřazen po zrušení čeledě Turneraceae taxonomickým systémem APG III. Jeho listy se používají jako afrodisiakum.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pastala rozprostřená je malý keř s malými žlutými květy se silnou vůní připomínající heřmánek. Je silně větvený a má hladké, oválné listy. Líc listů je světlá, na rubu je pýřitá žilnatina. Květy mají hořkou chuť a rostou z paždí listů. Kvete na konci léta a plodí malé, oválné, pukavé tobolky chutnající podobně jako fíky.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rostlina roste na jihu Severní Ameriky, především v Mexiku a Texasu, a také ve Střední a Jižní Americe. V dnešní době se také pěstuje v Africe. Roste v savanách a pouštních oblastech.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Lidové léčitelství[editovat | editovat zdroj]

Damiána bývá nejčastěji užívána v podobě čaje na léčbu kašle, zácpy a deprese. Údajně také pomáhá na fibromyalgii, rozedmu plic, nízkou hladinu testosteronu, frigiditu, impotenci, neplodnost, menopauzu, Parkinsonovu nemoc a mnoho věcí souvisejících s pohlavními orgány.

Afrodiziakální a rekreační užití[editovat | editovat zdroj]

Damiána je v Mexiku používána jako tradiční ženské afrodisiakum.[1] Čaj z damiány pijí ženy hodinu či dvě před pohlavním stykem kvůli lepšímu prožití aktu. Účinek bývá přisuzován aromatickým olejům rostliny a jejich dráždivosti. Zvýšení efektu lze dosáhnout kombinací s bobulemi floridské palmy Serenoa repens.

Damiána se používá k výrobě mexického likéru, jež bývá někdy přidáván do margarity. Také se kouří a pak jsou její účinky podobné marihuaně, ale mírnější a více relaxační. Užívá se také jako náhrada tabáku při kouření marihuany. Má synergické účinky s mučenkou, kouření těchto dvou rostlin spolu vede k extrémní relaxaci a podporuje lucidní snění.[2] Také bývá součástí bylinných cigaret.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. R. A. Miller: Afrodisiaka - Magické a rituální použití. Volvox Globator, Praha, 1995, ISBN 80-85769-44-1, S. 21.
  2. Erowid.org: Damiana Vault

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • R. A. Miller: Afrodisiaka - Magické a rituální použití. Volvox Globator, Praha, 1995, ISBN 80-85769-44-1